Над 900 служители и никакъв офис - това ли е модерният начин за правене на бизнес

Все по-популярна става тенденцията фирмите да се отърват от офисите си изцяло, но дали това е добро или лошо за служителите? Много от работещите при такива условия са убедени в ползите от това.

Кейт Хюстън ръководи екипа на разработчиците на Automattic, голяма мултинационална компания, в която всеки един от 930-те служители работи дистанционно. За фирмата изобщо няма фиксирано присъствие в офиса.

"Това е дълбока част от нашата култура, никой вече не споменава офисите. Аз съм свободна от офиси. Всички обичаме свободата, а когато се налага да се видим, пътуваме. Така се наслаждаваме максимално и на тези приключения", обяснява тя пред BBC 5.

Нейният работодател е една от малкото към момента компании, които избират да нямат централен офис. Все по-често обаче това се среща сред фирмите, особено в технологичния бранш.

По-бързата интернет връзка, приложенията за чат, размяна на съобщения и видеоразговори, както и създаването на софтуер за съвместна работа и мониторинг, позволяват на някои фирми да се отърват изцяло от офисите си.

"Спестени разходи"

Вместо това те наемат персонал от различни места по света и ги приканват да работят от дома си или от споделени работни помещения, близо до мястото, където живеят.

Служителите на Automattic работят в 70 различни страни и вместо да плащат за централен офис, компанията плаща за полетите на персонала за редовни срещи през цялата година. Той заплаща също на работниците да оборудват домашните си офиси и им помага да посрещнат разходите за наемане на работно място или за напитки, ако работят в кафене. Но това продължава да е по-евтина опция от централен офис.

"Определено има пестене на разходи. Ако не разполагате с офис, не харчите пари за офиса, особено в технологичните центрове като Лондон, Сан Франциско и Ню Йорк, където разходите за наеми на помещения са шокиращо високи", казва Кейт.

"И все пак ние наистина оценяваме времето прекарано в личен контакт, имаме тези редовни срещи. Има по една за цялата компания, която се случва всяка година, а повечето екипи се срещат по още два пъти или повече. Ние харчим пари за това, за да летим заедно. С моя екип се срещнахме по-рано тази година в Тайланд", добавя още тя.

"Нарастваща тенденция"

Работата от разстояние бележи все по-голяма популярност, подхранвана най-вече от самонаетите, фрийлейсърите и онези, които държат на гъвкавите взаимоотношения и гъвкавото работно време. В момента само във Великобритания над 1,54 млн. души работят от дома си. Това е почти двойно в сравнение с 884 000 преди десет години, показва проучването на Службата за национална статистика на работната сила във Великобритания, най-голямото проучване на условията за заетост в страната.

Така в момента някои фирми дори отхвърлят идеята за задължителния офис дори за ръководството, какво остава за работно пространство за персонала.

"Това определено е тенденция към увеличаване. Отказването от офиса със сигурност е много ценово ефективно и привлекателно решение за стартиращи фирми", казва Илке Инчеоглу, професор по организационно поведение в Business School на Университета на Ексетър.

От гледната точка на служителите, по негови думи, това също има своите сериозни ползи - не ти се налага да пътуваш до офиса. А в големи градове това наистина означава нещо.

Проблемите пред работата "от вкъщи"

Отдалечената работа може да звучи идилично за всеки, който е трябвало да пътува в пиковите часове на един натоварен град като Лондон, в който пътят само в едната посока може да отнема и 2-3 часа. Все пак обаче не трябва да се забравят и недостатъците на работата от вкъщи.

"Някои хора смятат за предизвикателство да теглят границата между работа и домашния живот. Ако винаги работите от дома си, защото нямате офис, тогава къде спира работата и къде започва личният ви живот? Затова е важно да предприемете стъпки, които да подсигурят, че има граници и те се спазват", обяснява проф. Инчеоглу.

Съществуват и други рискове при работата от дома. От благотворителната организация в областта на психичното здраве "Разум" подчертават, че работещите от вкъщи хора са изложени на по-висок риск от това да се чувстват самотни и изолирани.

Въпреки това, при работа в бизнес, в който всички работят от вкъщи, рискът може да бъде намалян, смята проф. Инчеоглу. "Чувството, че сте изолирани, определено е риск от дистанционна работа, но ако всички са в една и съща лодка, тогава вече усещате чувство за свързаност."

Такъв е случаят на Джес Симс. Преди тя е работила в компания, където всички са работили твърдо от офиса с изключение на нея. Сега тя вече работи за напълно колектив на свободна практика, наречен "The Doers", в който всеки един от членовете работи дистанционно. Разликата е осезаема и в екип, в който всички са разпръснати (а не само ти), нещата стават много по-леко.

"Когато сте отдалечени, но всички останали са на едно и също място, все едно наблюдавате през прозореца всички приятелски отношения в офиса, но не можете да се включите", казва тя.

"Хората забравят да ви информират, защото просто не сте наоколо през цялото време. Трябва да ги преследвате и да им напомняте, че съществувате. Сега работя с отдалечен колектив и всички сме в една лодка, всички работим от домовете си. И така сме малко по-наясно с това, което всеки се чувства и се грижи един за друг", допълва Симс.

"Добра комуникация"

Кейт Хюстън вярва, че напълно дистанционната работа може да има положително влияние за комуникацията като цяло.

"Отдалечената работа прави проблемите в самия работен процес по-ясни и след това можем да се заемем постепенно да ги адресираме. Ако работите в същия офис, лесно можете да си помислите: 'О, ние всеки ден обядваме заедно, така че сме един сплотен екип, който се подкрепя взаимно', но това не е непременно вярно", обяснява тя.

"Когато вашият екип се разпространява по целия свят, подобно на моя в момента, вие мислите много по-целенасочено за това как да изградите себе си като екип, уверявате се в качеството на общуването и на комуникацията и документирате нещата далеч по-ясно."

Новините

Най-четените