Истинската опасност в Европа

Когато Берлинската стена падна, само шепа крайнодесни партии бяха представени в националните парламенти. Това някоя от тях да бъде част от национално правителство в Европа беше приемано като невъзможно.

Днес крайнодесните партии или партиите, възприемани като такива в началото на 90-те, са част от правителствата на Финландия, Гърция, Латвия, Норвегия, Швейцария, а в Дания правителство на малцинството зависи от подкрепата на десните.

Като изключим електоралния и политически успех на крайнодесните партии, те имат много по-малко значение, отколкото им придават медиите и политиците - те печелят по-малко от 10% от вота на избори в Европейския съюз, а тези от тях, които наистина влизат в правителства, рядко изпълняват напълно приоритетите си.

Отделяме твърде много внимание за относително незначителни групи и често игнорираме значително по-важни явления.

Това не значи, че издигането на крайнодесни партии не е важно, но тези групи често не са от особено значение. Замислете се за целия шум около Английската лига за отбрана или ПЕГИДА в Германия - нито една от които имаше особен ефект.

А какво ще кажете за продължителното очарование на неонацистите и скинарите? И двете групи са предимно свързани с криминални казуси в няколко европейски държави.

Погрешно поставяне на акцента върху най-крайните и фотогенични десни групи се случи и в Унгария. Докато международните медии пренебрегват крайнодясната риторика на премиера Виктор Орбан и партията му Фидес, те пишат разтревожени статии за възхода на радикално дясното движение за по-добра Унгария (Jobbik) - въпреки че Фидес вероятно има по-радикален дискурс (не и идеология) от Jobbik.

Това не означава, че Орбан е крайно десен политик. Ако имаме предвид неговите идеологически завои, кой знае? Онова, което казвам, е, че няма значение.

Дали е вдъхновен от чиста идеология или е приел опортюнистична стратегия, за да отговори на Jobbik, Орбан е трансформирал Фидес в партия, която изглежда все повече се задвижва от комбинацията между традиционализъм, авторитарност и популизъм - отличителни белези на крайно дясната идеология.

В основата му е етническият национализъм, с нация дефинирана като около 15 милиона „етнически унгарци", които живеят в Унгария и заобикалящите я държави (Румъния, Словакия и Украйна), а не дефиниране в граждански смисъл - т.е. около 10 милиона унгарски граждани.

Приемайки рестрикциите на членството в ЕС, Фидес иска да промени границите на държавата като дефиниция, а не като географско определение. Страната прави това като дава на унгарците гражданство, въпреки че предпочита да стоят в древните земи на Унгария отпреди Трианонския договор (Първата световна война).

Национализмът е комбиниран с авторитаризъм, с правителствено потискане на медиите и неправителствените организации - възприемани като нелоялни на нацията (т.е. на Орбан и Фидес), и със силен популизъм, който представя Орбан като автентичен глас на унгарския народ. Той се бори срещу (спонсорираната от ЕС) лява конспирация.

След ужасяващата терористична атака над „Шарли Ебдо", а може би и по-рано, Орбан добави към този отровен микс сериозна доза ксенофобия.

Докато световните лидери отидоха в Париж, за да говорят в защита на свободното слово, независимо колко лицемерно звучаха, унгарският премиер използва #JeSuisCharlie, за да започне анти-имиграционна кампания, която става все по-остра.

В лекция в Университета Балваньош в Централна Румъния той каза, че европейските ценности, начинът на живота на европейските граждани, самото съхранение на нациите, дори самата Европа като цяло днес са в опасност. „Бихме искали Европа да бъде запазена за европейците. Но има нещо, което зависи от нас. Да запазим унгарската Унгария."

Тази реч на Орбан е опасна не защото говори за съхранението или изчезването на европейските ценности и нации, а защото организира ксенофобски кампании и строи стени на границите на страната си - 25 години след падането на Берлинската стена такава се издига и то в Унгария.

Дори по-тъжното е, че увеличаващата се крайно дясна риторика на Орбан среща тишината на останалата част от Европа.

ЕС критикува само някои специфични черти от несвободния демократичен режим - най-забележими са политическия контрол на банките и медиите - докато същевременно Европейската народна партия стои твърдо зад Орбан, бившия й вицепрезидент. САЩ неведнъж са оговорили за антисемизма и Jobbik, но не и за антиимиграционните политики на Фидес.

Дори обичайните заподозрени като антирасистки организации и левите медии, които обикновено бързо реагират на проявите на расизъм и предупреждават за надигащ се фашизъм, се разсейват с дребни заплахи като Пегида и Jobbik.

Докато се борят срещу крайно десните маргинали в Европа, крайно дясното се посажда дълбоко в сърцето на Европа. Време е да променим приоритетите.

#1 Шебек Хасан 31.07.2015 в 08:26:08

Боже, Боже! Малоумници! Молете се и ние някой ден да имаме политици като Орбан, защото иначе ни е спукана работата. Вървим със страшна сила към държавен разпад по модела предсказан от ЦРУ. Докато ни управляват сегашните изверги, нищо добро не ни чака. То бива олигофрения и простащина, ама да не виждаш какво ти се случва тук и сега, а да ревеш над чужд гроб, си е направо уникална глупост.

#3 Bono-2 31.07.2015 в 09:36:23

Десетки хиляди бежанци влизат в Европа годишно с идеята да останат там (тук). Маргинализирани и натъпкани в гета, те създават условия за екстремизъм и престъпност. (не ми говорете че трябва да се социализират, за това в момента се дават огромни средства с почти нулев резултат) Това, с оглед малкия прираст на автентичните европейци, променя населението в страните, като социален и икономически статус. Ясно е на всички че имигрантите са проблем, просто някои още не са узряли за по-крути мерки по отношение на (не)приемането им в Европа. Накрая това ще стане основния проблем и ще има държави които ще искат да напуснат ЕС заради имиграционната политика, което ще принуди ЕС да спре приемането на имигрантите. Замислете се...Населението на Нигерия ще достигне 1 млрд. души до няколко десетки години и ще стане третата страна по население. Индия гони 1 млрд. Населенията в Европа застаряват и са на нулев или отрицателен прираст, като които са с по-добър такъв обикновено имат малцинствени групи. Все повече политици ще бъдат като Орбан, вместо обратното. Просто няма друг вариант.

#5 GETI 31.07.2015 в 10:21:05

Виктор Орбан приема етнически унгарци с предимство пред арабските бежанци...!!!...българската държава прави обратното...!!!...толкова много етнически българи от Молдова и Украйна чакат своите паспорти...,но в България с предимство са бежанците от арабския свят...!!!... Орбан не гледа на ес като на кралство, не е подписал договор за подчинение. той държи за унгарския суверенитет.и за тва били расисти, фашисти,ксенофоби. България също не е подписала договор за отказ от суверенитета. има огромна разлика обаче между България и Унгария и тя е в манталитета.за тва сме и разграден двор. който иска суверенитет – не го подарява, а го защитава…!

#6 Conspirator 31.07.2015 в 10:37:30

Нека още един път,поименно изброим откъде,основно идва емигрантският поток.Либия,Афганистан,Сирия,Ирак.''Демократизираните''рожби на една голяма,чепата тояга,която трябваше да осигури стратегически ''прозорец''от 10-15 години на една ново-появила се/сравнително/близкоизточна държава. Това е причината,а нас ни занимават с последствията и когато някой европейски държавник дръзне да защити националните си интереси,моментално го обличат като плашило чрез контролираните медии. Орбан вдига стена?Испания още преди 15 години издигна двойни огромни стени в африканските си анклави,а България,вече трета година усилено строи цялостна стена на границата с Турция. Значи ли това,че испанската и българската стена са правилни,а унгарската неправилна?Докога шизофренията на двойните стандарти ще се използва за чисто политически цели и не е ли време Европа да си плати за двуличната си политика.Когато разбомбиха Либия и отвориха вратите на Ада.Когато разбомбиха Ирак и отвориха вратите на Ада.Когато демонстративно оставиха Сирия да се пече на бавен огън и милиони кюрди се втурнаха към Европа....

#8 petkicha 31.07.2015 в 12:08:02

Привет приятели, намерих едно сайтче от което съм много доволен и искам да ви го споделя, www.razpisanieto.bg тва е за който използва градски транспорт, ако имате кола не ви трябва ако незнаете къде се намирате ще ви свърши работа, така че си заслужава да почерпите една бира ;)

#9 Шамито 31.07.2015 в 14:03:20

Ха как вият демократите.Недоволни че събитията не вървят в тяхната посока.Вървим към диктатура на тези които са се определили за демократи.Кой определя дясно или ляво–НАРОДЪТ.Кои са светците които имат право да определят правилността на избора на даден народ?Ало–само историята има правото за оценка а не разни политически еднодневки.

#10 boris 31.07.2015 в 14:51:31

Крив Макарон --------------------------- Е този отговор е прост - просто след втората световна война - СССР са победители, така че на тях и на тяхните съюзници им е неудобно да изтъкват, че партията на победеният Хитлер е немската социалистическа партия. Именно от там се създават условията, всички страни да нямат нищо против да се вложи този безумен смисъл в понятието "крайнодесен". И така си остава и до днес.

#11 boris 31.07.2015 в 14:59:22

А иначе, никакво "крайнодясно" не се надига. Крайно дясната политика е политиката господстваща в ЕС в момента - Политиката на незачитане на правата на гражданите на ЕС, когато са в разрез с интересите на едрият капитал. Проблемите с ксенофобията не идват от там, че хората мразят чуждите, а от там, че чуждите са предпоставени, защото местните не искат да бачкат за без пари и е трудно да бъдат маниполирани от елитите. Тоест мангалът от незнам къде си, може да създава много социални и културни проблеми, но той е ценен, защото той не задава въпроси.

#13 boris 31.07.2015 в 15:27:09

Mako ------------------- да, строго погледната е вярно.

#14 dedo adji 31.07.2015 в 22:55:20

Борисе, когато се натрупа критична маса мангали, не само почват да задават въпроси, а и да предявяват претенции. Този момент отдавна е пропуснат в западна Европа и сега кекавите европейски лидери са в пат и си избиват фрустрацията и отчаянието против Орбан. А къде е българският Орбан? След признанието "как ще се оправдавам пред Брюксел" ми е чудно как Бойко може да се гледа в огледало без срам от себе си. И не надценявайте стените. 10 метровата китайска стена не е спасила Китай нито от монголите нито от манчжурите. Стена без защитници е леко препятствие. А българската стена, която видях по ТВ се преодолява с обикновени клещи секачи, (имам китайски за 6 лв) даже и с лозарски ножици. А защитниците хич ги няма.

Новините

Най-четените