Знаем, че храната, която си поръчваме в родните китайски ресторанти, всъщност никак не е китайска.
Въпреки това повечето от нас обожаваме силните ѝ вкусове, смесицата между солено, сладко и кисело, пръхкавият ориз, апетитните китайски спагети. И, да, колкото и да са калорични тези пиршества, ги обожаваме.
Затова следващия път, в който ни се хапва китайско, ще си го приготвим у дома.
Повечето рецепти от китайските ресторанти са изключително бързи и лесни, включват пържене, но за много кратко време, и не изискват наличието на твърде екзотични съставки.
Продуктите се намират във всеки по-голям супермаркет, след което в кухнята магията на Изтока навлиза сякаш от само себе си.
Започваме с Пролетни рулца
Необходими са:
- 1 пакет оризови кори
- 2 големи моркова
- 1 тиквичка
- 300 грама зеле
- Парче джинджифил
- 1 малка главичка лук
- 5-6 скилидки чесън
- Сол, пипер, соев сос
Начин на приготвяне:
Зеленчуците се нарязват на тънки лентички, лукът се кълца на много ситно, чесънът - също. В тиган сипваме малко мазнина и запържваме лука и чесъна, след което и останалите зеленчуци. Целта е да се запържат, но и да останат леко хрупкави.
Оризовите кори се потапят в купичка с вода, докато омекнат и станат гъвкави и лесни за работа. След това в единия край се поставя от плънката и се завива стегнато рулце.
Рулцата се запържват в добре сгорещено олио и се поднасят със соев сос или чили сос. Към плънката може да се прибави и малко кайма.
Продължаваме с пържен ориз
Необходими продукти:
- 300 грама ориз
- 1 морков
- 1 консерва грах с царевица
- Няколко стръка пресен лук
- 5-6 скилидки чесън
- 2 яйца
- 400 милилитра зеленчуков бульон
- Сол, пипер, соев сос
Начин на приготвяне:
Оризът се измива много добре от нишестето, докато водата стане прозрачна, след което се сварява в зеленчуковия бульон. Междувременно морковът и лукът се нарязват на лентички, а чесънът се накълцва.
В дълбок тиган се запържват чесънът и лукът, след това се прибавят морковът и оризът. Накрая се слагат и грахът с царевицата и яйцето. Пържи се, докато оризът стане леко хрупкав, а яйцето стане на ленти.
Подправя се със сол и пипер и се сервира със соев сос.
По сходен начин се приготвят и пържените спагети в познатите ни китайски ресторанти.
Не можем да минем и без пиле в сладко-кисел сос
Необходими са ни:
- 500 грама пилешко месо
- 200 грама брашно
- 50 грама царевично нишесте
- Пакетче бакпулвер
- 200 грама захар
- 200 милилитра оцет
- 80 грама кетчуп
- Сол, пипер, сусам за поръсване
Начин на приготвяне:
Пилето се нарязва на хапки и се овкусява със сол и пипер и се оставя за кратко да поеме вкуса им.
Междувременно в малка тенджера на котлона се загряват оцетът, захарта и кетчупът и се разбъркват до получаването на гладък и лепкав сос. За панировката в дълбока купа се смесват брашното, нишестето и бакпулверът и се налива вода до получаването на гъста каша
Пилето се овалва в панировката, пържи се в силно загрято олио и се сервира полято с добре затопления сладко-кисел сос и поръсено със сусам.
И още едно основно - пиле Кунг Пао
Необходими са ни:
- 500 грама пилешко месо от бутче
- 3 чушки
- Парче джинджифил
- 2 чаени лъжици царевично нишесте
- 2 супени лъжици тъмен или балсамико оцет
- 2 стръка зелен лук
- Няколко скилидки чесън
- Шепа фъстъци
- Сол, пипер, червен пипер и соев сос
Начин на приготвяне:
Нарязваме пилешкото на хапки и в дълбока купа го омесваме с малко соев сос, сол, пипер и лъжица от царевичното нишесте. Оставяме за около 30 минути да се маринова.
Нарязваме чушките на жулиени, а зеления лук, чесъна и джинджифила - на много ситно. В дълбок тиган запържваме първо чесъна и лука, след това чушките и джинджифила. Прибавяме пилешкото и пържим до покафеняване.
След това прибавяме още соев сос, както и тъмния оцет и втората лъжица нишесте. Бъркаме, докато съставките се омесят добре, и ако сосът стане прекалено гъст - разреждаме с малко топла вода.
Накрая поръсваме с шепа фъстъци, разбъркваме и сервираме топло с гарнитура от ориз.
И за десерт - пържен сладолед
Необходими продукти:
- Около 1 килограм сладолед по наш вкус (може и няколко вида)
- 1 чаена чаша натрошен корнфлейкс
- 1 супена лъжица захар
- 3 яйца
- Щипка сол
- Канела - ако обичаме
Начин на приготвяне:
Сладоледът се оформя на топки с лъжица за сладолед или с голяма супена лъжица. Всяка от топките се увива в домакинско фолио или се поставя в найлонов плик и сладоледът се прибира в камерата за поне два-три часа.
Когато дойде времето за пържене, корнфлейксът се натрошава или смила заедно с щипка сол, захарта и канелата. Яйцата се разбиват в отделна купичка.
Топките сладолед се вадят една по една от камерата, овалват се в корнфлейкса, след това - в яйцата, и отново в корнфлейкса. Пържат се в много добре загрята маслена баня и се сервират веднага.
Пърженият сладолед може да се гарнира с шоколадов сос и плодове.