Колко ни струват 950 милиона усмивки

България се завърна впечатляващо на международните капиталови пазари след десетгодишно отсъствие - обяви в началото на миналата седмица Министерството на финансите. Премиерът Бойко Борисов, финансовият министър Симеон Дянков и дори президентът Росен Плевнелиев, окачествиха реализирането на новата емисия глобални български облигации, деноминирани в евро, като голям успех.

Книжата са от вида дисконтово-лихвени облигации. Такива облигации се купуват с отбив (сконто) от номинала и след това се начислява лихвата. На аукциона, проведен от Bank of New York Mellon на 2 юли, беше постигната доходност от 4.43%. Годишната лихва по книжата е средно 4.25%, а инвеститорите са заплатили 99.182% от номиналната стойност на облигациите.

Търсенето на инвеститори за емисията беше управлявано от HSBC, Raiffeisen и BNP Paribas, които също отчетоха аукциона като успех. Желаещите да купят от българските облигации са подали поръчки за 6 млрд. евро, което означава, че търсенето е надхвърлило повече от пет пъти предложеното количество от 950 млрд. евро.

Дотук чудесно

Дотук всичко звучи чудесно, но при по внимателен поглед върху фактите около новата емисия български дълг, се откриват няколко спорни момента.

Да, наистина, постигнатата доходност на аукциона не е висока и той може да се окачестви като успешен на фона цените на дълга на останалите европейски страни. За сравнение, изпадналата в сериозна фискална и банкова криза Испания, чиито кредитен рейтинг наскоро беше понижен от международната агенция Standard & Poor's до BBB, колкото е и българският, през юни продаде емисия 5-годишен дълг при лихва от 6.072%.

От друга страна обаче Литва, рискът по чиито дълг също е оценен с BBB от S&P, потърси преди 2 месеца от международните инвеститори 400 млн. евро, чрез продажба на 6-годишни облигации с доходност от 4.34%. Тоест, по-евтино от новия български дълг. А ситуацията в Литва в много отношения е подобна на тази в България. Правителството във Вилнюс трябва да рефинансира изтичащ през тази година дълг от 1.7 млрд. евро и да запълни бюджетен дефицит от 3% от брутния вътрешен продукт.

При търсене, надхвърлящо 5 пъти предлагането, възниква въпросът защо Дянков не потърси още средства от чуждестранните инвеститори? България се нуждае от постоянен приток на валута, за да се справя с огромния дефицит от над 6 млрд. лева в търговията с Украйна и Русия, откъдето се внасят по-голямата част от енергийните ресурси, необходими за функционирането на българската икономика.

Не е твърде скъп, но не е и евтин

Истината е, че новият български дълг не е евтин, въпреки че не е и твърде скъп. Ето защо финансовото министерство продаде облигации на стойност само 950 млрд. евро, с които да рефинанисра главницата и лихвите по изтичащите в началото на следващата година книжа, емитирани през 2002 г.

Дали моментът за аукциона беше избран добре? Кредитните суапове - CDS (финансови инструменти за застраховка на дълга срещу неплатежоспособност на длъжника) по българския дълг поевтиняха след аукциона от 314 до 295 пункта, по данни на CMA, но на 20 март цената им беше 251 пункта. Тоест, преди три месеца пазарите са оценявали риска по българските облигации като много по-малък. От тази гледна точка може да се каже, че Дянков закъсня с новата емисия дълг.

Основна причина за закъснението бяха опитите на финансовото министерство да намери средства за изплащането на задълженията с падеж през януари 2013 г., без да рискува  с проверка на отношението на международните пазари. И то въпреки че още в макрорамката на бюджет 2012 г. беше заложено увеличение на външния дълг с 2.1 процентни пункта - до 12.1% от БВП.

Откъде другаде Дянков можеше да намери пари, за да изплати изтичащите облигации на Велчев? Всъщност, тези пари са налице във валутния резерв на страната и по-точно в поддържания от БНБ буфер за преодоляване на временни ликвидни затруднения в банковия сектор. Става въпрос за над 2 милиарда евро, които централната банка държи просто за всеки случай. Но ако Дянков се беше опитал да използва тези средства за плащане на външния дълг, това щеше да е пряко нарушение на независимостта на БНБ и договорите на ЕС.

Така финансовият министър се опита да намери пари от друго място и насочи погледа си към т. нар. Сребърен фонд. След остра реакция от ръководството на БНБ, в началото на 2012 г., Симеон Дянков отправи запитване до Европейската централна банка дали може да инвестира Сребърния фонд в български държавен дълг. Отговорът беше отрицателен.

Сам по себе си Сребърният фонд в момента представлява недомислица. Той е част от фискалния резерв под управлението на БНБ. А централната банка по закон търси не доходност, а минимален риск. Така средствата от фонда стоят под формата на ниско лихвени краткосрочни депозити и биват изяждани от инфлацията всяка година.

Разбира се, подходът на Дянков да замени парите във фонда с български ДЦК и да използва така получената валута, за да плати външния дълг, също е недомислица. Освен ако не е част от прекратяването на дейността на фонда.

Единственият начин Сребърният фонд да заработи е парите в него да бъдат управлявани от независим мениджърски екип, който всяка година да трябва да покрива определени критерии за доходност.

Между другото, в момента законопроектът за Сребърния фонд не е оттеглен и макар да не се обсъжда, все още е в деловодството на парламента.

И така се стигна до единствения вариант

След като се сблъска с опозицията на БНБ и ЕЦБ за вземането на пари от Сребърния фонд, Дянков трябваше да потърси друг източник на средства. Оставаха две възможности - заем от международна финансова институция или емисия външен дълг. Ако България се беше насочила към първия вариант , това щеше да доведе до спекулации за финансови затруднения на страната сред играчите на международните дългови пазари и отлив на инвестиционно доверие.

Единственият вариант пред правителството остана да вземе пари назаем от въпросните играчи.

На аукциона на 2 юли поръчки на български инвеститори не бяха приемани, въпреки че вероятно щяха да доведат до постигането на по-ниска доходност. По данните на МФ 25% от книжата са закупени от британски финансови институции, 17% от германски, от австрийски - 13%, от американски офшорни дружества - 9%, от швейцарски компании - 7%, от френски и италиански по 5%. А 9% са придобити от азиатски инвеститори.

В инвестиционни фондове са попаднали 43% от новата емисия. Банки са взели 19%, застрахователни и пенсионни фондове са купили 14%, хедж фондове - 12%, а други 6% са купени от централни банки.

Неслучайно една трета от книжата бяха купени от британски и американски инвеститори.

Голяма част от българските глобални облигации, деноминирани в евро, емитирани от Милен Велчев, също бяха придобити от фондове, базирани във Великобритания и САЩ. Какво печелят те от покупката на новия дълг?

На първо място гарантират, че притежаваните от тях книжа ще бъдат изплатени. На второ, успешният аукцион, чиято цел беше публично обявена -изплащане на лихвите и главницата по българки външен дълг, емитиран по време на правителството на НДСВ, с номинална стойност 818 млн. евро - прави от въпросния дълг сигурен актив, през следващата половин година. Актив, който ще бъде приеман като обезпечение от всяка една банка.

Поради гореизброените причини интересът към подобни емисии за рефинансиране на вече съществуващ дълг е традиционно висок. Ако съответната държава има инвестиционен рейтинг, като България, изтичащите облигации се превръщат в сигурен актив, обезпечаващ достъп до ликвидност в краткосрочен план. А новите облигации позволяват замяна на стария актив с нов в дългосрочен план.

Показателно е, че след аукциона, цената на изтичащата емисия дълг скочи на борсата в Берлин с 5.5 базисни пункта, до 102.99% от номинала, след което на 4 юли падна до 102.92%.

Последният спорен момент по отношение на новата емисия български дълг е неговият матуритет. Защо облигациите трябваше да бъдат с падеж след 5 години? По този начин рефинансирането им ще трябва да бъде осъществено от следващото правителство и то точно в края на мандата му (същата ситуация като днешната).

А следващото българско правителство ще се сблъска и с други плащания. В началото на 2015 г. изтича друга част от Велчевия дълг - български глобални облигации на стойност 824.5 млн. евро с лихва от 8.25%, емитирани през 2002 г. От финансовото министерство вече планират нова емисия дълг през 2014 г., с която да рефинансират тези книжа.

С нея вероятно ще започне мандатът на следващия финансов министър и ще завърши с плащането на лихви и главница на обща стойност от близо 1 млрд. евро през юли 2017 г.

Падежът на новите български облигации започва да тече от 10 юли. Средствата от тях ще бъдат депозирани в БНБ, ставайки част от фискалния резерв до 15 януари 2013 г. Това ще позволи на правителството да надуе фискалния резерв през втората половина на бюджетната година и вероятно да използва предизборно част от парите в него.

А в същото време по новите облигации вече ще текат лихви.

#2 Vasil 09.07.2012 в 12:42:21

Симеон Дянков - агентът на Световната банда е виновен за расипването на българаскта иконмоика както и за липсата на 6-7 милирда лева ! Финансовият магоьсник и набедил се сам за финансист върна България 20 години назад след като изпари 4 млрд лева фискален резерв и натрупа 2-3 милирда външен дълг ! Катастрфалноато управление на финансите на България при ГЕРБ е виновен само един човек - Симеон Дянков ! Този човек задължително трябва да понесе отгвороност ппреди да е духнал към САЩ !

#5 Vasil 09.07.2012 в 13:20:28

Симеон Дянков е най-некадърният финансов министър в цяла Европа ! Не виждам Срегей какво общо има с некадърността на този селски копплексар .... Мутрата мухобойко ако имаше малко акъл в главата отдавна щеше да го е уволнил защото именно този човек му изяде главата и на него ! ама шоп от Банкя ..... от акъл да мисили !?!?

#7 un 09.07.2012 в 18:17:23

Въпреки прикрито-подигравателния тон на статията просто няма какво да се каже. Поредено добро решение на МФ и Дянков. Дори лъжливата, продажна комунистическа номенклатура си дърши плювалника затворен, защото просто няма какво негативно да се извади! ЕВАЛА!!!

#12 Блуждаещ читател 10.07.2012 в 08:33:22

Това, че не са допуснати български играчи е добре. Да си държат кеша до дупка, като са много лакоми. На Хампарцумян и сие вече им парят нарастващите депозити и нарастващите лоши кредити. С този ход Дянков насила ще ги накара да си размърдат банкерските оядени задници.

#13 Iratais 10.07.2012 в 10:15:02

Яз от икономика много не разбирам и финанси ма не мога разбера що требва да се зимат пари назаем. За чий? Ми не мое ли да караме с това де имаме. Ако зимаш пари назаем начи ти требват у момента, коет не е добре що очевидно си го закъсал. Обещаваш да върнеш тия заети пари на неква лихва на некви ора (кой бе ги дава тия пари на толко държави и сека почти е с дълг??? кои са тия пазари де ги раздават тия пари??! и кой ги е изработил тия пари отпървом та тия са ги струпали настрана и ги раздават под форма на заеми?!?) ма за да ги върнеш ти требва да ги уползотвориш, да ги използваш да спечелиш отгоре та да си на плюс отчетено и лихвата. А ние къде ги инвестираме? У ква икономика влизат тиа пари и дали въобще се завъртат та да докарат некво производство и от тия пари да напраим още повече пари та да мое се избият лихвите барем по тоя заем? Шашава работа деба и се си мисла, че е напраена да ебне обикновените орица що тоя тип финансиране и икономика ми се чини, че подпомага разслоението бедни богати още повече. Статията не ги четох.

#18 Бобо 10.07.2012 в 16:50:18

Всъщност, никакъв успех, това е крах на отдавна банкрутилата Бантускотия. Емитират облигациите чрез известните банки т.е вземат пари които ще върнат с лихви. Парите отиват в управляващите ченгесаро-комуноидални демонократи! Международните играчи им дават за да ги държат в наведено педерастка поза и за да не умре държавата от раз, както и политико ченгесарската и върхушка. В момента не желаят това да стане! Когато го пожелаят ще го имат и то с помоща на такива облигации. Но не забраваяйте тези пари трябва да се върнат от народа и то скоро. Тъй че освен няколко стотици бивши комунални ченгесари които ще лапнат пари за бог да прости, бедните ще го духат скоро, отново!

#19 Бобо 10.07.2012 в 16:58:21

Ама можело хуя да е по голем и корав ,намазан с вазелин! Педерастки мечти Свинчо. Комунодемократически! А бе на хората от банките не им е сладко да ви ебат комуналните задници с големи и мазни,корави уеве, Понекога от малка и мека пишка по боли. Те така ви ебат импотенти, ако ме разбираш за какво ти говоря Свинчо!

#22 Бобо 10.07.2012 в 17:29:51

Faта моргана, не е нужно да разбира всеки. Миле го е обяснил просто с курвите и бизнеса! От мене товаповторение: Дават пари срещу хартийки на това правителство да си изкара мандата.Да не умрат от глад посткомунягите . Следващото правитество обаче ще връща. Ако е надупено и слушка ще му емитират следващите хартийки и.т.н..Ако не слушка ще си поискат парите и никакви нови облигации(пари на заем)! Нещо като: вие ( БГ) сте курва или (педераст, за благозвучие) и ако сакате пари ще се дупите, ако не ще го духате сополив и мрете. И в двата случая народо ше плашта.Защото: Познай какъв бизнес ще направи държавата с тази емисия(парички)! Точно , никакъв. От бюджета в бантускотови фирми и в джобовете на другарите демонократи. Как по ясно?

#24 Бобо 10.07.2012 в 18:16:31

Сфинчо ти се доказа като абсолютен педераст , видял статуята на свободата само по кориците на списания от горбачовото време. А шизо идеите ти за социалистически интер капитализъм у Бантустана са чертата с която се изявява тази несъвместима с разумното мислене, паралелна интернационална педерастка реалност. Чети, мисли ,пиши е пожеланието ми към теб . А не: квичи, сери яж, което ти е същината с която нарцистично парадираш мислейки се за гейпорнопрасе !

#26 Iratais 10.07.2012 в 18:46:21

Деовине - яз ти казах, че от тия работи много не отбирам. Но дай да напраим един анализ и ти ше ми кажеш къде бъркам. Яз как ги виждам нещата: Имаме един Гошо. Тоа Гошо нема лев, ама иска да праи бизнес. Гошо има много и се убави идеи. Но му требва лев. Гошо отива при Пенчо (некоя банка). Пенчо има лев и дава на Гошко заем срещу неква лихвичка. Гошо избива рибата със своите идеи и Пенчовия заем и Гошко хепи и Пенчо хепи. Дотука сичко е топ. Това е убавия вариант де викаш ти кога заема е нещо добро (?). Нека си представиме Бантустана. Бантустана нема идеи. Нема визия кво да праи с тоя лев де ше го земе кат заем. Нещо кат мангал на социални. Зима Бантустана парсата и ги дава на бай мангал и на дедо пенсионер. Убаво. Връзаме гащите за некое време. Ми после кво праиме Деовине? Яз нали това питах у първия пост де толко си го чел. Е го Гошо напраи нещо. Бантустана обаче не може и не ма питай що понеже съм сигурен, че знаеш добре. Начи ситуацията пак ако ги повториме с държавата е се едно Гошко (държавата) да иде при Пенчо (тия т.нар. пазари) и да му каже "Бачко дай неко лев! Имам нужда такова па ти обещавам, че ше ти ги върнем с лихва (ма как Господ знае що у тоа случай Гошко нема хал хабер кво да праи с тия пари освен да ги изпие и изяде)." Обаче и Пенчо гявол и си вика "Ми тоа Гошо е негодник. Чеп за зеле не става от него и тия пари (виртуални некви) нема може ми ги върне....Ма тоа пропадняк има некоя нивица, земица убава, островче (справка гърците), напраил фермичка - кат ги не върне ше му ги зема (приватизирам по модерному). И аз срещу мойте ратишки ше си смучкам млекце па Гошо ше ми работи кат ратай понеже нема де да иде...". Нещата не са сложни Деовине. Икономисти, финансисти и прочие сволоч ги праат да изглеждат така. Да не говориме па колко от тия заеми и въобще пари са на "доверие" и въобще ги нема тия средства. Немат реално покритие със стоки некви. У банките нема пари (или поне не толко колко би требвало да има) - има договори за заеми. Ше кажеш ли нещо за правилото 9:1 ли колко беше? Де банките могат да емитират дълг х9 повече от депозитите. Ми как става таа работа ай ти ми кажи. Сичко се крепи на доверие и това е въздушна кула де се строи.

#27 Бобо 10.07.2012 в 18:49:03

Сфинчо, сфинчо, дотам ли го докарахте да се кефите кога ви еват со мек и малък хуй еврогейовете банкерчета! Ама що да ви прави човек бантускотови "бизмесмеми" толкоз ви е убавинята че не можете да се изкефите на здрав, прав, кораф па и голем като гръцките "момчета". Ами като престарели проститутки го лапате за центове, колко беха? Жалките,гейо перастки роли които заучихте в едновремешното съветско интернационално ТЕ КЕ ЗЕ са ви още в дървените чутури! Шо да ви прави човек като сте си просто и тъпо миризливи те ке зарски сфинчовци без пишки.

#29 Iratais 10.07.2012 в 19:11:34

Хубаво. Кажи защо и се обоснови. Кви идеи виждаш у таа държава? Къде? Кой нормален човек ще стои и ще праи нормален бизнес на светло у таа държава? Ми никой. Ти докажи, че не е така. Ако имаше стратегии некви за развитие досега резултат да има, а не масово да напускат страната ората (а именно те са тия де трябва да завъртат нещата). Яз стоя зад позицията, че Бантустана в момента (държавата говора) се държи кат гладен циганин и чака да му пуснеш у устата. Затова е заема. Той не е за иновации, обучение на млади кадри и инвестиции във сектори с висока добавена стойност. Може да греша. Ако докажеш обратното ше се съгласа с тебе.

Новините

Най-четените