Китай ще възпитава блогърите

Китайските власти, известни със склонността си да заличават хиляди постинги в социалните мрежи, поискаха от влиятелните блогъри в страната да са по-умерени в критиките си срещу случващото се в страната, съобщава kaldata.

Ръководителят на Държавното информационно Интернет бюро Лу Вей посочи, че онлайн авторите „трябва да предават по-позитивна и по-конструктивна информация на китайските Интернет потребители".

По думите му правителството в Пекин очаква от блогърите да допринасят за поддържането на реда и закона и да са пример за защита на правата на гражданите. Освен това те трябва да осъждат всяко действие, което е в ущърб на репутацията и интереса на останалите китайци.

Изказването забележително напомня това на родния парламентарен шеф Михаил Миков, който в началото на грандиозните антиправителствени протести почти в прав текст призова за цензура с думите: „Напомням на журналистите, най-вече на представителите на обществените медии, че справедливото и спокойно отразяване на ситуацията в столицата и в страната е дълг на всеки обективен журналист".

Информационното затъмнение в цифри

Пекин иска да наложи цензура на около 3300 блогъри, които имат по над милион абонати. 200 от тях са с по над 10 млн. последователи. Общият брой на акаунтите за 130-те най-популярни онлайн услуги в Китай е 1.2 млрд.

В страната са блокирани редица западни ресурси като Facebook, Twitter и YouTube. През 2012 г. Китай въведе задължителна регистрация с истински имена в популярния портал за микроблогове Sina Weibo.

Според правителството на Китай, контролът върху Интернет е необходим, за да бъдат спрени лица, които публикуват анонимни обвинения и порнография, разпространяват неоснователни слухове или предизвикват паника. Практика на властите е да блокират ключови думи, свързани с актуалните скандали в държавата или с дисиденти.

Новините

Най-четените