Йогата и медитацията спасяват от здравната система

Да живееш здравословно, оказва се, не е толкова трудно. Това е заключението от ново проучване, което твърди, че техниките за отпускане и релаксация - като медитация и йога - могат да намалят чувствително броя на посещенията при лекар, а и престоя в болници през годините.
Обяснението е просто.

Обикновено, свързаните със стреса болести не са онези, които ви убиват, но точно техните странични ефекти се натрупват през годините.

Хората, които развиват болести в резултат на стрес, посещават болниците много по-често от другите и това се твърди от лекарите - те съобщават, че около 70% от хората имат оплаквания, които или са причинени, или са свързани по някакъв начин с психологически, емоционален или физически стрес.

Техниките за успокояване и релаксиране са многобройни и са страшно различни.

Някои от най-популярните датират от древни времена - като йога или тай-чи.
Но има и сравнително по-нови практики за релаксация - като редица хипнотични и медитационни техники, които в основата си също имат общо с древните учения.

Независимо коя техника предпочитате, трябва да знаете, че действията им са сходни - те освобождават тялото и ума от стреса и тревожността.

Проблемът е, че за разлика от лекарствата, където има точна дозировка, или наркотичната зависимост, не винаги е лесно да се измери и определи коя техника как и колко трябва да бъде практикувана, за да повлияе позитивно на здравословното състояние.

Това е основен проблем на лекарите, които просто решават да предпишат "рецепти" за подобни техники, или просто да посъветват пациентите си да започнат подобна "релаксираща" терапия.

Медицината се нуждае от доказателство, че техниките за успокоение и намаляване на стреса работят.

За да снабдят болниците с нужното научно доказателство, изследователите от Главната болница в Масачузец (Massachusetts General Hospital) решават да проведат "ретроспективен анализ" или анализ на миналото на различни пациенти.

Те преглеждат медицинските картони на около 4000 души, водени между 2006-та и 2014-та година, които са последвали съветити на доктори и са приложили релаксиращи техники. Изследователският екип съпоставя тези данни с данните, взети от 13 000 други записи, в които докторите ни са отправяли подобни препоръки.

Вземайки предвид различни демографски фактори и вида на заболяванията, учените заключват, че онези, спазвали инструкцията за успокоителни терапии, са отбелязали 43% по-малко посещения в болниците, сравнено с онези в контролната група.

Оказва се, че онези, които практикуват различни релаксиращи упражнения, и които са направили по-малък брой посещения в болниците - им са били предписани и по-малък брой медицинските изследвания, а и те не са попадали в спешна помощ толкова често.

Разбира се, това изследване съвсем не може да се смята за абсолютно представително.

Въпреки че контролният брой пациенти е голям и наблюдението e за в сравнително продължителен период от време, този анализ все пак залага на данни от миналото.

Възможно е да има и пропуски относно начина, по който данните са събирани и анализирани. Също така всички участвали са лекувани само в една болница, затова са необходими повече изследвания, за да се докаже, че ефектът от "релаксиращите" терапии е медицински приложим.

Въпреки това, фактът, че повечето техники за релаксация са сравнително евтини и практически не съдържат кой знае какъв риск за здравето, би трябвало да се взема предвид, когато се разглежда техния потенциал да подобряват общественото здраве.

Те трябва да се имат предвид и при създаването на здравни политики.

Защото звучи разумно, вместо да се чака всеки един от нас да се превърне рано или късно в пациент на някоя болница - да бъдем насърчавани да започнем своя, индивидуална релаксираща терапия.

Това може да стане още веднага.

Новините

Най-четените