Сексът изгаря много калории? Истина или лъжа. Да не закусващ и да ядеш посред нощ е вредно. Часовете по физкултура оказват голямо влияние върху теглото на подрастващите... И какво ли още не.
Всичко това са митове. Или поне предположения, които невинаги се оказват верни. Поне така твърдят изследователите, направили научен преглед на някои от най-разпространените вярвания за наднорменото тегло.
Доклад, публикуван преди седмица в изданието New England Journal of Medicine, твърди, че митовете и догмите ни отдалечават от реалните решения на световния проблем със затлъстяването.
Важни са доказателствата - много идеи, които на пръв поглед звучат добре и с които сме свикнали да бъдат повтаряни от добронамерени здравни "експерти", просто не разполагат с такива, твърди водещият автор на изследването Дейвид Алисън, биостатистик в университета "Алабама" в Бирмингам.
Независими учени разкриват, че авторите на изследването имат някои основателни твърдения. Ала голяма част от същите тези автори имат подозрително тесни финансови отношения с производители на храни, напитки и продукти за отслабване, които са огласени на половин страница от печатната версия на доклада.
"Това повдига въпроса каква реално е целта на изследването и дали то е насочено към рекламиране на лекарства, хранителни добавки и бариатрична хирургия (хирургия при затлъстяване - бел.р.) като възможни решения на проблема", коментира Марион Нестъл, професор по нутрилогия от Нюйоркския университет.
"Големите проблеми с отслабването са свързани с това как да се промени хранителната среда, така че хората да правят по-здравословен избор. Например - да се ограничават газираните напитки, а нездравословните храни за децата да бъдат таргетирани", коментира тя. Някои от митовете, които цитират тези учени, са "фалшиви" проблеми.
По-важното е друго
Сексът например. Не че хората правят секс единствено и само с цел да отслабнат, ала твърденията, че един полов акт изгаря между 100 и 300 калории, са широко разпространени, обяснява Алисън. Въпреки това, единственото научно изследване, което успява да измери разхода на енергия по време на секс, открива, че обикновено актът продължава средно по 6 минути (звучи малко разочароващо, не мислите ли) и изгаря скромните 21 калории.
Тоест, същото количество, което бихте изгорили с ходене. И това важи само за мъжете, тъй като проведеното през 1984 изследване не отчита женската перспектива.
Не е особено изненадващо да открием, че сексът не е Светият Граал, познат още като нещо, което хем е полезно, хем е страхотно. Изненадващото в случая е, че хората още вярват на този наивен мит. Ех, явно ще почакаме още малко до изобретяването на целина с вкус на мазен чийзбургер.
Освен това, както вече казахме, повечето хора не правят секс в опити да отслабнат. От друга страна обаче, ако никой не вярва или не се придържа към мита за секса като вид фитнес, тогава защо не спираме да го повтаряме през цялото време?
Абсолютно всеки зрял човек, който сме срещали, в един или друг момент е пускал по някой майтап как сексът изгаря калории.
Факт е, че колективно се придържаме към тази древна шега и че се опитваме да я потвърждаваме чрез целенасочени научни изследвания. А това предполага, че наистина искаме да вярваме в нея. Поне мъничко.
Което е разбираемо, защото преките пътища винаги са приятни, особено когато означават да правиш секс с някой, когото обичаш... и все пак, истината си е истина - това не ни прави услуга.
Не може ли да правим секс просто защото ни се прави? И да спортуваме, защото ни се спортува? И да не мислим за отслабване във всяка секунда на всеки ден, в който се опитваме да вършим обикновени и неизискващи физически усилия задачи, като свирене на пиано или разходка в прекрасния пролетен ден? Защото, ако правите секс само за да отслабнете, интимният ви живот вероятно е доста празен и тъжен.
Други митове и легенди
Мит: Малките промени в диетата или движението могат да доведат до по-големи и дългосрочни промени в теглото ни.
Реалност: Тялото се адаптира към промените, така че малките стъпки към ограничаване на калориите нямат еднакъв ефект с течение на времето. Поне един външен експерт е съгласен с авторите, че идеята за "малките промени" се основава на "прекалено опростеното" правило на 3500-те калории, според което ограничаването или прибавянето на толкова калории в менюто изменя теглото с един килограм.
Мит: Часовете по физкултура оказват голямо влияние върху теглото на децата.
Реалност: Тези часове обикновено не са достатъчно дълги или интензивни, за да повлияят реално на фигурата на подрастващите.
Мит: Рязкото и бързо отслабване е по-вредно от постепенното и бавно отслабване.
Реалност: Много от миналите диета си възвръщат част от изгубените килограми, ала тези, които са отслабнали по-бързо, често си възвръщат по-малко от теглото в сравнение с тези, които са отслабвали по-бавно.
Мит: Похапването посред нощ води до напълняване.
Реалност: До момента липсват достатъчно проучвания, които да подкрепят това твърдение.
Мит: Редовното закусване помага срещу затлъстяването
Реалност: На практика съществуват две проучвания, които не откриват ефекти върху теглото, а едно от тях предполага, че този ефект зависи от това дали хората по принцип са свикнали да закусват или не.
Мит: Прекалено амбициозните цели водят до обезсърчаване и по-малко отслабване.
Реалност: Според някои проучвания хората, които си поставят по-висока летва, се справят по-добре с постигането на реални резултати.
Не определяйте ползата от определени храни или действия единствено по цифрите на кантара
За някои разпространени твърдения липсват каквито и да е доказателства, че те спомагат в борбата срещу затлъстяването. Те пък са добри поради други причини - например, кърменето или консумирането на много плодове и зеленчуци. Спортуването помага за предотвратяване на много болести, независимо че невинаги се оказва полезно при отслабването.
"Съгласен съм с повечето твърдения, с изключение на заключението на авторите, че хранителните добавки и хапчетата за отслабване действат в борбата срещу затлъстяването", коментира изявеният учен в областта на затлъстяването Дейвид Лудвиг, който доказано няма връзки с индустрията.
По негови думи повечето хапчета за отслабване, продадени през последния век, е трябвало да бъдат изтеглени от пазара заради сериозните си странични ефекти, така че "за тях всъщност има повече доказателства, че не работят".
Абе като не можете, защо се мъчите? Първо какво значи "един полов акт" ? Щото има полов акт, който трае 5 минути в полулегнало положение и има полов акт след който се чувствам като след кардио, пулса ми не може да падне и имам мускулна треска на другия ден. Не изгаря калории ама друг път. Няма такива термини като "един полов акт", "една фитнес тренировка", "едно тичане". Второ никъде в статията не се споменава думата "метаболизъм". А в борбата с теглото е много важно да се знае всичко за него. В тази връзка това за яденето нощем и закуската не са никакви митове. Спортуването в училище на всички е ясно, че не може да доведе до отслабване, но и няма тази цел! То обаче спомага за ускоряване на метаболизма и от там за препазване поне в известна степен от затлъстяване. Общо взето не знам и аз защо се хабя да пиша под статия в която накратко се казва "да тъпчете нощес вместо сутрин не пречи, а да тичате в часовете по физкултура не помага".
Как някой изобщо може да твърди че ако след секс при който си целият плувнал в пот ще изгориш някакви си 21 калории???Тея така наречени "учени" ходили ли са в гимнастическият салон през живота си да се упражняват??? Изобщо тея лумпени запознати ли са с процеса изпотяване при натоварване(не само вдигане на големи тежести е натоварване),мускулни съкращения и тем подобни от тоя род???Не знам какви са тея учени ама аз ако съм им шеф ще ги изгоня в момента в който тази статия е публикувана.Ебаси малоумниците.Ако следвам тяхната логика това означава че всичките тея кардио-уреди които отчитат изгорените калории при тренировка са пълни глупости(което всъщност може и да е вярно) но пък ако това е така как тогава хората хабят калории чрез упражнения?Ако пък е вярно че тренировката е начин да гориш калории тогава как може да кажеш че след секс след който си потен(което означава най-малко че има мускулна активност достатъчно голяма за да се стигне до изпотяване) ще си изгорил някакви си мизерни 21 калории.Демек-да не вярвам на това което виждам като резултат върху себе си а да им вярвам на тях защото са ги титулували в статията като "учени"(изобщо не се знае от къде произлиза въпросното писание).Аз вярвам на себе си