Какво ще спечелим от либерализацията на енергийния пазар

Всички страни-членки на ЕС трябваше да въведат евродирективите, известни като Трети енергиен пакет на ЕС, до 3 март 2011 г. България и още няколко страни не го направи и получиха няколко месеца гратисен период, който също изтече. Става въпрос за нещо изключително важно - либерализацията на енергийния пазар...

Ако искаме да си купим дадена стока или услуга, обикновено имаме избор от поне няколко места, от където можем да направим това, в случай че цената или качеството й не ни допадат.

По отношение на доставчика ни на електроенергия - досега не е съществувала възможност сами да избираме, понеже в момента доставчиците са разпределени в три различни региона на страната. По този начин потребителите на електроенергия са принудени да бъдат обслужвани единствено от доставчика за региона, в който живеят. 

Едно от нещата, които ще се променят при въвеждането на либерализацията на енергийния пазар у нас, ще бъде именно предоставяне на възможността потребителите сами да избират своя доставчик на електроенергия, при това - напълно безплатно.

Съгласно т. нар. "Трети енергиен либерализационен пакет", отнасящ се до търговията с електроенергия и природен газ в страните от Европейския съюз (ЕС), вече би трябвало да е въведен в националните закодателства на страните-членки и на практика да се прилага изцяло. 

Този пакет включва Директива 2009/72/ЕС и Директива 2009/73/ЕС, както и няколко допълнителни регулации, които регламентират изискванията и общите правила за вътрешния пазар на електроенергия и природен газ в страните-членки на ЕС. Сроковете за адаптиране на българското законодателство в тази област към европейското са изтекли още през март 2011 г.

Основните клаузи в Трети енергиен пакет включват отделяне на производството, търговията и преноса на газ и електроенергия по собственост или те да са при различни независими оператори, също и ограничаване на достъпа чрез определени изисквания към енергийните компании от трети страни, извън ЕС до преносните мрежи на страните от ЕС. 

Други клаузи от енергийния пакет осигуряват защита от изключване при забавяне плащанията на сметки на снабдяването с ток и газ на битовите потребители, разширяване на правата на потребителите при некачествено снабдяване, включително по-бързо обработване на оплакванията им и налагане на по-големи глоби на компаниите при нарушения.

Възниква и необходимостта от създаване на електроенергийна борса в България, тъй като без нея истинска либрализация на пазара не може да има. На тази борса на практика ще се формират равновесните пазарни цени на електроенергията.

За да бъде отворен електроенергийният пазар, трябва да бъдат създадени и обединения от търговци и производители - така наречените балансиращи групи. Те ще купуват излишна енергия, когато потреблението на предприятията е по-малко, и ще им продават, когато такава не им достига.

Също така в "Трети енергиен либерализационен пакет" е залегнало и изискването преносният Електроенергиен системен оператор (ЕСО) да се отдели от Националната електрическа компания (НЕК), понеже към момента ЕСО е дъщерно дружество на НЕК.

Планът предвижда ЕСО да стане собственик на електропреносната мрежа в България и да отговаря самостоятелно за нейната поддръжка и инвестициите, а НЕК да отговаря само за производствената и търговската дейност. По този начин ще се осигурява достъпът на други играчи до електропреносната мрежа и ще се улесни свободният пазар на електроенергия.

Какви ще бъдат предимствата за потребителите на електроенергия при въвеждане на либерализация на енергийния пазар у нас?

1. Потребителите ще имат възможност за избор на доставчик за електроенергия. Този избор обаче ще бъде само по отношение на електроенергията, която реално се доставя до потребителите, но не и по отношение на мрежовите услуги. 

2. Заради конкуренцията между отделните доставчици можем да очакваме появата на нови продукти в областта, както и подобряване на качеството на обслужване на потребителите. 

Тези нови продукти могат да бъдат например по отношение на възможностите за договорирането и фактурирането на услугите, а относно подобряване на качеството на обслужване на потребителите, например масово въвеждане на клиентски Call Center, който да се грижи за клиентите на дадения доставчик денонощно.   

Освен предимства обаче, всеки модел си има и своите недостатъци...

1. Един от възможните недостатъци на либерализирания енергиен пазар от потребителска гледна точка е възможността потребителят да се обърка при избора си на доставчик. Това може да стане поради големия брой доставчици, които ще бъдат на пазара или от неразбиране на най-съществените разлики в офертите на отделните доставчици. 

2. Друг потенциален недостатък за потребителите е, че вече няма да имат защита от държавни регулатори или други органи, понеже сами ще са се договорили на свободния енергиен пазар и съответно сами ще са избрали доставчика си на електроенергия.  

3. Формирането на цените на електроенергията ще става на пазарен принцип, а не на административен, както е в момента (дружествата правят предложения до ДКЕВР, която одобрява - бел.р. ). По този начин цените на електроенергията ще станат по-реални, но това не означава само по себе си и по-ниски.

Опитът на другите държави, въвели либерализацията на енергийния пазар, дава основание на енергийните експерти да смятат, че след въвеждането на схемата у нас цената ще е по-висока в сравнение със сегашната цена на доставките.

В крайна сметка, каквито и да са предимствата и недостатъците от либерализацията на енергийния пазар, за България не съществува алтернатива да не предприеме стъпките, предписани от ЕС. 

Това е така поради огромните санкции, които може да претърпи българската държава, ако продължава забавянето на без друго закъснялото изпълнение на изискванията на ЕК.

#1 Блуждаещ читател 17.07.2012 в 18:45:40

"... Те ще купуват излишна енергия, когато потреблението на предприятията е по-малко, и ще им продават, когато такава не им достига." Интересно как и къде ще я складират?? А и някак все не мога да разбера, как ще стане тая с избора на доставчик. Чичо от село ей сега ще разлисти борсовия бюлетин и ще бодне молива на най-атрактивната оферта. Та нали всички ще се наредят на опашка на АЕЦа понеже е най евтино. И в един миг перките и соларите трябва да умрат. Колкото и да са фиешън при 5-10 пъти по-скъп ватчас дори еко облъчените няма да помиришат. Смърди от километри на таратор, който всички се сещат от кого ще бъде духан.

#3 Astarot 17.07.2012 в 20:48:12

Може да съм тъп, ама от тази статия не схванах и половината от начина на работа на тази нова схема... Всичко ми мирише на още повече посредници и още повече надценки. ЕРП-тата ще си запазят монопол върху преноса, щото са си го купили, а ние ще избираме какво? Кой да ни връчва сметките накрая ли? Срещу скромните още 10%? А това с фирмата балансьор, дето ще изкупува излишната енергия, съвсем не го зацепих. Тъп съм явно. Ама в какво ще я складира тази енергия и как ще я продава? Бе, булшит тотален Сори за чуждицата...

#4 ясминка 18.07.2012 в 04:44:23

Готина статия!Само погледни какво ще спечелим и какво ще загубим като потребители... Все важни неща ще избираме!Ама без цената,тя зависи от сложни за нас фактори.

#6 Оня Дето Го Трият 18.07.2012 в 08:46:11

Много забавни коментари... Всички протестират (особено Атака) срещу монополите на тока, водата и т.н., а сега като им се споменава за разбиване на монополите и конкуренция - било нонсенс Е какво иска тоя народ последно?

#7 Bobby_gBG 18.07.2012 в 10:11:43

Оня колкото беше "разбиване на монопола" на НЕК когато приватизираха ЕРП тата, толкова ще е и "разбиване и на монопола" това да може да има "конкуренция", а като резултат - цените да се качат, и качеството на мрежовата услуга да не се подобри, при положение че точно тя е проблема... Никаква конкуренция не е това.

#8 Оня Дето Го Трият 18.07.2012 в 10:32:21

Добре де, ама ти искаш ли да се разбият монополите или не искаш? Щото Атака и ВМРО (любимите ми националисти) даже протести правят. А сега ми казваш "Абе заеби, то нищо не може да се направи, що се занимаваме" т.е. с монополи зле, без монополи още по-зле - тогава? Вода от Дунава и ток от слънчеви батерии на покрива? Ох забравих, ти пък си против слънчевите.....

#9 LaForce 18.07.2012 в 11:24:40

Какво разбиване на монополите бре слабоумнико! Това е естествен монопол, няма начин да стане друго освен да се приватизира монопола! Да стане частен монопол! То това стана вече в всички сфери - електро водо топло остана малко комунална мрежа - високо напрежение и стратегическите централи и бдж и пощите но и те ще бъдат приватизирани - печалбите им а загубите ще бъдат национализирани- разбиване ан монополите - промит мозък такъв

#10 Оня Дето Го Трият 18.07.2012 в 11:36:11

Е добре бе, обясни ми какво искат тогава ония (на Боби приятелите) на митинга против монополите?!

#11 LaForce 18.07.2012 в 11:47:14

Не съм много наясно. Аз искам естествените монополи да не са подчинени на халюцинации че могат да бъдат подвластни на правилата на "свободния пазар". Трябва да са социално ориентирани. Трябва да са на народа! за да защитават народа... то този "свободен пазар" всъщност доведе до монополи във всички области на икономиката - може да го гледаш процеса в реално време под вещото ръководство на слугите на неолибералната сган - нашето настоящо управление, което в услуга на големите компании утрепа ритуално средните и малките икономически субекти = създаде още повече "неестествени" монополи

#12 Оня Дето Го Трият 18.07.2012 в 11:53:54

Това дето го искаш е утопия. Аз също искам да ми обяснят ония против какво протестират.....ама и моето е утопия май

#13 LaForce 18.07.2012 в 12:32:04

утопия е името на града в който нищо не се променя, в който е достигнато съвършенство на соцялната система/на всеки с елементарни познания за законите на вселената е ясно че "единственото постоянно нещо във вселената е поремяната", затова система която не се променя не съществува/. това което Аз искам е малко здрав разум и рационално използване на ресурсите. Малко разум в разпределението на благата... ъпсурт е да се мисли че 1 на хиляда може да живее добре а останалите трябва да умират от глад и въпреки това сме примирени с това положение на нещата.... при такова матерялно изобилие ВЯРВАМЕ че не може да е по друг начин... тъпи ли сме или просто ни манипулират? НЕ може? е това е проблема че са ни убедили да не вярваме какво можем и ни казват какво е възможно....

#14 Bobby_gBG 18.07.2012 в 12:45:37

Оня laforce ти го е обяснил много добре, няма какво да добавя. А за въпроса ти към мене - исках(ме) да се развали договора за приватизация докато това все още беше възможно, и ЕРП тата да станат отново държавни каквито си бяха, и да работят само за поддържане на мрежата и инвестиции в обновяването и, а не за печалба. Продажбата им е национално предателство.

#15 Bobby_gBG 18.07.2012 в 12:51:41

А да - и основния смисъл от конкуренцията е чрез съревнование да се постигнат по-ниски цени за същата услуга, и/или да се подобри качеството на услугата... А от тази "либерализация" не само че не се стига до нито едно от тези две неща, ами и се постига обратното - увеличаване на цената, без да се подобри качеството на услугата. Само дето още едни паразити ще се наредят на веригата да смучат печалба.

#16 Оня Дето Го Трият 18.07.2012 в 12:57:29

"...Трябва да са социално ориентирани. Трябва да са на народа! за да защитават народа..." Ако това е доборото обяснение на Ла Форс, считай, че сме се посмели доста....и аз, и монополистите

#17 LaForce 18.07.2012 в 13:15:41

http://farm6.static.flickr.com/5009/5358195927_3df655726f.jpg

Новините

Най-четените