Там, където повечето хора могат да видят единствено нещастие и трагедия, други намират възможности.
Историята на 48-годишния Джейсън Денън е наистина уникална, тъй като той не просто оцелява и се възстановява след ужасяващ инцидент при скок с парашут, а няколко години по-късно вече участва в състезания по триатлон.
Над 20 счупени кости, изместено сърце, куп операции и една година рехабилитация, докато се научи отново да ходи. Това е част от цената, която трябва да плати бившият финансов мениджър, за разбере наистина на какво е способен.
Всъщност проблемите му започват именно от работата.
В продължение на години Денън е изключително активен спортист. Редовно участва в триатлони и дори има завършени няколко Ironman състезания, считани за едно от най-тежките физически изпитания в света - 3,86 км плуване, 180,25 км колоездене и 42,20 км бягане, които се провеждат едно след друго и без почивки.
На този фон Денън получава сериозно повишение и навлиза надълбоко в корпоративния свят на финансовите услуги. В продължение на 5 години той прекарва изтощителни 14-часови работни дни. Не му остава време за спорт и какъвто и да е здравословен начин на живот. Накрая открива, че е качил над 15 килограма и се намира в преддиабетно състояние.
Логично взима нещата в свои ръце и налага сериозни промени в живота си. Една от тях ще се окаже почти фатална за него.
Currently in the store with us, we have local author Jason Dennen signing his book, "8 Days Till Sunrise"!
— BN Briargate (@BNBriargate) April 8, 2023
And on top of writing this book about his miraculous journey and recovery, he also did a recent new interview, which you can view here:https://t.co/UufxkAGunT pic.twitter.com/TPzr1E6o2u
Случайно попада на курсове за парашутизъм. Решава да ги изкара, за да може напълно самостоятелно да прави скокове и не след дълго става сертифициран парашутист.
В една слънчева съботна сутрин на 2018 година отива на летището за рутинни тренировки. Първите два скока са добре, но при третия е ударен в гърба от силен порив на вятъра, докато е на 450 метра над земята.
"Оплетох се и загубих контрол, а 5 секунди преди да ударя земята видях как към мен изключително бързо се приближават ограда за добитък и хангар", пише Денън в своята книга 8 Days Till Sunrise ("Осем дни до изгрева")
Първо помита оградата, а след това следва и удар с около 50 км/ч в стената на хангара, който е толкова силен, че му чупи 10 ребра и буквално изхвърля сърцето към дясната страна на тялото му.
"Лекарите не можеха да повярват, че съм жив. Никога досега не бяха извършвали операцията, от която се нуждаех, а нито един предишен пациент не е стигал жив до болницата с подобна сърдечна травма", спомня си авторът.
Все пак операцията е успешна, но е само първата от цяла поредица в следващите 8 дни, докато Денън през цялото време е държан в изкуствена кома.
Той прекарва общо 14 седмици в болницата и още 11 месеца процес на рехабилитация заради над 20 счупени кости, а най-лошото са прогнозите да прекара остатъка от живота си в инвалидна количка.
"Борех се с паник атаки и депресия, но знаех, че трябва да достигна дъното, да се почувствам зле и напълно неудовлетворен от сегашната си ситуация, преди да отскоча и да се завърна", пише Денън. "Когато докторът ми каза, че вероятно повече няма да мога да ходя, още на другия ден се записах на състезание по триатлон, за да го опровергая."
Точно един ден преди втората годишнина от почти фаталния инцидент Денън завършва успешно изпитание, включващо 1500 м плуване, 10 километра бягане и 48 км колоездене.
"Започнах подготовката, след като мина последната операция на рамото ми, а преди това бях прекарал 3 месеца на легло и трябваше отново да се уча да ходя", разказва атлетът.
Първо е плуването. Първите тренировки включват само по 10 минути плуване 4 пъти в седмицата, като всеки път добавя по 5 минути.
Накрая стига до 45-минутни сесии с прогресивно увеличаване на изплуваното разстояние, без почивка.
Лека-полека започва да включва и колоезденето - тръгва от 45-минути с леко натоварване и приключва подготовката с дълги 3-часови преходи.
Накрая започва и да тича. Стартира само с ходене и постепенно вдига темпото, докато в края на подготовката започва да бяга по 1 час.
Това се случва през 2020 година и оттогава насам не е спирал.