Да живееш в голям град, по възможност столица и да се радваш на бляскав живот - това вероятно е мечта за някои, която обаче по време на пандемия бива все по-често преосмисляна.
Не само заради по-малките възможности да се изолираш, но и заради покачващите се цени в някои градове.
Отделно и без пандемия и съпровождащата я икономическа несигурност, животът в градове като Хонконг, Париж или Цюрих струва скъпо. Според ново проучване това всъщност са най-скъпите градове за живеене.
Глобалната консултантска компания Economist Intelligence Unit (EIU) сравнява цените в 133 града в света, като оценява колко би струвала кошница от 138 ежедневни продукта
По този показател европейските градове прескочиха Сингапур и Осака, които заедно с Хонконг бяха първенци по скъп живот в проучване от март. В доклада се отбелязва, че влияние за цените по света в огромна степен има и пандемията.
Валутните колебания, които включват и спад на щатския долар, правят дестинациите в Африка, Америка и Източна Европа по-евтини, отколкото са били през март, докато Западна Европа, където еврото е нараснало спрямо долара, се наблюдава покачване на цените. Швейцарският франк също поскъпна, припомня CNN.
Сингапур сега се нарежда на трето място, а петото си делят Тел Авив и Осака. Промяната в позицията на азиатския град-държава се дължи и на отлива на чуждестранни работници по време на пандемията. Така за първи път от 17 години населението там бележи спад, според доклада на EIU.
Извън топ 10 са градове като Сидни, който се подрежда под номер 15, Лондон - на 20-о, Найроби - на 77-о. Москва е едва на 106-о, а Делхи - а 121-во.
Най-голям ръст от март досега има столицата на Иран - Техеран, която се изкачи от 106-о на 79-о място по цени на живот. Това е вследствие на санкциите на САЩ, които повлияха на доставките.
В Рейкявик, Рио де Жанейро и Сао Пауло има най-голям спад на цените. Това според EIU конкретно в бразилските градове е заради "слабата валута и нарастващите нива на бедност", а като Бразилия е пострадала много по време на пандемията.
Сирийският Дамаск е градът с най-ниски разходи за живот, следван от Ташкент в Узбекистан, Лусака в Замбия, Каракас (Венецуела) и Алмати, Казахстан. В дъното на класацията са също Карачи в Пакистан, Буенос Айрес в Аржентина, Алжир, Бангалор и Ченай в Индия. Аржентинското правителство въведе ценови контрол по време на пандемията, което може да обясни позицията на Буенос Айрес, отбелязва CNN.
Проучването установява също, че не само цените се променят, но и потреблението.
Например цените на електрониката са се увеличили в световен мащаб, докато облеклото е поевтиняло. Експертите предполагат, че и двете се дължат на повечето хора, които работят от вкъщи. Основните хранителни продукти до голяма запазват цените си, докато продуктите за лична хигиена, тютюнът и алкохолът са се повишили.
На фона на отслабналия щатски долар, западноевропейските и северноазиатските валути се укрепиха срещу него, което от своя страна измества цените на стоките и услугите, обяснява Упасана Дът, който отговаря за световните разходи за живот в EIU.
Според него "пандемията е променила поведението на потребителите, тъй като блокирането и тенденциите като работа от вкъщи са повишили цените на потребителската електроника. А храненето вкъщи е заменило местата за хранене в ресторантите за семействата от средната класа".
Той очаква да се запази тенденцията за повече пребиваване вкъщи и съответно повече потребление на стоки за бита, отколкото дрехи.
В галерията можете да видите списъка на 10-те най-скъпи градове през 2020 г.