Между мафията и мигрантите - Палермо търси своя нов облик

Щандовете преливат от сицилиански червени портокали и бадеми. Средиземноморски миди проблясват. Опънати жълти конци свързват опашните перки с отворените усти на платиките, като сребърните им гърбове се извиват като запетаи. Продавачите прекъсват сицилианското си бърборене, за да изкушават минувачите с традиционни салати с хрущял или сандвичи с далак над опушените грилове.

Но много от емигрантите, пазаруващи на пазара Баларо в Палермо напоследък заобикалят традиционните сицилиански продукти и предпочитат купчините от лилавосинкави шушулки, които бангладешците наричат “шим”.

Шим някога са били внасяни в Сицилия, но сега мигрантите от Бангладеш вече са намерили начин да ги отглеждат и продават на пазара в Палермо, събуждайки гнева на местните мафиози, които приемат култивирането на шушулките като заплаха за собствените традиции и контрол, обяснява , казва Суми Далия Актр. Макар да е родена в Бангладеш, тя е израснала в един от апартаменттите в Палермо с изглед към пазара. Сега Суми е един от местните политици, които се борят да предефинират лицето на Палермо.

Но не е само мафията. Страхът от емигрантите, от техните обичаи и понякога от техните продукти дори се е затвърдил в Италия, подхранван от популистката реторика на политици като Матео Салвини, действащия с твърда ръка вътрешен министър и лидер на популистката и антимигрантска партия "Лигата".

Салвини редовно спира превозващи мигранти кораби, за да не влизат в Италия, а в навечерието на изборите за Европейски парламент тази седмиа той предложи - за ужас на ООН, Ватикана и хуманитарни групи - още по-строга версия на и без това суров закон, целящ да направи живота на емигрантите труден.

Обновеният закон по негови думи ще преследва мафията, но също така официализира затварянето на италианските пристанища за емигранти, спасени от Средиземно море от хуманитарни групи, които Салвини определя като съюзници на трафикантите на хора.

В събота Салвини превърна в поредна тема за обсъждане пореден кораб, пълен с емигранти и намиращ се край сицилианския брг, като заяви пред среща на международни популисти: “Докато съм министър, този кораб няма да влезе в италианско пристанище.”

В понеделник, след като емигрантите все пак слязоха на сушата, гневният Салвини заяви във Facebook, че ако някой министър е позволил на емигрантите да влязат в страната, този министър трябва да “отговаря пред италианците.”

Но начинът, по който италианците възприемат емигрантите, е сложен – особено в Палермо, град с история, датираща още от финикийците насам, който се е адаптирал към завоеватели и емиграционни вълни. Пазарът Баларо, в центъра на града, е мястото, където много от тези сложности и противоречиви аспекти се проявяат в най-видима форма.

Група от бангладешки магазинери и други емигранти са помогнали в противопоставянето на мафията, която Салвини обещава да ликвидира. Емигрантите работят в ресторант, който плаща за дейността на про-емигрантски и антимафиотски активисти. Сицилиански деца играят футбол до стена, надраскана с графити "Салвини паразит" и под огромен стенопис на св. Бенедикт Мавърски, който е бил роден в Месина през XVI век като дете на роби и е станал закрилник на Палермо.

Но емигрантите продавачи на Баларо казват, че изнудванията не са спрели. Вместо бандитите да грабят пари в брой от касите, техните деца в основното училище вземат това, което пожелаят от рафтовете на магазина. Някои търговци, които са се възпротивили, са видели как се опожаряват магазините им.

Като апотеоз на много италиански кошмари, нигерийски мафиоти са заменили, или са си сътрудничили със сицилианската мафия, за да внесат нов страх в местните жители и емигрантите.

Наркодилъри от опасната нигерийска мафия, известна като "Черна брадва", контролират много от ъгълчетата на пазара и бродят пред партерните етажи, където проститутки са принудени от трафикантите да отдават телата си срещу заплащане.

За Салвини и неговите поддръжници, тези нигерийски мафиоти символизират заплахата от емигрантите от Африка.

"В Торино 23-годишен нигериец е отказал да се идентифицира и е ОТХАПАЛ пръста на полицай!", писа Салвини в туит във вторник.

Емигрантите на пазара предупреждават кои улици и райони е за предпочитане да се избягват, но също така казват, че най-голямата заплаха идва от сицилианската мафия.

В продължение на десетилетия мафията е опустошавала Баларо. Всички, които са могли да се махнат, са го сторили. Бягството им е изпразнило сградите на Баларо, и емигрантите са се нанесли там.

В последните 25 години, действията на правителството сериозно са отслабили мафията. Но през 2016, местен мафиот застрелял в главата гамбийски емигрант - Юсуфа Сусо, като жертвата изпаднала в кома.

Група от предимно бангладешски емигранти решила, че им е дошло до гуша, отказала да плаща за закрила и предприела съдебни действия срещу мафиотите. Един виден член на престъпна фамилия в крайна сметка се оказал зад решетките.

"Гордея се с магазинерите", заявява в кабинета си Леолука Орландо, кмет на Палермо и личен враг на Салвини, застанал пред картина и скулптура на св. Бенедикт Мавърски. Той казва, че се е срещал тайно с магазинерите в кабинета на шефа на полицията, и ги е убеждавал да предявят обвинения.

"Преди мафиотската ера на терор, Палермо е бил емигрантски град. Арабите и норманите са живели рамо до рамо. Нормално казвам: 'В Палермо кучето, котката и мишката работят заедно'", коментира той.

Актар признава, че нейният квартал от Палермо е далеч от съвършенството. Но докато 28-годишната жителка на Бангладеш, носеща издуто палто с качулка и виолетова шапка, върви край италиански месари, продаващи свински пържоли и африкански ресторанти, продаващи бамя, тя казва, че е много по-добре и по-безопасно, откакто емигрантите са дошли.

"Това беше място, където просто не можеше да се разхождаш", казва тя на италиански със сицилиански акцент, който е придобила, след като се е преместила в Палермо на 8-годишна възраст.

Сега, в този нов променен Палермо китайски туристи се събират пред нейния стар апартамент всяка сутрин - мястото сега е локация за срещи, кипящо от живот.

Новините

Най-четените