Близо 19 милиарда долара са имали по сметките си в кипърски банки руски фирми и граждани към 1 септември 20102 г. Москва е гневна заради несъгласуваната с нея мярка, която облага с данък депозитите в Кипър, за да осигури приходи на закъсалата членка на еврозоната.
Руският президент Владимир Путин нарече данъка "нечестен", а премиерът Дмитрий Медведев - "конфискация".
Освен това в края на м.г. руски банки са поверили около 12 млрд. долара на кипърски банки и са предоставили заеми в размер на $40 млрд. на кипърски компании от руски произход.
Причината офшорната зона да е предпочитана дестинация е възможността за пране на пари и ниският данък от 10%, който сега се очаква да нарасне до 12.5 на сто. В Русия има плосък данък от 13%.
Данъкът в Кипър ще бъде еднократен и ще варира от 6.75% за депозити до 100 000 евро и 9.9% над този праг. Очаква се приходите от него в държавната хазна да са близо 6 млрд. евро. Заради протестите обаче се управляващите смятат да освободят по-ниските депозити от него, ако се съберат очакваните приходи.
Банките в Кипър няма да работят днес и утре (19 и 20 март) в очакване на решение на парламента за одобрението на таксата върху банковите депозити, предаде Ройтерс, като се позова на правителствен източник.
Междувременно в Кипър около хиляда души се събраха вчера на протест пред кипърския парламент срещу съгласието на властите да приемат условието на Еврогрупата за въвеждане на данъка върху банковите депозити.
Около сградата на парламента беше разположен полицейски кордон от автомобили и бодлива тел.
Демонстрантите, главно млади хора, организирали се чрез социалните мрежи, носеха плакати "Не пипайте парите ни!", "Не искаме да плащаме за чужди грешки!", "Не" на Еврогрупата!".
Протестът беше отговор на антикризисната програма, съгласувана на заседание на Еврогрупата в събота, която предвижда между другото принудително въвличане в нейното финансиране на вносителите в кипърски банки.
Това е първата масова демонстрация в 1-милионен Кипър срещу опита на властите да се разплатят с парите на своите граждани за грешките на банкерите и политиците.
Макар че хората негодуваха пред празната сграда на парламента, тъй като планираното за 18 март гласуване на споразумението за спасителна помощ беше отложено за днес, 19 март.
Целта е да се даде възможност на президента Никос Анастасиадис да се опита да договори с Еврогрупата намаляване на данъка за малките депозити. Гражданите обаче искат пълната му отмяна.