Една новина прелетя през част от световните медии в последните дни. Вокалистът на U2 Боно е заразен с ебола.
Първоначалният шок и ужас, който изживява неспасяемият фен на групата, може да се сравни само с изненадата на този на Apple, когато разбере, че новият iPhone 7 излиза съвсем скоро, заради провала на iPhone 6.
Някъде между цялата тази тарапана от сензационни новини е и, че през 2016 година може да се насладим на продължението на „Големият Лебовски", което братята Коен са му подготвили. И тук облъченият трябва да се сети, поне от обич към Боно, че би трябвало да потърси повече информация.
И да разбере, че всички тези новини са абсолютна лъжа
Ако в България някои депутати са склонни да цитират невероятни факти, при това от трибуната в Народното събрание, а неслучили се интервюта от сайта „Невероятно" се препубликуват безкритично, скоростта на онлайн медиите кара много международни сайтове също да преписват неверни новини и да ги бълват по света.
И ако българските „неновини" водят до информационни гафове на местна почва, то чуждестранните заливат целия свят.
И все пак нека нарочните неновини, за които е описано, че не се базират на реални факти, не се бъркат с нарочната дезинформация. Като например появилите се в руски сайтове новини преди евроизборите, че Западна Европа обмисля да легализира инцеста - въпреки че това не отговаря на истината, беше безкритично преписана и в българските медии. Може би, защото първоизточникът Ru Facts се рекламира като сайт, който публикува истински новини.
Разлика между българските и американските неновини
В България сайтовете за сатирични фалшиви новини са изпъстрени с показатели, че това, което четете, не е вярно и е нищо друго, освен плод на авторовото въображение. Това не попречи обаче на български депутат от 42-рото Народно събрание да прочете от парламентарната трибуна „новина", изфабрикувана от сайт с невероятни новини.
Нека не забравяме и „интервюто" на съпругата на президента Росен Плевнелиев Юлияна Плевнелиева, което се появи в много сайтове, позовали се на „Бъзикилийкс", без да обърнат внимание на предупредителните знаци в целия сайт, които крещят: това не е истината, но би могла да бъде.
Трябва дебело да се подчетае, че българските сайтове за сатирична информация, като Не!новините, Бъзикилийкс и Клети новини, още с имената си подсказват, че това, което ще прочетете, не е истина.
Не е така с американските прототипи на този тип медии
Те си избират име, като например National Report или The Onion, които не подготвят читателя за сатирично съдържание. А и целият сайт е издържан в духа на обичайните информационни такива. Ако критичен ум обаче се сблъска с новина за новия iPhone 7, който ще излезе още през януари, заради провала на iPhone 6, ще се замисли. А секцията с обяснения за същността на сайта, както и справка с всезнаещата Уикипедия, показва, че в този сайт има сатира и забава, но не и реално новинарско съдържание.
Модифицирани реални новини се вмъкват понякога, както се казва, „за заблуда на противника". В The New Yorker, което само по себе си е достатъчно авторитетно издание, има рубрика със сатирични новини The Borowitz Report, в която се представят „новините, но разбъркани". В тях може да прочетете например, че американци подкрепят бомбардировките над Сирия, дори ако не са чели и една новина по въпроса.
Няколко популярни неновини в медиите
Селфито е болест. Вероятно и вие сте сред хилядите, които в началото на април научиха, че селфито вече е психическо заболяване. Новината идва от Американската психиатрична асоциация и е обявена по време на годишната им среща в Чикаго. Дори за справянето с проблема се предлага когнитивно-поведенческа терапия. При по-внимателен прочит обаче, може да се стигне и до първоизточника на тази новина - Аdobo Chronicles - сайтът „за най-добрите неверни новини".
Въпреки това „новината" беше препечатана от десетки чуждестранни и десетки български медии, съвсем като истинска. Дори в ток шоу наскоро чух как това се цитира по време на разговор за екстремните селфита (самоснимки на опасни места). И така неновината се превръща в реалност, без да е истина и без селфи-модата реално да е класифицирана като заболяване.
Вокалистът на U2 Боно е болен от ебола
Тази новина със сигурност е накарала редица журналисти да настръхнат, преди да осъзнаят, че щом не го пише в Rolling Stone, значи не се е случило. Новината за Боно се появи в сайта Оrgan Grinder Magazine, известен с това, че не публикува новини или истина. Но неновината предизвика поредица от информационен поток с обяснения как всъщност вокалистът на U2 е жив и всичко останало са слухове. Е, все пак е вярно, че U2 наистина поднесоха извинения, че са натрапили на потребителите на iTunes новия си албум.
Ебола се появи като неновина безброй пъти, но стряскащо беше, че ваксината срещу заболяването дава ефект само върху белите хора. И точно преди да се въздигне справедливият гняв на толерантния човек, се оказва, че това е неновина.
Ким Чен Ун е отвлечен. И е най-красивият мъж на планетата
Изчезването на севернокорейския лидер за месец се оказа благодатна почва за спекулации - от това, че е детрониран, до това, че сестра му е поела властта в Северна Корея. И все пак сайтовете за неновини предложиха най-любопитните варианти.
Според National Report Ким Чен Ун е отвлечен от „Ислямска държава", за да бъде притисната Северна Корея да стане съюзник на джихадистите. За него обаче е предаден сериозен откуп, което обяснява завръщането на диктатора. Бастунчето му не се дължало на подагра, а на опит да се прикрият следите от насилие по време на екстремисткия плен.
А севернокорейският лидер не веднъж се е оказвал във фокуса на вниманието на бъзиктарските сайтове. През 2012 година сайтът на официалния вестник на комунистическата партия в Китай препубликува новината от сатиричния сайт The Onion, която обявява Ким Чен Ун за най-сексапилния мъж в света за годината. Във вестника е публикувана и снимка на севернокорейския лидер, който язди кон. В публикацията дори се цитира определението на The Onion, което представя Ким като „роденият в Пхенян красавец".
„Със смайващо красивото си, кръгло лице, момчешки чар и силна, здрава осанка, роденият в Пхенян красавец сбъдва мечтата на всяка жена", пише шеговитият сайт The Onion за Ким Чен Ун и безкритично е преписан от китайския официоз.
Истинският тест
NBC news обяви, че Facebook и Apple предлагат по 20 000 долара на служителките си, за да замразят своя яйцеклетка. Медията дори разговаря с представители на организации за замразяване на яйцеклетки и репродукция, за да обяснят ефекта от подобно действие.
NBC определено не е медия, която може да бъде свързана с неновини. Тя обаче се позовава на свои източници за информацията. А подобна информация не се появява в други сайтове, освен такива за неновини. Или такива, които се позовават на NBC. Освен това информацията е публикувана в половината от известните сайтове за фалшиви новини. Случайност? Не мисля.
Всъщност да. Излиза, че новината си е съвсем истинска. И Facebook просто дава на служителките си възможност да градят кариера, а когато преминат 40, да бъдат спокойни за бъдещото потомство. Малко странно звучи, но пък има резон. Но вече кой може да е сигурен кое е истина и кое измислица?
Необятното онлайн пространство е пълно със сайтове, които предлагат всякакво съдържание. А социалните мрежи правят два пъти по-лесно споделянето на всякаква информация - истина или не,
въпросът е доколко читателят ще съобрази да провери източника си. Но е добре да имаме едно наум. Когато прочетем например, че Владимир Путин се готви да затвори границите на Русия заради ебола или, че срещу Бат Сали протестират по-малко хора, отколкото са го избрали (за всеки случай подчертаваме, че това също е невероятна новина, която почива единствено на въображението на автора си).
Отлична статия клета сестро, плача изправен, слушайки химна и четейки словата ти! П. С. Извинявам се за серийския предварително!