Започвам с уговорката, че рецептата за родопски пататник далеч не е една.
В Родопите, а и не само, се срещат всякакви вариации. В някои къщи вместо сирене се слага извара, която като се стопи на котлона, прави пататника по-блажен. В други завиват картофената смес с кори за баница и така изпичат ястието.
Това е родопският пататник такъв, какъвто аз съм го опитвала в Родопите.
Подходящ е за обяда в кутия, защото се приготвя на тиган, без да се цапа една камара съдове, и е с продукти, които обикновено винаги имаме у дома - картофи, яйца, малко сирене, лук и български подправки.
Оттам нататък единственият по-мъчен момент е беленето и стъргането на картофите, което обаче си заслужава заради крайния резултат.
Пататникът е еднакво вкусен както топъл и току-що изваден от тигана, така и студен. Посочените продукти са за тиган с диаметър 26-28 сантиметра и стигат за четири големи порции.
Необходими са:
- 800 грама картофи (това са 5-6 големи картофа)
- 100-150 грама сирене
- 2 яйца
- 1 глава лук
- Масло
- Сол, малко черен пипер, чубрица и джоджен
Начин на приготвяне:
Картофите се обелват и настъргват на едро ренде. Ако използвате пресни картофи, можете само да ги изчеткате с груба четка или метална гъба за миене на съдове и след това да ги настържете.
Настърганите картофи се посоляват щедро и се оставят в гевгир, цедка или тензух, за да се отцедят леко. След това сместа се изцежда със силно притискане - трябва да остане почти напълно суха.
В дълбока купа картофите се смесват с двете яйца, настърганата глава лук и натрошеното на не много ситно сирене, както и с подправките. Обърква се до хомогенизиране. Ако обичате по-интензивни вкусове, тук можете да прибавите и 2-3 смлени скилидки чесън.
Тук е моментът да прибавите и други подправки, ако са ви по вкуса - червен пипер, магданоз, шарена сол или малко лют червен пипер.
През това време на средна степен на котлона (4 от 6 в случая) се загрява тиган с незалепващо дъно и се намазва със супена лъжица масло. Картофената смес се изсипва и заравнява, за да се изпече пататникът равномерно.
Обикновено едната страна е готова за 10-15 минути в зависимост от котлоните - проверявайте внимателно с шпатула. После пататникът се обръща с помощта на голяма чиния, за да се запече и от другата страна, а вече изпечената се намазва с масло.
След като е готов, пататникът се оставя съвсем малко да си почине, за да може да се разреже на равномерни парчета.