Обвиниха Google в кражба... на текстове на песни

Много вероятно е поне веднъж да сте посещавали сайтът Genuis (преди познат като Rap Genius) в търсене на текста на някоя песен, привлякла вниманието ви.

Днес обаче посещението на специализирани сайтове за текстове е почти излишно - изписването на името на песента в търсачката Google заедно с едно "lyrics" накрая показва желания текст директно в прозореца с резултатите.

Това обаче не се харесва на Genius, тъй като води до спад в трафика на сайта. Така се стигна до обвинението им, че Google крадат текстове на песни през последните години.

Според ръководството на сайта това е нарушение на условията за ползване на Genius.com, a по-големият проблем е именно пренасочването на трафика. Genius си партнира не само със звукозаписните студия, но и с музиканти, които анотират песните си за сайта.

Сайтът също така изкарва пари от споразумения с други услуги, като Spotify, например, който показва някои от анотациите от сайта.

Служител на Genius за пръв път забелязва подобен случай през 2016 г., съобщава Wall Street Journal. Песента "Panda" на рапъра Desiigner е имала труден за дешифриране текст. Ето защо от Genius молят изпълнителя да им предостави текста. Малко след това от сайта виждат тяхната версия, показана от Google в резултата с търсенията, по този начин обезсмисляйки влизането в самият Genius или който и да е друг сайт за текстове.

От екипа на Genius обаче разработват план, за да докажат кражбата. За целта променят апострофите в текстовете, редувайки прави и наклонени такива, за да може при трансформирането им в морзов код да се получи фразата "red handed" (англ. хванат в крачка).

Резултатът е, че по този начин до момента от Genius са открили съвпадения с над 100 песни, взети от техния сайт (с уникалната подредба на апострофите) и показващи се директно в Google.

От сайтът за текстове са информирали Google за ситуацията за пръв път през 2017 г., а за последно и през април т.г. Пред CNN директорът стратегии на Genius - Бен Грос, обяснява, че Google показва текстове от Genius с цел да попречи на потребителите да "напуснат Google и да отидат в други сайтове". Той определя това като "нечестна и антиконкурентна" практика.

Говорител на Google посочва, че компанията взима "много насериозно" правата на създателите на съдържание и в момента тече разследване по обвиненията на Genius.

От търсачката посочват, че текстовете, които се показват в Google Search, са "лицензирани от източници" и "не са събирани от сайтове в мрежата".

Google прехвърлят топката на канадска компания на име LyricFind, с която имат договор. Задачата на LyricFind е да осигурява именно текстове на песни за търсачаката като според Google текстовете на LyricFind не са взети от Genius.

Но дори да е било така, много възможно е целият спор да не доведе до нищо, поне за Genius. Професорът по право от Нюйоркския университет Кристофър Джон Спригман отбелязва, че не е сигурен дали едно евентуално дело ще издържи в съда.

Причината е, че текстовете принадлежат на музикалните лейбъли и музикантите, а не на Genius. От тази гледна точка според професора "не е смислено" сайтът за текстове да завежда дело срещу Google.

Въпреки това обвинението идва в неприятен момент за Google, тъй като компанията се готви за евентуално антитръстово разследване и проверка на бизнес практиките й от страна на правителството на САЩ.

Новините

Най-четените