"Фондацията" на Азимов - оръжието, с което Apple ще си проправя път в развлекателния бизнес

Развлекателната индустрия на сериалите и филмите определено е конкурентна среда, в която множество играчи се опитват да намерят своето място - от гигантите HBO, Netflix и Disney, които правят всичко по силите си, за да задържат доминацията си на пазара, през опитите на Hulu и Amazon да ги изместят, та до усилят на други технологични мастодонти, които искат да завземат и този пазар като YouTube Red, а отскоро и Apple.

Компанията с нахапаната ябълка открай време заявява претенциите си за доказване като провайдър на развлекателно съдържание, но досега реално не сме видели още нищо.

Затова и оттам трябва да покажат смели ходове, за да заемат своето място под слънцето. Именно такъв ход беше обявен и преди дни - поръчката за сериал по култовата фантастична поредица на Айзък Азимов - "Фондацията".

През април стана ясно, че компанията разработва адаптация за сериал по историята. Сега на проекта е дадена зелена светлина и скоро можем да очакваме Хари Селдън и неговата психоистория най-сетне да придобият форма и в тв формат.

Зад проекта стоят Дейвид С. Гойър (Batman Begins, Man of Steel) и Джош Фридман (Terminator: The Sarah Connor Chronicles), които започнаха работа по него миналата година с Skydance Television - компанията, отговорна за Sci-Fi шедьовъра Altred Carbon.

Проектът е потенциално огромен за Apple. Романите на Азимов са невероятно популярни и са послужили като основа за редица други научнофантастични истории (например "Междузвездни войни").

Apple вече е даде светлина за доста продукции, с които да запълни собствената си видео стрийминг услуга, която се очаква да бъде пусната през март 2019 г.

Само за нови собствени сериали компанията вече е инвестирала около 1 млрд. долара като сред очакваните заглавия са научнофантастичен сериал в Космоса от Рон Мур, създател на Battlestar Galactica, ребуут на култовата в САЩ антология Amazing Stories (въпреки че там отговорният продуцент Брайън Фулър напусна проекта заради различия във визиите), футуристичен сериал в стила на "Игрите на глада" с работно заглавие See от Стивън Найт, както и все още неназован проект с Рийз Уидърспун и Дженифър Анистън, който ще разказва за сутрешен блок в кабелна телевизия.

И все пак перлата в короната засега се очертава да е именно сериалът по романите на Айзък Азимов. "Фондацията" култово произведение, което може да промени визията на човек за света наоколо.

За пръв път тя се появява в серията "Удивителна научна фантастика" като поредица от разкази между 1942 и 1950 г. Според собствената му биография "Аз, Азимов" първоначалната му идея била да пише историческа фантастика, но тъй като за нея се изисквала твърде мащабна и солидна подготовка, той решава да пренесе всичко това в бъдещето и да получи научна фантастика, която носи усещането на историческа фантастика.

Огромно влияние за написването на "Фондацията" изиграва историческата книга "Залез и упадък на Римската империя" на Едуард Гибън. След като я прочита, Азимов решава, че може да направи нещо подобно, но в Космоса.

Така се появява и идеята за Галактическата империя, а след съвет от редактора Джон Кембъл-младши, всичко се оформя като разказ за упадъка й и преминаването към "Тъмните векове".

А в основата на този разказ е и героят на Азимов Хари Селдън - математик и психолог, който вярва, че с помощта на историята, социологията, психологията и математически модели да се предскаже бъдещето на света и поведението на големи групи хора. Всичко това той събира в науката, наречена психоистория.

Първите разкази от "Фондацията" са посветени именно на изграждането на тази наука парче по парче заедно с героите, които се завъртат около него. С нейна помощ той успява да предскаже падението на Галактическата империя и тъмните векове след нея.

Оттам нататък е наследството на Селдън и планът му да се справи с упадъка, чрез съставянето на Енциклопедия Галактика и Фондацията от учени, която трябва да я състави.

Огромната популярност на Азимов и на творбата му са доста добра предпоставка за добро начало на стрийминг услугата на Apple. През последните години Холивуд обърна доста внимание на ключови фантастични произведения, адаптирайки ги за филми или за сериали - "Игра на тронове", The Man in the High Castle, Altred Carbon, "Историята на прислужницата" и т.н. И всички те се отплатиха доста добре.

Това не е първият опит за адаптиране на "Фондацията". През 1973 г. BBC пуска поредицата като радио сериал, а през 1998 г. New Line Cinema прави опит да направи филм по романите на Азимов, но безуспешно.

Все още не е ясно върху коя част от историята точно ще се фокусира новият сериал и доколко ще се доближава до оригинала, но надеждите сега са, че Apple ще успее там, където другите се провалиха, давайки на Хари Селдън и компания подобаваща адаптация.

Новините

Най-четените