"Ако BFF, написано като коментар, се оцвети в зелено, значи профилът е защитен" - това магично заклинание циркулира от няколко дни във Facebook, а потребителите се надпреварват да пишат коментари с трите букви, които почти задължително се оцветяват в зелено.
Нормално е регистрираните в социалната мрежа да са притеснени за сигурността си след новината за Cambridge Analytica и изтеклата лична информация на около 50 млн. потребители.
След скандала от едната страна застанаха поддръжниците на #DeleteFacebook, сред които е и Илон Мъск.
От другата обаче останаха още десетки хиляди души, които хем не искат личните им данни да са общодостъпни и да бъдат използвани за евентуални манипулации, хем отказват да спрат да правят тестове на коя холивудска звезда приличат и каква порода куче трябва да си вземат.
А сещате ли се за друг такъв онлайн хит отпреди четири години - Бернската конвенция? Бас държим, че поне няколко ваши познати са публикували тези думи - "В отговор на новата политика на Facebook ДЕКЛАРИРАМ, че всички мои лични данни, фотографии, рисунки, кореспонденция и така нататък, са обекти на авторското ми право (съгласно Бернската конвенция)".
И тогава, и сега посетителите на платформата бяха раздвоени между опазването на личното си пространство и плюсовете на използването на най-популярната социална мрежа.
BFF е на път да се превърне в също толкова всеобхватно споделян коментар, с който хората очакват по чудодеен начин да защитят снимките си и цитатите от Паулу Коелю.
След кратка проверка за опциите на сайта обаче се оказва, че зад трите букви не се крие някакъв гениален хакерски трик, станал достъпен за широк кръг от потребители, а интересна функция на Facebook, която се появява в края на миналата година. Идеята е кратки абревиатури или словосъчетания да се оцветяват автоматично, щом ги публикувате като коментар, и с тях да излизат тематични анимации.
Функцията се нарича Facebook Text Delight и допреди скандала с теча на данни като че ли не беше известна на българските потребители, основно защото към момента няма български фрази, които да я активират. Освен това към момента вариантите са само седем и невинаги сработват.
И така, всъщност зад BFF се крие английската абревиатура "Best Friends Forever" - най-добри приятели завинаги.
С пускането й като коментар, както казахме, буквите се оцветяват в зелено и са придружени с анимация на две ръце - розова и зелена, които се допират за поздрав.
По същия начин при изписване на буквите "xo", "xoxo" и "xoxoxo" те стават розови, а на екрана ви ще се появят малки червени сърчица. Причината е, че в английския жаргон с "o" се обозначават прегръдки, а с "x" - целувки. Така че наглед случайният набор от букви всъщност предава вашите нежни чувства на отсрещната страна.
Този Text Delight работи с доста по-широк набор от словосъчетания на различни езици, включително на руски - "Я люблю тебя" и на сръбски - "Грлим те".
Ако някой ваш виртуален приятел има празник, можете да го поздравите с набор от балони и конфети.
Освен анимацията, думата "Congratulations" или съкратеният й вариант "Congrats" в коментар стават оранжеви. Тук също "магията" се случва на повече езици, включително турски и гръцки. Ако държите на кирилицата, можете да опитате с руското "Поздравляю" или сръбското "Свака част".
"best wishes" изпраща най-добрите ви пожелания, идващи от две лилави ръце, което на думи звучи малко странно, но всъщност анимацията е в пастелени тонове и изглежда приятно.
Фразата "You're the best" би трябвало да извиква на екрана многоцветна летяща звезда, но за разлика от трите посочени по-горе Text Delights, по-често не се случва нищо и текстът не се оцветява в различен от черния цвят. Същото е и с "you got this/ you've got this", което се предполага, че изпраща анимиран палец нагоре, както и с "rad/ radness" - залп от палци нагоре.
Дали някоя от тези фрази ще успее да направи Facebook профила ви защитен от зложелатели? Със сигурност не. Но сме убедени, че доста от вас ще отделят някоя и друга минута да се позабавляват с тях.