Актьорът, който може да бъде всеки

Преди 20 години, когато все още е в училище, Бенедикт Къмбърбач има шанса да играе в „Хамлет", но вместо това решава да се концентрира върху учебните си занимания. Сега отново му се предлага тази възможност и билетите са изкупени месеци по-рано.

Няколко години по-рано младият Бенедикт се е включил в театрален кръжок по Шекспир и е прекарал часове, разучавайки първата сцена на пиесата. Неговият учител Мартин Тирел си спомня, че 15-годишният ученик е бил грабнат от пиесата и предполага, че точно тогава у него се е зародило желанието да стане истински актьор.

Тирел твърди, че е забелязал таланта на актьора в няколко училищни продукции, убеден, че Къмбърбач ще стане много успешен професионален актьор, но без да знае, че ще бъде номиниран за „Оскар" и все пак ще играе в „Хамлет".

Всъщност билетите за „Хамлет" бяха разпродадени за минути преди около година - малко актьори могат да се похвалят с такъв интерес.

Неговият успех идва не просто за една нощ - дори по-бързо. Само за минути той става звезда през 2010 година, когато влиза в ролята на Шерлок Холмс, но в днешни дни. Името му става трендинг в Twitter,
Интернет и социалните медии полудяват - необичаен актьор в сериал, който идеално съвпада с онлайн обсесиите на аудиторията. Феновете създават мръснишки фен фикции за връзката между Холмс и Уотсън (в ролята Мартин Фрийман).

По това време Къмбърбач е в своите 30 и е работил бавно и с постоянство повече от десетилетие. През петте години от началото на "Шерлок" обаче изглежда така, сякаш животът му се движи на бързи обороти и всичко става изведнъж - работи съсредоточено, печели награда за ролята си като Франкенщайн в Националния театър във Великобритания, "Еми" за ролята на Шерлок Холмс, номинация за "Оскар", Златен глобус и няколко награди "Бафта". Като цяло той се превърна в международна сензация.

Освен това се ожени за театралния режисьор Софи Хънтър и дори стана баща.

Дори и славата да идва при него по-късно, отколкото при много от връстниците му, тя не е нещо, с което лесно се свиква. Мнозина негови познати казват, че не се е променил. Актьорите често са много неприятни за интервюиране, но Къмбърбач обикновено се оказва интересен и щастлив да говори за какво ли не. През 2013 година, когато Джулиан Асандж го съветва за ролята му в „Петата власт", той го обвинява, че е наемник в крилото на дясната пропаганда.

„Не само че не работя в морален вакуум, но и това не беше нещо, от което да направя купища пари. Работил съм значително по-малко за далеч по-добро заплащане. Проектът беше важен за мен, заради истинността, която искам да придам на провокативен, труден, но в същото време наистина важен образ за съвремието. Това резонираше долбоко с моите убеждения в граждански свободи, здрава демокрация и човешки права за общностите и индивидите, които се усъмняват във властта им".

Разбира се, не винаги се справя толкова добре - например веднъж му се наложи да се извинява на „цветнокожите" актьори, когато направи изказване за липсата на разнообразието във филмовите и телевизионни продукции.

Той говори без проблем и за съхраняването на личния си живот и непрекъснатите опити да се снимат с него - има случаи, в които това му харесва, но има и такива, в които той е с някого и просто не е подходящият момент. Обикновено във втория случай хората си мислят, че той ги игнорира.

„Тогава те си тръгват, а аз си мисля „Господи, аз задник ли съм? Трябва ли да бъда достъпен през цялото време?", но след това си казвам: „Всъщност не".

Къмбърбач винаги е бил заобиколен от актьори. Майка му - Ванда Вентъм и баща му - Тимъти Карлтън са актьори. Много от приятелите им са били наоколо, докато Къмбърбач расте. За кратко той иска да бъде адвокат, но актьорските му заложби са видими още докато е в училище.

Негов приятел от университета в Манчестър, където Къмбърбач учи актьорско майсторство, си спомня, че той винаги е изпъквал - не само защото е бил един от „най-брилянтните актьори" в курса, но и защото е бил „много изискан и е изглеждал дори по-изискан в Манчестър".

Кариерата си започва с името на баща си - Карлтън. Когато бъдещият му агент, Пени Уилсън, разбира за Бенедикт Къмбърбач, отива да го гледа в пиеса, в която го харесва. Запознава се с него и му казва, че трябва да се явява на сцената с името си Къмбърбач, защото е по-запомнящо се.

Първата му главна роля във филм идва през 2010 година в Third Star - той играе ролята на Джеймс, млад писател, който умира и отива последно пътешествие до Уелс с трима приятели. Адам Робъртсън, един от продуцентите, казва, че е настоявал Къмбърбач да играе ролята, защото е бил перфектен - държал се е така, сякаш наистина е писател, имал е тази поезия в себе си.

Преди това е играл малки роли в серия филми, но голямата промяна идва с „Шерлок". Изведнъж Къмбърбач се оказва навсякъде - той участва в блокбъстъри като „Стар Трек" и „Хобит" (гласът на дракона Смог), както и в значително по-интересни филми като „Петата власт" и най-обсъждания филм за 2013 година - „12 години в робство". „Игра на кодове" му носи номинация за „Оскар" заради ролята на Алън Тюринг. Филмът излиза през 2014 година, когато се появява трети сезон на „Шерлок". Догодина актьорът, който ще играе Хамлет, ще влезе и в ролята на Ричард Трети за поредица на BBC. Намира време и за по-тихи занимания, за които се говори по-малко - радио пиеси.

Диапазонът от възможности на Къмбърбач е невероятен и по-скоро това, отколкото острите му черти, ще поддържа кариерата му. Той се чувства удобно и в ролята на герой от миналото, така и в кожата на съвременен антисистемен герой, какъвто е Асандж. И в двата случая може да бъде наистина убедителен. А е достатъчно да изгледаме само един епизод на сериала "Шерлок", за да се убедим в това.

#2 Дракон с кисело зеле 27.07.2015 в 13:54:01

Колкото и да харесвам Къмбърбач - а аз го харесвам много - това превъзнасяне ми лази по нервите.

#3 deowin 27.07.2015 в 19:03:29

Стори ми се скучен в "Шерлок" и според мен изигра страховито дървена роля в "The Imitation game", което затвърди усещането ми, че е точно обратното на гъвкав, многостранен актьор - има си точно една персона и си играе точно нея независимо каква му е ролята. Версатилен актьор беше Робин Уилямс, други добри от популярните според мен са Джон Малкович, Кевин Спейси, Морган Фриймън, Едуърд Нортън, Лео ДиКаприо. А Къмбърбач ми се струва точно толкова типично one-trick pony, колкото Ник Кейдж и Стивън Сийгъл.

#4 benedictsherlock 14.05.2017 в 19:49:35

С ролята си в ,,Игра на Кодове ,, заслужава Оскар , а в ,,Шерлок ,, заслужава втора Бафта.

Новините

Най-четените