Прашни престъпни улици, бедност и мизерия. Възрастните се чудят как да свържат двата края, а най-голямата радост за децата е да тичат след топката.
"Гредите" на вратите им обикновено са камъни или купчина дрехи, но дори и на такива терени си личи кои са родени за голям футбол. Точно такъв е случаят на новата перла на ЦСКА Москва Хорхе Караскал. А в трансфера му от Ривър Плейт в руския гранд се прокрадна и българска следа. Когато всичко беше договорено и се очакваше единствено да се обяви официално, медии в Южна Америка гръмнаха, че аржентинците искат да вземат Жорди Кайседо от нашия ЦСКА на мястото на колумбиеца.
Едва ли ще се случи, но в продължение на няколко дни новината създаваше оживление в сивия ни футболен живот. Заговори се, че от "Армията" искат 5 млн. долара за еквадореца. Подобни трансфери са космически за качеството на играта у нас. Но това е друга тема. Нека да се върнем на Караскал.
Роден е в Картахена и от съвсем малък започва с лекота да промушва кълбото между двата камъка. Наясно е, че футболът може да го измъкне от блатото. Но трябва да се надява на късмета си и на това да... оцелее. Буквално. Чисто физически.
"Битките с ножове бяха ежедневие. Говорим за квартал от най-опасните - разказва футболистът. - Ако не беше подкрепата от страна на семейството ми, щях да приключа като много от приятелите си."
Банди, картели, дрога, побоища, престрелки... Ясно е как приключват някои момчета от тези райони на света, когато ги повлече водовъртежът на престъпленията. Но напук на обстановката, в която живее, главното нещо в ежедневието на Хорхе се превръща футболът.
На детски турнир отборът му губи с 0:3 на почивката, а обувките му са толкова покъсани, че от дупките им стърчат пръстите му. "Тренер, можеш ли да ми дадеш един чифт по-здрави?", обръща се той към наставника си. Намират му такива и те се оказват вълшебни. Но магията не е в бутонките, тя е в краката на младока. Сам вкарва четирите попадения за победата с 4:3. И вече няма никакви съмнения у скаутите на Мийонариос, че момчето трябва да поеме към Богота.
Треньор в юношеския тим му е аржентинецът Рикардо Лунари. "Видях в него това, което навремето видях в Хуан Роман Рикелме", спомня си специалистът.
Футболната приказка на таланта продължава с интерес от страна на испанския Севиля. Привличат го малко след 18-ия му рожден ден и го дават за обиграване във втория тим.
Но в Андалусия идва и големият удар от съдбата.
В единствения си официален мач за Севиля Б получава контузия. Травмата не е Бог знае каква. Даже е рутинна за футбола - менискус. Но лекарите не забелязват, че е тръгнала и сериозна инфекция. А когато на колумбиеца му призлява почти до припадък и е откаран в болница, медиците установяват, че при още ден-два забавяне е можело да се стигне до ампутация.
Но всичко е добре, когато завършва добре. Нали така ни учат от малки?
Украинският Карпати Лвов е следващата му спирка и в първия си сезон там е избран за най-добър играч на клуба. Караскал блести най-вече със своята забележителна техника. Толкова е елегантен на терена, че изпълнява някои от емблематичните финтове на Роналдиньо с лекотата на самия бразилски магьосник.
Грандовете Динамо и Шахтьор се нареждат на опашка за Хорхе, който в крайна сметка е даден под наем на Ривър Плейт през 2019 г., а на следващата година е продаден на клуба за 2 млн. евро. За интереса на "милионерите" разбира, докато гледа финала им за Копа Либертадорес срещу Фламенго. "Да, имах предложения от Шахтьор и Динамо Киев, но нищо повече не ме интересуваше, когато разбрах, че ме иска Ривър - най-добрият отбор в Южна Америка", споделя Караскал в интервю за "Clarine".
Лвов обаче помни не само финтовете на колумбиеца, но и 15 жълти картона на сметката му и постоянни дисциплинарни нарушения.
Стига се дотам Олег Смалийчук, президентът на Карпати, да му забрани да посещава местните барове и дискотеки.
"Една сутрин полицията нахлу в дома му, разбивайки вратата. Съседите бяха подали сигнал за невъобразим шум. Когато разбрах какво се е случило, му звъннах, а той ми каза: "Татенце, нали ми забрани да ходя по клубове, та си купих една уредбичка и си надух музиката". Било е към 5-6 часа", разказва Смалийчук.
Когато пристига в Буенос Айрес, вече е с нагласата, че подобни неща са неприемливи. Има и репутация за защитаване, след като медиите му лепват прякора Колумбийския Неймар, а наставникът на Ривър Марсело Гаярдо му дава свещената за клуба "десетка", носена и от самия него в миналото.
"Тук номер 10 значи невероятно много - казва наставникът. - Избрах Караскал заради стила му на игра, таланта и дарбата му. Също така смятам, че "десетката" няма да бъде тежко бреме за него."
Нещата обаче не потръгват както трябва. Запознати посочват две причини - непостоянството на Хорхе и стария му проблем с дисциплината.
В първата си половин година в Ривър червените му картони са почти колкото головете - две изгонвания и три попадения.
Първо е пратен под душовете за удар в лицето срещу футболист на Банфийлд, а после за груб фаул срещу Палмейрас за Копа Либертадорес.
Гаярдо го гледа с пронизващ поглед, докато напуска терена, а след това коментира. "Излязох извън кожата си, защото го считам за един от най-уникалните таланти в аржентинския футбол."
Но решава да не го наказва. Напротив. Разговаря с футболиста, обръща му внимание и се държи бащински с него. Резултатите се видяха в шампионския сезон 2021.
"Талантливите играчи са моята слабост - казва Гаярдо. - Обмислях и анализирах дълго време защо Караскал не може да използва подобаващо таланта си. Но той притежава всичко: дрибъл, пас, способност да променя темпото на играта. Понякога е нужно време, но в Ривър не винаги получаваш такова. Който е тук, трябва всеки ден да доказва, че заслужава мястото си. Не знам дали сте обърнали внимание, но всеки път, когато Караскал получи топката, феновете се изправят на крака. Колко играчи в света могат да се похвалят с това? Сега всичко, което му, е да се труди усърдно и да достигне висините на играта, необходими за Ривър."
Тази фраза остава актуална. Но не за аржентинския суперклуб, а за московския ЦСКА, където очакват от колумбиеца да ги накара да го купят за постоянно. Засега той идва в мразовитата руска столица само като преотстъпен.