Пръсти, ножица, хартия

За два часа обикновени хартиени лентички стават чифт обеци. Бурканите се превръщат във фенери, шоколадовите бонбони заприличват на букети, а картичките се ароматизират с канела.

Вече месец и половина с разни такива хрумки Елизабет и Златина дават живот на мечтата си да имат собствен hand made магазин. Твърдят, че ръчната изработка, дори на един пръстен или плик за писмо, е нещо много лично и винаги различно.

Магазинчето е като кукленска къщичка - просто се завърташ и оглеждаш.

Собственичките му не се притесняват, че е криза. (Е, малко се притесняват, не са чак толкова безразсъдни:)). Отварят магазина, въпреки скептицизма на близките им. "Ако нямате позитивна нагласа, по-добре се откажете. Щом сте се захванали с нещо - направете всичко възможно, за да се получи", съветва мъдро Елизабет, която оспорва икономическата логика да си стискаме портмонето по време на криза.

"Напротив, хората имат нужда да си купят малки неща, от които да се почувстват щастливи. Не искаме да продаваме, а да творим", допълва Златина. Първото, което ни показва, е ключодържател от пресирана вата, напоена с канела.

Наоколо се виждат кутии за бонбони, декорации, бижута, свещници, пирографии, вази ... Дреболии, които да ти напомнят за даден момент. "За един-два часа се чувстваш жив, красив. Малките неща носят много щастие, а не бива да ги пропускаме", казва Златина.

Може би затома особено популярни в техния магазин-ателие са картичките за всякакви поводи.

Квилингът е абсолютен хит

Най-търсени, изтъкват сръчните момичета, са т.нар. квилинг картички, които хващат окото със залепените си хартиени апликации. Най-просто казано, хартиените лентички се навиват и съединяват до появата на някаква форма. След това се лакират с декупажно лепило или фискиращ безцветен лак. Предстои най-трудното - залепянето на получената хартиена форма върху картичката, за да е толкова крехка, колкото изглежда.

Квилинг техниката е сред най-актуалните в момента. "Това е хартиена техника, която позволява да я променяш по всякакъв начин, стига да имаш въображение", казва Елизабет.

Така се получават и т.нар. оригами обеци, които също се полират с лак, за да устояват на вода и слънце (струват 4 лeва).

Интересът към традиционни материали, като стъклото и дървото, все повече запада. За сметка на това все по-актуален е т.нар. декупаж.

Изберете оранжевото

Това приложно изкуство представлява залепване на хартиен мотив върху дърво, метал или плат. Може да се използва и друга тъкан, която след това се полира с лак и така се придава здравина на полученото изображение.

Виждали сте такива вази от бутилки или фенери от буркани. Най-добре използвайте предмети с оранжев цвят, съветва Златина.

В началото

Идеята да отворят собствен магазин се ражда през април, когато Златина и Елизабет се захващат с направата на обеци от мъниста. Започват постепенно - както с купуването на материали, така и с изработката.

Първоначално опитват да продават изработеното от тях в други магазини (т.нар. консигнация), но това води до излишно оскъпяване на продукта. Така стигнали до идеята за магазин, където да продават на по-ниски цени, а не с двойна или тройна надценка.

Елизабет е завършила моден дизайн. Вероятно ще приложи наученото в блузи и тениски, изрисувани ръчно с текстилна боя. Не смята да се занимава обаче с това, защото липсата на свежи идеи в бранша я отчайва. Казва, че българската мода не се прави от млади хора с идеи.

Златина е графичен дизайнер с ужас от офиси. Самата мисъл да прекара целия си ден пред компютъра я потиска, действа й натоварващо. Така се отказва от мечтата на повечето хора да работи на топло и уютно място зад спокойствието на екрана.

Двете имат простичко кредо - по-добре да следваш мечтите си, отколкото да се откажеш още в началото. Защото никога няма да разбереш какво пропускаш. А може да е много ценен ... опит.

Новините

Най-четените