„Остава” и нейните наследници

Миналата седмица на българската алтернативна сцена се появи нов сингъл, който веднага си спечели заслужени овации. Песента е на новоизгряващата група Hayes & Y и носи името You Make Me Sick.

Оказва се, че зад това мигновено грабващо китарно звучене стоят не просто четири талантливи момчета, а и музикалният инди лейбъл Homeovoxmusic. Голямата фигура в него е Георги Георгиев - китаристът на „Остава", една от най-обичаните български алтернативни групи.

Той и другият музикален продуцент на Homeovoxmusic Мартин Стоянов целят чрез лейбъла да изградят стабилна среда за млади групи и изпълнители, като в проекта си включват още диджеи и музикални селектори със собствени сетове и миксове.

Младите последователи

Homeovoxmusic стартира през април тази година като самостоятелен проект на Жоро от „Остава". Тогава той пусна своя пилотен сингъл "Изгубен", като в реализацията на песента се включиха барабанистът на Gravity Co. Стефан Пoпов и басистът на LaText Иван Вълев.

„Оттам започнах да търся млади групи, като бях супер песимистично настроен", разказва Жоро. Все пак той знаел, че от многото млади хора, които вижда с китари по улиците, няма как всички да свирят само осемдесетарски хеви метъл. Бил убеден, че и съвременната поп рок вълна е застъпена у нас и има прохождащи банди, които правят алтърнатив, адекватен на световните тенденции.

Първоначално Жоро бил впечатлен от вече несъществуващата група My Disorder. После чул за пръв път и Hayes & Y, които го спечелили със здраво звучене, ясна музикална посока, зрялост и дисциплина. „Те са млади, но се вижда, че са завършена група, защото по някакъв начин вече имат това усещане помежду си, което трябва да има групата като емоция и като визия", казва той.

Той бързо ги привлякъл към Homeovoxmusic и допълнил лейбъла с още няколко обещаващи таланти. Днес в него влизат Bears and Hunters и Jin Monic (също млади алтернативни банди), както и 17-годишната Mila Robert.

Всички те са фокусирани върху създаването на авторска музика и Жоро им помага във всякакви аспекти, но без да се меси в творческите им решения. А Мартин Стоянов реализира студийните записи на групите.

„Нямаше по-добър момент, в който да се появи Homeovoxmusic", радват се момчетата от Hayes & Y и описват лейбъла като общност от хора с близко виждане за музиката и свободна зона, в която се обменят идеи, инструменти, песни и опит. „Жоро е организатор и ментор. Примерът, който вдъхновява".

Естественият път

Но как въобще може да съществува един лейбъл за алтернативна музика в българските условия? „Ще ти кажа след половин година", смее се Жоро. Той си е дал точно определен срок, в който да види дали плановете му могат наистина да се реализират.

Засега основната работна тежест в Homeovoxmusic пада върху малък брой хора, но те получават солидна подкрепа отвън - от фотографи, дизайнери, режисьори. И действат по конкретни планове за издаване и промотиране на всеки от изпълнителите.

Така в момента на Жоро му се налага да се занимава повече с организационни неща, което не му е толкова присъщо. Но той признава, че това е естественият път за него като музикант след 23 години опит на сцената с „Остава". И по никакъв начин не разчита да прави пари от проекта си - просто се надява лейбълът да успява да се самофинансира в обозримо бъдеще.

Приемственост

С Homeovoxmusic „Остава" подпомага своите млади наследници на алтернативната сцена, но междувременно не спира да прави нови и нови неща.

Групата ще отпразнува 10 години от емблематичния си албум „Моно" с големи концерти в новия Строеж на 3 и 4 декември - тъй като само една дата в новия клуб е крайно недостатъчна за всички, които искат да ги чуят. В тези две вечери артистите от Homeovoxmusic също ще участват, като ще подгреят публиката с изпълнение на по една своя песен и един кавър на „Остава".

При такава приемственост на българската алтернативна сцена феновете определено имат поводи за оптимизъм - а самият Жоро отчита съживяване на хубавата българска музика. „Затова съм се заел с това нещо", казва той относно лейбъла. „То ми дава сили и за „Остава".

Новините

Най-четените