Комунистически наръчник за оцеляване при недостиг на продукти заради коронавируса

Важно! Не подхождайте сериозно към този текст. Дори авторът му не го прави...

***

Извънредното положение вече е факт, навън има коронавирус, правителството препоръчва да си стоите вкъщи и да избягвате струпванията на хора. С други думи - ситуацията е доста напрегната, има сериозно количество притеснени хора, а вече се появяват и информации за препълнени хипермаркети и клиенти, запасяващи се за дълга карантина.

Фаталистично настроените хора вече виждат мрачните картини на опразнени рафтове, недостиг на тоалетна хартия, вечерен час и опразнени улици заради епидемията... Паниката навън покрай цялата история е достатъчно голяма, че да напълни магазините, тъкмо обратно на призивите да не се получават струпвания на хора.

Но у нас ситуацията е такава - по-добре да се запасиш до ушите с макарони, леща, ориз и евтина бира, отколкото да се оставиш неподготвен. Този мач все пак сме го играли с Лукановата зима и Виденовата криза.

И фактът, че сега ситуацията е доста по-различна, не е нещо, което ще спре настървените купувачи...

Никога не казвайте на паникьосан човек да не се паникьосва. Вместо това далеч по-ползотворно е да му предложите няколко решения за най-лошия възможен случай.

Това правим и ние. Как да действаме, ако нещата съвсем опрат до кокала и се окажем в ситуация на недостиг на продукти? Не питайте старило, а питайте патило. В случая едва ли има някой по-препатил в това отношение от комунизма.

Каквото и да си говорим, комунизмът в бившия соц-блок се оказа най-добрият учител за това как човек да се справя креативно с проблемите на глада, недостига на храни и продукти и цялостния недоимък.

Затова ето няколко изпатили съвета за оцеляване в условия на "нямане":

1. Ако видиш опашка, нареди се

Няма значение какво има на другия край на опашката - дезинфектант за ръце, кърпички, маски за лице, макарони... Както казват старите хора (от опит), ако не си струва, хората няма да се редят. В крайна сметка можете да се окажете заредени с провизии, които иначе можете да забравите.

Ако ще е недостиг на стоки, то се постарайте вие да сте заредени - хляб, ориз, консервирани зеленчуци и плодове, боб, овесени ядки, месо. Фризерът е вашето спасение, млякото на прах - верен приятел.

2. Импровизирайте

Да отраснеш във времето на комунизма, може да ти донесе безценни уроци за "мислене извън кутията". Така например, ако имаш вестник, имаш и тоалетна хартия. Стари скучни книги вършат същата работа. Даже течащата вода или по-големи листа от дърветата, ако си изпаднал в чак такава крайна нужда.

Липсата на достатъчно разнообразие от продукти и суровини е научила цели поколения да преправят, преиначават, натъманяват и "побългаряват" това, с което разполагаш, в това, от което имаш нужда. От добрите стари саксии от кофички за кисело мляко та до сложни конструкции от много медна тел и свински опашки.

Разбира се, в кулинарен план творчеството е просто задължително в условия на криза и недостиг. Винаги ще помня рецептата от майка ми за супа от един картоф, филии (и един крайшник) стар хляб и малко олио, която се превръща в питателна гозба, когато просто няма друго налично.

3. Организирайте социума

В трудни времена човек за човека може да е вълк, но може и да е другар. И по-добре да е второто, а това изисква организация. Когато няма достатъчно, човек трудно оцелява сам. Затова е нужна силна общност. Един ще помогне на теб с нещо, ти ще помогнеш на други и т.н.

Днес нещата са дори още по-лесни с магията на общите чатове и групите във Facebook. Единственото, което трябва, е правилната нагласа, че при колектива не можеш само да взимаш, но трябва и да даваш (на някои хора това им е малко проблематично).

В случая не е нужно да се ограничавате само до близките си приятели - разширете обсега, защото не знаете кой с какво може да се окаже полезен и какви връзки да има. А в сложните времена връзките са си своеобразна валута, особено когато ти кажат кога по магазините или аптеките има ново зареждане или нещо от сорта. Приятелствата с разнородни хора са нещо полезно, по принцип, а в такива ситуации са направо безценни.

4. Научете истинската стойност на нещата

И не, тук не се визират малките моменти със семейството и красивите залези, а нещо далеч по-буквално. В условия на недостиг на продукти, често се появява нещо "на черно"... за което няма как да си сигурен с какво качество е. Една е аксиомата, че по време на криза най-голям е ръстът на тарикатите и сметкаджиите. Така че човек трябва да има едно наум, че другата страна може да иска да го прецака. Като дори и това не е сигурна превенция срещу измамите. Ама то и маските за еднократна употреба на цена 5 лв. парчето не пазят от коронавируса.

5. Не забравяйте да се смеете

Колкото и трудна да е ситуацията, можете да оцелеете, само ако запазите духа си висок. Така че не забравяйте смеха. Може да сте яли през деня само две филии и едно парче кашкавал, но трябва да можете да оцените една добра шега, ако ще и да е черен хумор.

#6 Уточнител 15.03.2020 в 19:33:29

ха-ха-ха-ха-ха, много ги заболя завалиите разбирам ги много им е тежко като чуят че се хули комунизъма

#7 Уточнител 15.03.2020 в 19:36:27

абе не чувам едно грухтене, тоя няма ли да се изкаже в полза на комунизма да не го е хванал к-вируса?

#9 Младен 15.03.2020 в 22:10:39

"Не подхождайте сериозно към този текст. Дори авторът му не го прави..." А защо го пише?

Новините

Най-четените