ВНИМАНИЕ: В текста има спойлери за "Спайдър-мен: Няма път към дома", който от 17 декември е в кината.
Андрю Гарфийлд завърши грандиозно 2021-ва.
Актьорът показа завиден музикален талант във филма Tick, Tick... Boom! на Лин-Мануел Миранда, който му донесе похвали от критиката. Но това, с което развълнува масовите зрители, беше една (не)очаквана поява.
Месеци наред Гарфийлд отричаше, че ще има участие във филма "Спайдър-мен: Няма път към дома", въпреки спекулациите по въпроса. Но както вече е ясно, неговата версия на лазещия по стени супергерой се появи на екран редом с настоящия актьор в ролята - Том Холанд, и ветеранът зад маската Тоби Макгуайър ("Спайдър-мен" 1-3 на Сам Рейми).
Сега Андрю разказва пред Variety какво го е убедило да бъде във филма и че е готов отново да изиграе Питър Паркър/Спайдър-мен.
Гарфийлд посочва, че допреди "Спайдър-мен: Няма път към дома" никога не е очаквал да води разговор с предложение отново да бъде Питър Паркър и вместо това е бил развълнуван "отново да е фен", а не част от екипа. Един ден обаче получава обаждане от продуцентката от Sony Ейми Паскал, шефът на Marvel Studios Кевин Файги и режисьорът на новите филми за героя - Джон Уотс. Именно те му предлагат идеята отново да сложи костюма редом с другите актьори, които са изпълнявали ролята.
"От самото начало не можех да откажа. Звучеше невероятно забавно, невероятно духовно - сюрреалистично и тематично интересно. На базово ниво, като фен на Спайдър-мен, самата идея да видиш трима Спайдър-мен в един кадър беше достатъчна", казва Андрю.
Продуцентите го питат би ли искал да изследва още персонажа, който вече е играл по своя начин, ако има тази възможност; как би реагирал, ако се озове в друга вселена с по-млада (Холанд) и по-възрастна (Макгуайър) свои версии. Разговарят много за менторството, братството и това какво е да си по-възрастния брат, по-младия брат и средния брат.
Думата "брат" естествено се използва условно - както става ясно във филма, Холанд, Макгуайър и Гарфийлд играят различни версии на един и същ човек със сходна съдба.
"Този персонаж е изолиран в емоционалното си и физическо преживяване. Но какво се случва, когато тази самота бъде взривена и осъзнаеш, че никога не си бил сам, а има други братя, които преминават през същото? Това е голямо спиритуално пътешествие, по което да поемеш", разказва Андрю за Спайдър-мен.
Сцената, която истински го печели за проекта, всъщност е онази, в която Ем Джей (Зендая) пада от Статуята на свободата, а неговият Спайдър-мен е този, който я улавя и спасява. Явна препратка към финала на "Невероятния Спайдър-мен 2" (2014 г.), където героят на Гарфийлд не успява да спаси по този начин своята любима Гуен Стейси (Ема Стоун).
Според актьора сцената със спасяването на Ем Джей в новия филм е начин неговият Спайдър-мен да се излекува от най-травмиращия момент в живота си, спасявайки любимата на по-малкия си брат.
"Да се погрижиш той да няма същата съдба - има нещо космически красиво в това", посочва Гарфийлд.
Той и Тоби Макгуайър са прекарали общо две седмици на снимачната площадка. Тримата с Том Холанд - настоящият Спайдър-мен - са се отдали на собствената си фенщина, когато се озовали на едно място, облечени с костюмите на Спайдър-мен. Започнали дори да се сочат, като в популярния мийм.
Но за какво са си говорили?
"Имаше разговори за ходене до тоалетната и, знаете, предпазителя около пакета", споделя Гарфийлд. Един от най-популярните проблеми за актьорите, които играят супергерои, е, че костюмите на персонажите им рядко са премислени за бързо сваляне и задоволяване на физически нужди.
По думите на Андрю неговият костюм има ципове, които му позволяват бързо да изкара ръцете си и да ползва телефона си. Това е накарало Том Холанд да завижда, тъй като за да ползва тъчскрийна на своя смартфон, младият британец е трябвало да ползва носа си.
Естествено, водили са и по-дълбоки разговори за преживяванията си, докато играят персонажа, а от полза е било присъствието и на продуцентката от Sony Pictures Ейми Паскал, която вече две десетилетия работи по филмите за Спайдър-мен.
"Във филма има сцена, която импровизирах, гледайки [Тоби и Том] им казах, че ги обичам. Това наистина съм просто аз, обичащ ги", казва Гарфийлд.
Неизбежен е и големият въпрос - готов ли е Андрю отново да играе своята версия на Спайдър-мен?
"Да, определено съм отворен за нещо, ако го усещам правилно", казва актьорът.
Появата му в "Спайдър-мен: Няма път към дома" беше приета от критици и публика като изкупление за слабия "Невероятният Спайдър-мен 2" и доказателство, че Гарфийлд може да изиграе интересен Питър Паркър, но просто е бил спънат от сценария на предните филми. Фенове дори започнаха кампания в социалните мрежи, която призовава за създаване на "Невероятния Спайдър-мен 3".
Това вече не изглежда чак толкова невъзможно - с представянето на концепцията за мултивселената, Sony и Marvel могат да създават филми за различни версии на едни и същи герои, изиграни от различни актьори.
Ясно е, че планират нова трилогия с версията на Том Холанд, но това не изключва отново да видим и Гарфийлд в червено-синия костюм. А една от спекулациите - като подчертаваме дебело, че говорим просто за слух - е за възможността неговият Питър Паркър да се появи във "Венъм 3", след като стана ясно, че Еди Брок/Венъм (Том Харди) също е от различна вселена от тази на версията на Том Холанд.
Без значение дали в този или други филми, след чудесното представяне на Гарфийлд в "Спайдър-мен: Няма път към дома", с радост бихме го гледали отново в ролята.