И след епична битка Григор не успя срещу Циципас

И след епична битка Григор не успя срещу Циципас Снимка: Getty Images

За трети път в рамките на три седмици Григор Димитров напуска турнир след загуба от Стефанос Циципас.

За разлика от пораженията в Барселона и Мадрид обаче, в Рим гъркът и първата ни ракета направиха епичен двубой, който премина през редица обрати. В крайна сметка обаче Димитров загуби след 3-6 7-5 6-7(6) и петият в света се класира за третия кръг.

Григор започна много колебливо и загуби още първия си сервис гейм, след което Циципас поведе с 3-0. Постепенно първата ни ракета заигра по-добре, започна да вкарва все повече първи сервис и показа добра игра на мрежата.

Гъркът обаче не допусна изненада, запази пробива си аванс и взе първия сет с 6-3.

Вторият сет започна доста по-равностойно. И двамата спечелиха подаванията си без проблеми до 2-2. Циципас стигна първи до точка за пробив, но Григор я спаси и спечели подаването си за 3-2. След бърз гейм на 0 обаче гъркът стигна до това, което търсеше, и проби в така важния седми гейм.

Осмият бе много продължителен, като на няколко пъти се стигаше до равенство. Димитров дори имаше шанс за връщане на пробива, но не успя да го направи, след което показа гнева си, хвърляйки ракетата си.

Българинът успя да се задържи в мача, печелейки подаването си, след което сътвори истинско чудо. Григор върна пробива на 0, след което затвърди рибрейка с гейм в своя полза, отново на 0, и направи още един пробив, за да спечели втория сет със 7-5.

В тези минути изглеждаше така, сякаш Григор просто не може да сбърка и неслучайно българинът спечели 14 от последните 15 точки в сета.

В третия сет Григор отново започна не особено убедително. В третия гейм българинът трябваше да спасява три точки за пробив, но го направи, след което двамата вървяха точка за точка. При 5-4 в своя полза Димитров имаше мачбол на сервис на противника си, но Циципас успя да го спаси и след две равенства да вземе подаването си.

Григор обаче отново постави съперника си под напрежение, повеждайки с 6-5 и принуждавайки го за втори път да сервира за оставане в мача. Българинът поведе с 30-0, но Циципас се измъкна, благодарение на добрия си сервис, и се стигна до равенство.

С прекрасен минаващ удар Димитров стигна до втори мачбол, но гъркът отново бе спасен от сервиса си, за да влезем в решителен тайбрек. В него Григор отново показа колебливото си лице - появиха се непредизвикани грешки, сервисът също не влизаше, и за нула време Циципас дръпна с 5-0.

След това гъркът също показа, че може да греши и подари два минибрейка на Григор. Той се възползва максимално и намали изоставането си на само точка. Все пак Циципас стигна до победата на свой сервис и след 7-4 в третия сет извоюва победата.