Танцувай с мОн

"Наесен с песен", така одобрително си кимат чиновниците в МОН. Сигурно са предоволни от решението да превърнат българското училище в най-голямото танцувално риалити, в което участието е задължително, а не доброволно и основано поне мъничко на критерия „талант".

От 1-ви до 12-ти клас, искат - не искат, всички ученици ще усвояват стъпките на два български народни танца на година, както и едно гръцко сиртаки на изпроводяк. Накрая, ако не изкарат матурите или просто не им се учи повече, поне ще бъдат подготвени за сватби, кръчми, събори и изобщо всякакви социални хепънинги, изискващи манифестация на българщината.

Извън идиличното бъдеще, начертано от екипа на Меглена Кунева, нещата не изглеждат толкова happy.

По-старите вече се присетиха за образованието по време на комунизма, а по-младите доловиха, че системата прави нов дълбок поклон пред евтината патриотарщина, с риск окончателно да си зарови главата в пясъка.

След като с популистки ъперкът запази турското робство и „Даваш ли, даваш, Балканджи Йово", МОН отново действа ретроградно, без да си свери часовника с времето, в което живеем.

2016-та година - българските ученици ринат дъното по функционална грамотност в ЕС, не могат да се ориентират в решаването на практически казуси, а правописът им стига колкото за извинителна бележка до класния.

И не само това - те са притеснително напред в класациите по затлъстяване и употреба на алкохол и марихуана. 38 на сто от тях редовно пушат. „Физкултурата" буксува и всички новооткрити спортни площадки и селски стадиони на света не могат автоматично да примамят подрастващите.

Държавата трябва да действа решително, за да запълни тази бездна.

А не да замества спортната подготовка с народни танци, дублирайки и без това вегетиращата и едва кретащата мрежа от читалища, където хоро и ръченица се преподават няколко идеи по-сериозно и професионално.

Педагозите, дори щатните в министерството на Кунева, трябва добре да осъзнават какво се случва в детските глави, когато нещо е задължително. Дори добрите пророци не биха се наели да кажат какви ще са резултатите.

В последните години школите и клубовете по народни танци са в разцвет, защото се пълнят със сериозни и мотивирани хора, а не с разсърдени тинейджъри, които се страхуват да не се изпотят преди голямото междучасие или контролното по химия, "играят" баскетбол по дънки или се правят на болни, за да разполагат с 45 минути чатене на пейката.

А тези, които проявяват интерес, нямат да имат право да избират. Ами ако предпочитат салса или суинг, ако искат да се научат да танцувал валс, например?

В мрежите се въртят десетки видеоклипове, показващи как малки и големи ученици въртят кючеци и пеят хитове на Азис, докато решават задачи по математика на дъската или провеждат „час на класния". Ясно, танцува им се. Но дали им се танцува с МОН?

#3 kaka 03.05.2016 в 18:13:50

На мен идеята ми харесва, не ми допада оплюването й. Какво лошо в часовете по физическо да се учат народни танци? Едно време си ги учехме и сега успявам на Нова година да тропна хорце Със сигурност една ръченица успешно ще изпоти позатлъстялото детенце и дори може да му достави удоволствие, за разлика от унизителните 60 м. бягане, дето е все последно...

#6 mima 03.05.2016 в 21:00:12

Аз харесвам идеята. Две хора на година няма особено да нарушат учебната програма по физическо възпитание. Най-много да пораздрусат дебелите дупета на децата. А те определено вече са доста затлъстели, рядко се вижда хубаво момиче от 3-4 клас нагоре.

Новините

Най-четените