Краят на икономиката

На сайта на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОССЕ) има графики, които са особено показателни. Че хората с течение на времето са се прехвърлили масово от земеделието и индустрията към услугите.

Пред очите ни е развитието на света за последните 60 г. в картинки. Но ако прилагате логика и правилни разсъждения тези две картинки показват накъде отива светът. Безспорно.

Виждате каква част от населението в какъв сектор е работила, съответно през 1956 г. и 2009 г. (Източник на данните: http://stats.oecd.org/index.aspx?queryid=451#.). Защо според вас има такъв огромен отлив от земеделието и индустрията в ползва на услугите? Отлив, който е безспорен факт.

Защо хората са започнали масово да предлагат труд (под формата на услуги), вместо да произвеждат? Пазарите ли са виновни? Може би цените? Сложни финансови лостове, банките или правителствата? Или има елементартно обяснение, толкова логично и просто, че човек просто не си дава сметка. А като осъзнае, мисля, го обзема малко страх.

В опит да си отговоря на въпроса, попаднах на един "работен документ" на Европейската централна банка (EЦБ) от май, 2006 г. В него се изтъкват няколко основни причини - "Изместване на приходи от еластичността на търсенето, в процес по-късно известен като "йерархия на нуждите" (Appelbaum и Schettkat 2001)", промяна във вкусовете, както и ниската производителност на сектора (услуги).

Ако ви се трува сложно за разбиране - не се притеснявайте. Това не се реалните причини. Икономиката е "наука, коята изучава последствията на взетите решения". Как промяната в едно малко нещо носи след себе си големи, понякога катастрофални, проблеми или съответно - облаги. И кое е това малко нещо, което е накарало хората така драстично да се прехвърлят от Земеделие и Индустрия към Услугите?

Ако мислите в правилна насока, би трябвало да си зададете и въпроса - как така през 1956 г. 28% от населението са изхранвали останалата част (включително и себе си, разбира се), а сега едва 4-5 процента изхранват света? Освен това, за този период населението на земята е скочило 2 пъти! И излиза, че ако преди 50-60 г. трима души са изхранвали себе си плюс още 7 човека, то през 2009 излиза, че 3 човека изхранват...60. Включително и себе си. Как успяват?

Отговорът е един - технологиите!

Ако приемем, че за обработката на единица площ са се изисквали 30 човека, благодарение на технологиитe сега 1-2 могат да го правят. И очевидно го правят доста по-успешно, що се касае до количеството.

Логично би било да се запитаме тогава какво да правят хората в селата, докато машините обработват земята? В селата, историческите центрове на земеделието, се оказва, че няма повече работа за тях. Затова хората правят най-логичното и просто нещо - местят се там, където могат да изхранват себе си и децата си - големите градове. По това време, всъщност, не са били големи, но сега са. Ситуация, много красноречиво описана от Стайнбек в романа "Гроздовете на гнева".

Не е ли любопитно да се запитаме тогава какво става, когато хората от село отидат в големите градове?

Или когато работниците от фабриките, независимо какви, трябва да отстъпят пред конвейерите и роботите?

И както става ясно от графиките на ОССЕ, хората се заселват по градовете. С какво се занимават и с какво се прехранват?

Гледайки тази графика и графиката на заетостта, става пределно ясно, че всики тези хора работят в сферата на услугите. Близо 80% от хората работят там. И няма как да е различно - технологиите вече са окупирали другите два сектора. Нямаме избор! Истината е, че земеделието и индустрията вече се нуждаят от много по-малко хора, за да произвеждат много повече от когато и да е било преди. Логичната мисъл би заключила, че с развитието на технологиите това съотношение би спаднало още за сметка на хората.

А какво включва сферата услуги - да видим с какво се занимават толкова много хора. Според проучването на ЕЦБ:

- около 30% работят в търговия на едро и в търговията на дребно, ресторанти и хотели;

- около 10% - транспорт, складиране и съобщения;

- 20% - финанси, застраховане, недвижими имоти и бизнес услуги

- останалите 40% са на работа за Общността, социални и персонални услуги.

Това са хубави професии, които в повечето случаи изискват някаква форма на образование от работещите. И те го правят - учат. Развиват се. Ставаме все по-умни.

А какво ще правим, когато технологиите превземат услугите, със силата с която навлязоха в земеделието и индустрията? Когато вместо 10 служители на гишетата, ще имаме двама и 8 машини.

Когато вместо сервитьорката да ви сервира и да ви взема сметката, ще избирате храната си от компютъра и пак там ще поставяте дебитната си карта, за да платите. Бакшишът, естествено, ще е включен в цената. Когато умни компютърни програми изместят труда на безбройните чиновници? И това вече става, защото е по-икономически изгодно, рентабилно... А и защо хората да работят като има развити технологии.

Не вярвате? Или не искате да се замисляте? По-добре недейте.

До, грубо казано, XX век, технологиите в земеделието и индустрията са били по-скоро в помощ на човека. Те не са замествали труда му. Но когато хората напредват достатъчно, виждат възможностите на технологиите и успяват да ги развият и внедрят, става най-логично - те окупират секторите земеделие и индустрия. И така там вече не са необходими тези човешки усилия и труд. И хората отиват да работят в единствения сектор, все още незает от технологиите.

Поради спецификата на работата в този сектор, не тежките машини и конвейери ще ни заменят, а софтуерът. Умният софтуер. Ако технологиите променили земеделието и индустрията са най-вече машини, чиято цел е да произвеждат много, като изискват малко, то в услугите това ще е умният софтуерен продукт/разработка.

Софтуерът и сега ни помага безкрайно много да работим, както навремето технологиите са помагали на земеделците( но не са ги отменяли), така и е въпрос на технологично време когато тези софтуери ще бъдат разработени до степен, която няма да изисква хора. Или поне не много хора.

Та, какво ще правим всички образовани хора когато "машините" почнат да работят вместо нас? Този въпрос, разбира се, не се отнася, към онези, чиито труд изисква въображение и специфични умения и познания. Бройката на които е незначителна в сравнение с базата.

Задава се огромна безработица. Хората просто няма да има къде да работят повече. Не може да се върнат на село да обработват земя, най-малкото за себе си, защото тази земя в повече случай е собственост на големи фирми или корпорации. А те използват машини. Представете си половината, а даже и повече, население без работа.

Не мислете.

Но недейте и да изпадате в паника или депресия. Защото технологиите, сами по себе си, са прекрасно нещо. Трябва да ги обичате.

За малкото оставащи услуги, извършвани от хора, ще има невероятен наплив от желащи да ги работят. Цената на една услуга е една, когато желаещите да я работят са 5-10-50-100 души, и свъвсем друга когато желащите са 1000-5000-10 000. Сами разбирате какво ще стане с "цените" на тези услуги. Това се нарича икономика и нейният основен принцип на търсене и предлагане.

Икономиката обаче е безсилна срещу технологиите. Политиците също. Няма да чуете да се говори за това от хората, които управляват днешния свят.

Те не могат да дадат отговор какво ще правят всички тези хора. Най-малкото - ако 10% произвеждат всичко, и 90% нямат работа - как икономиката, в състоянието което е, ще издържи? Как 90% от хората няма да работят, но ще трябва да плащат на останалите 10%. Кои ще бъдат тези 10%? Или да кажем - 20% ще работят, 80% не. Или 30% ще работят, 70% не. Точни цифри са трудни за предвиждане. И няма смисъл.

Как ще разпределяме благата "честно" по-между си?

Такъв избор няма как да се направи изкуствено, няма човек, който да взема тези решения. Историята познава такива опити, но също ни показва какво се случва в едно общество, където разпределението на благата е наложено от някого, а не естествено разпределено според нуждите и възможностите на хората.

Сега е моментът да се опитате да си представите света на бъдещето. Вие имате ли място в него? Имате ли място в свят, в който съвсем малък процент от хората ще произвеждат всичко, от храната и дрехите до всякакви удобства и услуги, благодарение на технологиите?

Логиката на нещата, мисля, води до очевидното - промяна. Трансформация. Наречете го както искате. И не промяна в тъмните, безкрайни и недоразбрани правила на икономиката, вида на водената политика или каквото и да било друго. Те не могат да дадат решение. Идва промяна в баланса.

Промяна на световно ниво. Ако първо не се случи финансов колапс, нова световна война, предсказанието на маите или който е да било, то ще е заради технологиите. Абсолютно сигурно.

А хубавото е, че няма защо да умуваме какво точно ще е. Важното е, че резултатът ще е намаляване на населението и усвояване на технологиите още повече.

И не се заблуждавайте - за да продължим да съществуваме като вид трябва рязко редуциране на популацията на света. Оттам ще започне промяната. Това е и отговорът на въпроса, който си зададох по-рано - как да разпределим относително малкото блага измежду много хора? Не може! Винаги ще е за сметка на едните. Някои винаги ще плащат за просперитета на другите. Но ако е нормално в днешната икономика, мислите ли, че тези правила ще се запазят, когато 2-ма работят, а 18 почиват?

Много хора ще изчезнат. Смъртта поставя началото на нещо ново. Старото учи новото, старото умира, за да продължи новото. Природата не търпи дисбаланс.

Истинският въпрос, който трябва да си задаваме, е: когато това стане, какво ще правят тези, които са на върха на естествения подбор и се приспособят към новото?

Чувам вашето мълчание. Виждам обърканите погледи.

Аз нямам отговор. Ще дойде с промяната.

Но имам един съвет - не повтаряйте историята!

#5 Оня Дето Го Трият 30.04.2012 в 13:16:09

Споко бе, авторе, живота не е справедлив, приели сме го Даже само свама човека на света да останат, пак единия ще работи повече и ще има по-малко, а другия ще работи по-малко, а ще има повече. Освен ако не се случи да останат само един мъж и една жена - тогава жената ще има всичко, а мъжа ще го изплаща като ипотека (на нея разбира се)

#6 dedogo6 30.04.2012 в 15:17:15

Дрън-дрън , та пляс... .Ще построим на ново комунизЪма и социализЪма, ама в пустинята сахара, я колко пясък има да се пресее там , работа за всичките 80% дето са с наднормено тегло , демек алчни (@Теа ) Другия начин, аФторе , си го казал , намаляваме популацията с едно 50% поне, и начините за това са два - световна война, и глад.Гадно но факт. Що се отнася до нас , българите, едва ли ще ни мъчи подобен проблем, понеже по времето , по което ще стане това дето си го писал ,аФторе, няма да има българи ,а само България , пълна с .... ти си знаеш. Така че , не разсъждавай за хипотетични проблеми, които не са и няма да станат наши.Това , че хамериканците ще им се наложи да поотслабнат, много малко (хич) ме интересува.

#7 Чинчифон 30.04.2012 в 15:45:16

dedogo6,социализма и комунизма не ги дължим на Благоев и на Димитров,а на универсалният и безпощаден Закон за Ентропията.Някой са го учили като Закон на Клаузиус.Ако нещо не ми допада в съдържанието на тази статия е липсата на отговор за един прост въпрос:Защо всяко стадо от диви и свободни маймуни е по-щастливо от онова човешкото стадо,което е откраднало най-много от развитието на другите стада?Защото от отговора на този въпрос зависи как ще живеят нашите деца,внуци и техните поколения.Ако вече не сме ги пожертвали

#10 Архангел 30.04.2012 в 16:37:53

Аз практически живея така.Рабптя 4-5 месеца после почивам 9-10 ствам и лягам когато си искам, ям когато каквото пожелая, Чета книги, излизам на кафета, следя политиката и икономиеските новини.Живо с еинтересувам от наука Живота в бъдещето ще е точно такъв!Но не само за мен, а и за бъдещите хора Човек ще работи само за удоволствие,,ще се занимава с наука, изкуство, спорт, разходки, екскурзии, кафета, политика, философия

#12 dan4o73 30.04.2012 в 17:43:16

Ами много интересно за всички.....Ако един човек произведе нещо за хиляда души,но тях ги няма на кого ще го продаде!Тогава няма смисъл от хора............

#13 dedogo6 30.04.2012 в 18:13:29

@Чинчифон , ама ти ми се върза ли за комунизма? Просто се издразних на нахакания тон - "не мислете" , и реших малко спам да пусна. Другото , което си го мисля наистина, съм го написал.

#14 mima 30.04.2012 в 19:54:02

"Цената на една услуга е една, когато желаещите да я работят са 5-10-50-100 души, и свъвсем друга когато желащите са 1000-5000-10 000." Хубаво разсъждение, далеч съм от мисълта да търся универсален отговор, така че ми допада. Но в цитата горе се крие и отговора на това какво ще правят хората. Когато цената на технологията стане по-висока от цената на труда на съответния човек, то човекът ще се върне на работа. В Китай има хора на длъжност оператор на ескалатор - седи една мацка и натиска копчето на ескалатора като види човек, по-евтино е да й плащат заплата от това да купят сензори. Никой не знае как ще се развие светът.

#15 Блуждаещ читател 30.04.2012 в 21:11:40

Интересно. Логично звучи. Като се замислих популацията в развитите страни вече е почнала естествено да се самоограничава. Масово има застаряване на населението. Ние сме отличници . И е нормално. Преди век многото деца в семейство е имало и чисто икономическа обосновка. Гарантирало е достатъчно работна ръка в стопанството на рода. А сега отглеждането на дете икономически погледнато е чист разход. Резултатите са видни. Масово има семейства с 1 дете. Друг ефект от застаряването и намаляването на населението ще е зачестяването на ик. кризи. Намаляващия брой консуматори ще намали и нуждата от продукти, което ще засилва безработицата. И кръгът се затваря. Добрата новина е, че няма да съм жив да го видя.

#16 Джедайло 30.04.2012 в 21:42:32

В Китай има хора на длъжност оператор на ескалатор - седи една мацка и натиска копчето на ескалатора като види човек, по-евтино е да й плащат заплата от това да купят сензори. ============================= Още по-евтино е да накарат човека САМ да натиска копчето,като на светофар например! А "мацката".....

#17 MacAllister 30.04.2012 в 21:49:33

Оня - 6+ За първи път попаднах на подобна мисла в някакво списание от края на 60-те години, може да е било Космос, но не съм сигурен. За разлика от по-ранните силно оптимистични приказки за технологията тогава за първи път видях някакво колебливо отношение, но разбира се не си дадох сметка - бях малък. "Социализма" си обичаше темата и я въртеше в светлина неяриятна за "Капитализма" и това също значеше, че звученето е изкривено. Така или иначе технологията се развива далеч по-бавно, отколкото са очаквали хората преди 50-60 години (предпочитам цифрови градации вътре в рамките на стандартното отклонение). Днес роботи почти нямаме, но имаме китайци и индийци например, но технологиите и оптимизацията наистина изяждат екологическикте ниши за монотонно съществуване. Търсенето на монотонно съществуване без нужда от постоянни промени в ума, светогледа и уменията, обаче не намалява или поне не забележимо. В резултат на всичко това имаме едни демокрации окичени в безсмислени условности, противоречащи на здравия разум порядки и армии от хора обслужващи други хора в навигацията около безбройните гъзотворни препятствия. Дали са демокрации не мисля, че трябва да има спор - те отразяват желанията на мнозинството - страх, омраза, а понякога и презрение към умственото развитие и вървящите с него в пакет промени на психиката; маси викащи за по-добър живот, но без воля и намерение да променят себе си. Дори културата ни е пропита с абсурдни внушения за хуманизма и дефиницията на човека като нещо с чувства (човешки предполагам), емоции и прочие стандартни далеч не само за човека, но и за хиляди висши животински видове характеристики. Пълно е с хора търсещи социална реализация, но наистина много малко са онези, които търсят интелектуална реализация. Нещастието на homo спрямо simian, например, е доста лесно обяснимо - мнозинството е в изолация от света и единствения му контакт и съответно среда за реализация е социума, където конкуренцията е огромна и се състои от себеподобни - тънкостите в навигирането на социалната джунгла определят всичко, а онези, които се посвещават на това понякога са се отказали, а най-често просто никога не са навлизали в алтернативни области и намират прехода в технологичната и научната среда за непреодолима по емоционални или други причини. Няма тъпи хора, има само възпитани да бъдат такива и повечето хора са (аз не съм и не ми пука какъв самохвалко ще ме изкарате - и на живо така говоря), гъвкавост и постоянна промяна в психиката, каквито са нужни за виреене в технология и наука са обикновено заклеймени като търпима (т.е. необходима) лудост, за да се смекчи и отклони вниманието на онези, които се боят от тях от простия факт, че ги мързи умствено. Затуй нещастието и единствения сигурен подслон в средата на милиони подобни. Аз почти не познавам нещастни хора в сферата на технологиите и науката, само натиска от обреклите се на невежство менаджери можеда ти вгорчи живота - всеки захванал се да развива ума си знае как макар и трудно в началото удоволствието от разбирането и създаването не могат да се сравнят с нищо в света на хората гонещи социален статус и потребление според социални подтици. Абсурден ни е света, не ме корете мене, че го казвам - съществуването на рекламата и маркетинга в съвремената му форма е официално помазан метод за експлоатация на необмислените, емоционални и неадкватни реакции. Брандинга е очевидна лъжа, на която доброволно се хващаме. Позиционирането на стока е безумно странене от смисъла на производството - да задаоволява нужди. Странно е да твърдим, че демокрацията е свобода, след като най-влиятелното малцинство по дефиниция управлява другите малцинства против техните интереси и официално може и ограничава свободата им. Леви и десни идеи в политиката са анахронизъм, който няма абсолютно никакъв смисъл в наше време, но цял свят приема тия странни понятия като едва ли не фундамент на политическия театър. Приемаме за нормално загърбването на нуждите на милиони за сметка на задоволяване на изкуствени нужди на повече милиони, приемаме за нормално и изчезването на стоки за един от петима, за сметка на стоки за 4-ма от петима. Въобще живеем в самозалъгване, което за хората в технологиите и науката е непоносима гавра със здравия разум, но го правим. Ходете кажете, че хора, които налагат подобно лицемерие като стандарт заслужават уважение! Благодарете се на китайците, че ни изкушиха да направим тая генерална репетиция за бъдещето, че така има шанс достатъчно хора да си извлекат поуки...

#18 Любо 01.05.2012 в 05:07:39

Изглежда статията и коментарите не правят много разлика между относителния дял на населението (проценти) и абсолютния брой. Когато един работи, а десет не, измерено и в милиони и в милиарди е все същия проблем.Свръх населението, друг сериозен проблем, не е нито причината нито регулирането му е изход в този случай. Китай също не е само източник на евтина работна ръка за примитивно производство. Западът самоубийствено изнесе и продължава да изнася най-модерните си технологии и автоматизирани линии за се избави от профсъюзите и регулациите за минимална заплата. Виждал съм с очите си как роботни линии се опаковат в контейнери за Китай, вече така и малобройният персонал се съкращава и този клон на компанията закрива. Процесът е широко разпространен. Комбинирано със агресивното развитие на собствената си икономика, скоро Китай ще е главен двигател в трансформацията на работната заетост. Преглеждам често вече поостарели предвиждания за бъдещото - никой никога не е бил дори близко до действително развитие на обществото. Така, че и колкото да му умуваме едва ли ще го уцелим, но бъдещите поколения вероятно лесно ще се приспособят към тези странни за нас условия.

#19 Bobby_gBG 01.05.2012 в 10:11:01

Западът самоубийствено изнесе и продължава да изнася най-модерните си технологии и автоматизирани линии за се избави от профсъюзите и регулациите за минимална заплата. Виждал съм с очите си как роботни линии се опаковат в контейнери за Китай, вече така и малобройният персонал се съкращава и този клон на компанията закрива ------------------------- Абсолютно точно... Лакомите за мангизи корпорации изнасят всичко към Китай, та да има печалба, без да мислят че по този начин намаляват бъдещите си възможности за печалба, защото населението тук остава без препитание, и съответно без доходи... Европа се самоубива ритуално изнасяйки производството си... Не се ли въведат строги данъци и мита за всички вносове, офшорки и т.н. Европа си заминава... А след това се чудят защо крайно дясното се било засилвало, и хората били ставали противници на глобализацията и мултикултуризма...

#20 Bobby_gBG 01.05.2012 в 10:14:55

В такива моменти се сещам докъде ни докара толерастията, мързела, и лакомията за печалба на корпоратите... http://memearchive.net/memerial.net/881/you-used-to-be-cool.jpg

#21 Дракон с кисело зеле 01.05.2012 в 12:14:52

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D1%83%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B8 Учението на Нед Луд беше на мода преди двеста години. Отдавна не е. Просто да споделя. http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%81%D0%B8%D0%B0%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE Малтусианството - и то. Даже то пък е измислено преди повече от двеста години. Новите идеи са хубаво нещо.

#23 Оня Дето Го Трият 01.05.2012 в 14:48:46

Миле Ако се върне бай Тошо тебе ше те пратят да копаш на полето или да строиш някой нов Димировград, не да ми се правиш на хакер и да си го клатиш между двата крачола по цял ден. Системни админи ще го работят само на партийния секретар внуците.... Така че внимавай какво си пожелаваш - може да ти се сбъдне

Новините

Най-четените