Този сайт използва „бисквитки“ (cookies). Разглеждайки съдържанието на сайта, Вие се съгласявате с използването на „бисквитки“. Повече информация тук.

Разбрах

Всичко, което трябва да знаете за Евро 2020: Програмата, регламентът, фаворитите, стадионите

Скилзи е официалният талисман на Европейското първенство Снимка: Getty Images
Скилзи е официалният талисман на Европейското първенство

Време е за Европейско първенство!

Макар и с цяла година закъснение, Евро 2020 най-сетне е тук и пристига със славата на най-дълго чаканото Европейско - след като пандемията наложи то да се проведе 12 месеца по-късно от предвиденото.

В петък, 11 юни, от 22:00 ще бъде даден началният съдийски сигнал и тимовете на Италия и Турция ще изиграят първия мач от турнира, а церемонията по откриването ще започне час по-рано.

Ден преди началото си припомняме още веднъж всичко най-важно, което трябва да знаем за Европейското първенство: за домакинството, участниците, фаворитите и аутсайдерите, регламента, групите и пълната програма на турнира. 

Градовете и стадионите:

Очаква ни Евро като никое друго в историята поне по няколко причини, на първо място - заради липсата на един конкретен домакин.

Стадиони из целия континент ще приютят двубоите, в които 24 тима ще се борят за шампионската купа на Европа.

УЕФА взе решение да разхвърли домакинството из 11 различни града в 11 страни, в чест на 60-ата годишнина на турнира и като символ на обединена Европа. Централата вече уточни, че едва ли ще прибегне до подобен ход отново, а той доста усложни организацията на първенството, особено след избухването на пандемията.

Амстердам, Баку, Будапеща, Букурещ, Глазгоу, Копенхаген, Лондон, Мюнхен, Рим, Санкт Петербург и Севиля са градовете, в които между 11 юни и 11 юли ще се проведат двубоите.

Ето и кои са 11-те стадиона:

"Олимпико" в Рим

"Уембли" в Лондон

"Алианц Арена" в Мюнхен

Олимпийския стадион в Баку

"Крестовски" в Санкт Петербург

"Пушкаш Арена" в Будапеща

"Ла Картуя" в Севиля

"Арена Национала" в Букурещ

"Йохан Кройф Арена" в Амстердам

"Хемпдън Парк" в Глазгоу

"Паркен" в Копенхаген

След като през последната година се нагледахме на футбол пред празни трибуни е логично да попитаме: ще има ли зрители по стадионите и колко ще бъдат те?

Хубавото е, че на всяко от съоръженията ще бъде допускана публика, макар че на този етап единствено в Унгария се предвижда възможност за пълен стадион.

На останалите места важат различни ограничения, като УЕФА позволява на всяка страна сама да решава какъв капацитет да отпуска. Решенията на властите подлежат на промени, но към момента ситуацията е следната:

Всички 67 215 места на "Пушкаш Арена" ще могат да бъдат заети. Два стадиона ще отпуснат половината от капацитета си и това са тези в Баку (34 350 места) и Санкт Петербург (34 067).

В Амстердам засега квотата е 33% (16 000), в Севиля - 30% (18 000), а няколко страни избраха да отпуснат една четвърт от капацитета.

Така ще бъде в Лондон (22 500), Рим (17 659), Букурещ (13 000), Копенхаген (11 236), Глазгоу (12 000).

Най-малък процент от капацитета е позволен на "Алианц Арена" в Мюнхен - 20%, или 14 500 зрители. Обмисля се на полуфиналите и финала на "Уембли" да бъдат допуснати близо 50 000 души, но британските власти все още не са одобрили идеята.

Участници, фаворити и аутсайдери, награден фонд:

Сред 24-те класирали се национални тимове са пълните дебютанти Финландия и Северна Македония, докато Шотландия ще участва на голямо първенство за пръв път от Мондиал 1998.

19 от отборите се завръщат на еврофинали, след като участваха и през 2016-а във Франция. Преди 5 години триумфира Португалия, която сега ще защитава титлата си, започвайки от "групата на смъртта" заедно с Франция, Германия и Унгария.

Като цяло, очертава се да гледаме оспорвано и непредвидимо първенство, допълнително усложнено от хаоса с футболния календар през последната година.

Букмейкърите открояват Франция като фаворит за краен победител, следвана от Англия и Белгия.

Коефициентите на efbet.com за шампион на Евро 2020 са следните:

Франция - 5.25

Англия - 6.00

Белгия - 7.00

Германия - 8.50

Испания - 8.75

Италия - 8.75

Португалия - 9.00

Като пълни аутсайдери efbet.com посочва Шотландия (200.00), Словакия (380.00), Унгария (400.00), Финландия (460.00) и съседите от Северна Македония (500.00).

Всички очакват сериозни парични постъпления при всяко свое постижение в надпреварата.

Всеки от класиралите се вече спечели по 9.25 млн. евро.

В груповата фаза равенството носи 750 хил. евро, а всяка победа - по 1.5 млн.

Достигането до 1/8-финалите ще осигури допълнителни 2 млн., осемте четвъртфиналисти ще получат по още 3.25 млн., а полуфиналистите - нови 5 млн. евро.

Загубилият финала ще се утеши със 7 млн., а шампионът ще грабне 10 млн. евро.

Групи и регламент:

Участниците са разделени в 6 групи, съставени от по 4 отбора.

Група А: Турция, Италия, Уелс, Швейцария (мачовете ще се играят в Рим и Баку)

Група В: Дания, Финландия, Белгия, Русия (Санкт Петербург, Копенхаген)

Група С: Нидерландия, Украйна, Австрия, Северна Македония (Амстердам, Букурещ)

Група D: Англия, Хърватия, Шотландия, Чехия (Лондон, Глазгоу)

Група Е: Испания, Швеция, Полша, Словакия (Санкт Петербург, Севиля)

Група F: Унгария, Португалия, Франция, Германия (Мюнхен, Будапеща)

За фазата на елиминациите ще се класират първите два отбора във всяка група, както и четирите най-добри тима, заели третите места.

При равенство в точките в групата първо ще се гледат директните двубои между съответните съперници.

В сила влизат и някои важни промени в правилника.

Заради кризата с COVID-19, УЕФА реши всеки състав да се състои от 26, а не както преди от 23-ма играчи. В тимовия лист за всеки мач обаче ще могат да бъдат записани не повече от 23-ма футболисти.

Разрешените смени по време на мачовете са пет, с една допълнителна шеста в случай на продължения. Треньорите обаче все още имат право само на три паузи за смени (и четвърта пауза в продълженията), като в тях не се включват смените на полувремето, преди началото на продълженията и в паузата между двете продължения.

УЕФА предупреди и за една промяна в правилото за игра с ръка. 

Неволната игра с ръка на атакуващ играч по време на изграждането на голова атака вече няма да бъде санкционирана и голове няма да бъдат отменяни по тази причина.

Разбира се, на разположение ще бъде и системата ВАР, която ще направи дебюта си на еврофинали.

Съдиите:

19 съдийски бригади бяха утвърдени от УЕФА, а сред тях е и аржентински екип, предвождан от Фернандо Рапалини.

За първи път в историята на европейските първенства съдии от Южна Америка ще ръководят срещи от турнира. Българският рефер Георги Кабаков също ще участва на Евро 2020, но той е в групата на четвъртите съдии. Мартин Маргаритов пък беше селектиран сред резервните асистенти.

За първи път в историята на европейските първенства сред арбитрите ще има жена. Това е французойката Стефани Фрапар, която е редом до Кабаков в групата на четвъртите съдии.

Снимка: Getty Images

Топка и талисман:

Официалната топката на Евро 2020 е дело на Adidas и се нарича Uniforia - комбинация от думите unity (единство) и euphoria (еуфория).

Талисманът на първенството пък носи името Скилзи (Skillzy от англrиското skills - умения).

"Искахме да се отдалечим от традиционните талисмани, които видяхме на предишните европейски първенства, за да създадем символ, който е способен да взаимодейства с футболните фенове на континента", обясни за него Гай-Лорен Епщайн, маркетингов директор на УЕФА.

Скилзи е анимационен персонаж, вдъхновен от уличната футболна култура, но той предизвика някои негативни коментари и присмех от феновете веднага след обявяването му.

Снимка: Getty Images

Програмата:

БНТ и Нова телевизия ще предават сблъсъците за българската аудитория, като всеки от тях ще бъде излъчван поне по един свободен и общодостъпен канал извън тези, за които е необходим платен абонамент.

И двете телевизионни групи, които ще предават мачовете, ще подготвят едночасови студиа преди тяхното начало.

Пълни записи на мачовете ще се излъчват и след полунощ, и в дневните часове.

Ето и пълната програма на Евро 2020 с датата, мястото, часа и телевизионния канал на всеки двубой, на който ще имате шанс да се насладите:

Петък, 11 юни

22:00 Италия - Турция (Рим, Група А) - БНТ 1, БНТ 3 и Нова.

Събота, 12 юни

16:00 Уелс - Швейцария (Баку, Група А) - Диема и Диема спорт 2

19:00 Дания - Финландия (Копенхаген, Група В) - БНТ 1 и БНТ 3

22:00 Белгия - Русия (Санкт Петербург, Група В) - Диема и Диема спорт 2

Неделя, 13 юни

16:00 Англия - Хърватия (Лондон, Група D) - БНТ 1 и БНТ 3

19:00 Австрия - Северна Македония (Букурещ, Група С) - Диема и Диема спорт 2

22:00 Нидерландия - Украйна (Амстердам, Група С) - БНТ 1 и БНТ 3

Понеделник, 14 юни

16:00 Шотландия - Чехия (Глазгоу, Група D) - Диема и Диема спорт 2

19:00 Полша - Словакия (Санкт Петербург, Група Е) - БНТ 1 и БНТ 3

22:00 Испания - Швеция (Севиля, Група Е) - Диема и Диема спорт 2

Вторник, 15 юни

19:00 Унгария - Португалия (Будапеща, Група F) - БНТ 1 и БНТ 3

22:00 Франция - Германия (Мюнхен, Група F) - Нова

Сряда, 16 юни

16:00 Финландия - Русия (Санкт Петербург, Група В) - БНТ 1 и БНТ 3

19:00 Турция - Уелс (Баку, Група А) - Диема и Диема спорт 2

22:00 Италия - Швейцария (Рим, Група А) - БНТ 1 и БНТ 3

Четвъртък, 17 юни

16:00 Украйна - Северна Македония (Букурещ, Група С) - БНТ 1 и БНТ 3

19:00 Дания - Белгия (Копенхаген, Група В) - Диема и Диема спорт 2

22:00 Нидерландия - Австрия (Амстердам, Група С) - БНТ 1 и БНТ 3

Петък, 18 юни

16:00 Швеция - Словакия (Санкт Петербург, Група Е) - Диема и Диема спорт 2

19:00 Хърватия - Чехия (Глазгоу, Група D) - БНТ 1 и БНТ 3

22:00 Англия - Шотландия (Лондон, Група D) - Нова

Събота, 19 юни

16:00 Унгария - Франция (Будапеща, Група F) - Диема и Диема спорт 2, БНТ 1 и БНТ 3

19:00 Португалия - Германия (Мюнхен, Група F) - БНТ 1 и БНТ 3

22:00 Испания - Полша (Севиля, Група Е) - Диема и Диема спорт 2

Неделя, 20 юни

19:00 Швейцария - Турция (Баку, Група А) - Диема и Диема спорт 2

19:00 Италия - Уелс (Рим, Група А) - БНТ 1 и БНТ 3

Понеделник, 21 юни

19:00 Северна Македония - Нидерландия (Амстердам, Група С) - Диема и Диема спорт 2

19:00 Украйна - Австрия (Букурещ, Група С) - БНТ 1 и БНТ 3

22:00 Русия - Дания (Копенхаген, Група В) - БНТ 1 и БНТ 3

22:00 Финландия - Белгия (Санкт Петербург) - Диема и Диема спорт 2

Вторник, 22 юни

22:00 Чехия - Англия (Лондон, Група D) - Нова

22:00 Хърватия - Шотландия (Глазгоу, Група D) - БНТ 1 и БНТ 3

Сряда, 23 юни

19:00 Швеция - Полша (Санкт Петербург, Група Е) - Диема и Диема спорт 2

19:00 Словакия - Испания (Севиля, Група Е) - БНТ 1 и БНТ 3

22:00 Германия - Унгария (Мюнхен, Група F) - БНТ 1 и БНТ 3

22:00 Португалия - Франция (Будапеща, Група F) - Нова

Осминафинали

Събота, 26 юни

19:00 Мач №38: Втори в група А - Втори в група В (Амстердам) - Диема и Диема спорт 2

22:00 Мач №37: Победител в група А - Втори в група С (Лондон) - БНТ 1 и БНТ 3

Неделя, 27 юни

19:00 Мач №40: Победител в група С - Трети в група D/E/F (Будапеща) - БНТ 1 и БНТ 3

22:00 Мач №39: Победител в група В - трети в група A/D/E/F (Севиля) - Нова

Понеделник, 28 юни

19:00 Мач №42: Втори в група D - Втори в група Е (Копенхаген) - БНТ 1 и БНТ 3

22:00 Мач №41: Победител група F - Трети в група A/B/C (Букурещ) - Нова

Вторник, 29 юни

19:00 Мач №44: Победител в група D - Втори в група F (Лондон) - Диема и Диема спорт 2

22:00 Мач №43: Победител в група Е - Трети в група A/B/C/D (Глазгоу) - БНТ 1 и БНТ 3

Четвъртфинали

Петък, 2 юли

19:00 Мач №45: Победител от мач 41 - Победител от мач 42 (Санкт Петербург) - БНТ 1 и БНТ 3

22:00 Мач №46: Победител от мач 39 - Победител от мач 37 (Мюнхен) - Нова

Събота, 3 юли

19:00 Мач №47: Победител от мач 40 - Победител от мач 38 (Баку) - Диема и Диема спорт 2

22:00 Мач №48: Победител от мач 43 - Победител от мач 44 (Рим) - БНТ 1 и БНТ 3

Полуфинали

Вторник, 6 юли

22:00 Победител от мач 46 - Победител от мач 45 (Лондон) - БНТ 1 и БНТ 3

Сряда, 7 юли

22:00 Победител от мач 48 - Победител от мач 47 (Лондон) - Нова

Финал

Неделя, 11 юли

22:00 (Лондон) - Нова, Диема, БНТ 1 и БНТ 3

Най-четените