Те са пухкави, леко хрупкави и способни сутрин да вдигнат от леглотo и най-големите сънливци.
Гофретите от стотици години са любима храна на редица поколения, а вкусът им се запечатва завинаги в съзнанието още с първата хапка.
За разлика от отминалите времена, днес е изключително лесно да задоволим апетита си, щом у нас внезапно се появи желание да им се насладим. Ако човек не разполага със специален уред за приготвяне на гофрети в домашни условия, то една разходка до близкия супермаркет за секунди може да го снабди с вече готови и опаковани такива. А защо не и да се отбие на място, където ги поднасят топли, приготвени буквално на момента.
Нищо от това обаче нямаше да е възможно без нечий изобретателен ум, който преди стотици години е поставил началото на едно от най-разпространените в световен мащаб тестени, сладки изкушения.
Още в древни времена гърците правят плоски сладкиши между нагорещени метални плочи. След това сместа, съдържаща вода, брашно, мляко, често и яйца, се разпространява и в цяла средновековна Европа, а десертът получава името "вафла".
В една от версиите за появата на първия вид гофрети обаче се предполага, че това се случва още през XI-XII в. Тогава майстор ковач проектира специален уред с железни платки на шарки, наподобяващ съвременните уреди за гофрети. Но за разлика от днес, излятото между тях тесто се изпичало в пещ на жив огън.
С течение на времето в Европа гофретите се продават често от улични търговци, в резултат на което през XVI в. всички вече добре познават вкуса им.
Заради това, че рецептата съдържа яйца, мляко и мед - продукти, недостъпни за по-бедната част от населението тогава, някои хора приготвят тестеното изкушение единствено с брашно и вода. Така то започват да приличат повече на дебела, хрупкава бисквита, отколкото на иначе деликатното сладко лакомство.
Това никак не важи обаче за тези, които благодарение на доброто си положение в обществото, могат да си позволят гофрети по оригинална рецепта в неограничени количества.
С течение на времето характерната им кръгла форма бива заместена с правоъгълна такава, която добива популярност в Белгия и Франция. Шарките на платките също се сменят на добре познатата днес решетка. Доказателство за това са и картините на някои художници от XVI в., изобразяващи не само приготвянето на гофретите, но и фини детайли около тяхната форма.
Но за да се различава вкусът им от този на палачинките, тъй като съставките им са почти еднакви, белгийските майстори прибягват към допълнително масло в тестото и прибавят в него известно количество бакпулвер или сода бикарбонат. Освен това внимават да не вкарат в сместа прекалено много въздух, за да се получи специфичната плътност на тестеното лакомство.
През началото на XX век обаче рецептите за гофрети стават изключителна рядкост в готварските книги, а в Париж остават едва 29 професионални майстори, които могат да ги приготвят.
От предимно улична храна тя се пренася все повече в домовете на хората, за което помага и първият изобретен електрически уред за гофрети, пуснат на пазара през 1918 г.
Към средата на 30-е редица компании пък започват да произвеждат суха смес, правейки гофретите още по-достъпни за правене у дома.
Въпреки че днес повечето от оригиналните рецепти не се използват, някои техни вариации все още могат да бъдат открити и опитани в цяла Северна Европа, където са и създадени. Но не е нужно да изминавате хиляди километри, като спокойно може да приготвите гофрети у дома, стига да имате уред за изпичането им и голяма доза ентусиазъм.
Традиционни брюкселски гофрети
Нужните продукти за това тестено лакомство, са:
- 250 гр. брашно
- 100 гр. разтопено масло
- 375 мл. мляко
- 3 яйца
- 15 гр. мая
- 50 гр. захар
- ¼ шушулка ванилия
- 1 щипка сол
Начин на приготвяне:
Смесете маята и захарта с малко от млякото, което е добре да бъде леко затоплено. Отделете белтъците от жълтъците и разбийте белтъците на сняг с помощта на миксер.
В купа сложете пресятото брашно, направете кладенче и налейте останалото топло мляко. Разбъркайте енергично и към готовата смес добавете жълтъците, разтопеното масло, маята и най-накрая много внимателно разбитите белтъци.
Оставете готовото тесто да престои покрито около 45 минути, за да втаса, след което на малки, равномерни части изпечете в уреда за гофрети.
Вече готови, тези сладки и хрупкави изкушения могат да се гарнират с пресни плодове, шоколад, сладко или пудра захар.