Гюлнара Каримова е дъщеря на прочут диктатор. Ако търсим очевидни аналогии, тя е нещо като женска версия на Удай Хюсеин, но с руса коса и аутотюн (външно устройство, което стабилизира гласа в реално време и показва отклоненията нагоре и надолу).
Освен това Каримова, която в свободното си време се изявява като моден дизайнер и поп звезда, е посланик на Узбекистан в Испания, а също и постоянен представител на страната в ООН в Женева.
Слухове я замесват и в трафика на хиляди узбекски жени като "бели робини".
Сигурното е, че всестранно развитата дама лансира дебютен англоезичен поп-албум под псевдонима Googoosha.
Звученето му е точно толкова ужасно, колкото и бихте очаквали
Блогът за актуални централноазиатски въпроси Registan интерпретира песента й "How Dare" като"коментар по въпросите на половете и силата" в Узбекистан.
За видеото следва друго разсъждение: "Донякъде вдъхновеното от Риана видео представя силен мъж, измъчван от чудовищна идентичност (или инстинкт?), който се опитва да излезе на повърхността".
И още: "Жената е представена като красива, интелигентна и изискана. Тя телепатично насочва силния мъж, за да реализира той разрушителния си потенциал, като чупи витрина на магазин, открадва телевизор, след което го разбива в уличния паваж. Или той действа по собствена воля?".
"Красавицата и Звярът, които не взаимодействат помежду си във видеото, стоят един до друг и вървят по тъмна и празна улица. И гледат отделните си отражения в друг прозорец.
Камерата се фокусира върху мъжа, чието отражение се превръща в Гугуша, след което той самият се превръща в Гугуша, гледаща отражението си в прозореца".
Каримова е дъщеря на диктатора на Узбекистан Ислам Каримов
Съдейки по песента, която изпя през декември м.г. на узбекска церемония по връчване на награди, тя вероятно има и сериозни планове някой ден да управлява Узбекистан.
В песента дъщерята се обръща към баща си с думите: "Ако искаш, мога да бъда като 1000 синове за теб...". Текстът провокира много публични спекулации, че тя признава открито амбицията да наследи 73-годишния си баща като лидер на Узбекистан.
Узбекистан е стратегически съюзник на САЩ след 9/11
Вероятно причината за този странен на пръв поглед съюз между Америка и диктаторски режим е фактът, че Узбекистан има обща граница с Афганистан. Въпреки че режимът на Каримов е доста безцеремонен и няма проблеми с това да екзекутира и изтезава политически затворници.
Въпреки това американският Конгрес премахна ограниченията за военна помощ за централноазиатската държава. Дори държавният секретар Хилари Клинтън е била на официално посещение там.
Независимо от катастрофалния имидж на Каримов в областта на свободата на словото, бруталното потисничество на дисидентите и любовта му към изтънчените методи за изтезания, Гюлнара е завършила Харвард, живее в Швейцария, пътува често и очевидно свободно до САЩ.
Тя е известна и с модната си линия Guli, представяна на седмицата на модата в Ню Йорк. Фактът, че Каримова има амбиции да бъде сериозен играч в модата е особено скандален, тъй като се свързва с една от най-големите и най-корумпирани индустрии в Узбекистан. След добива на петрол и природен газ това е е памукът.
Узбекистан е един от най-големите световни доставчици на памук за нуждите на текстилната индустрия, а добивът на памук в Узбекистан е известен с употребата си на детски и принудителен труд.
Каримова се опитва да изтъква връзки с различни благотворителни организации. Твърди се, че използва PR фирма, за да бъдат отразявани нейните свързани с модата и музиката проекти, особено в навечерието на настоящия моден сезон.
И по всичко изглежда, че има успех, тъй като и модната рубрика на Huffington Post е клъвнала на въдицата
"Гюлнара е типична карикатурна мафиотска принцеса - отракана, агресивна и склонна към насилие без най-малък признак за угризения, но с невероятна коса," пише Джошуа Фауст от American Security Project.
Но паралелните й стремежи към трупане на власт и жънене на звезден статус на международния подиум изглежда дават и обратен резултат в последните години.
Състоянието й (оценявано на около 1 милиард долара) е натрупано чрез съдиране на последните кожи от гърба на населението на страната.
През 2005 г. американският Държавен департамент пише, че тя е станала "най-мразеният човек в Узбекистан" заради поведението си на дъщеря на мафиотски бос.
Междувременно, Гюлнара си купува реклами в списание "Billboard" в опити да се популяризира като певица в САЩ.
Вторият сингъл на Каримова е дует с новоизлюпения руски гражданин Жерар Депардьо. По средата на песента, в която Каримова пее на руски, актьорът се намесва с френски речитативи, за да се извини за "всичко, останало неизказано."
Скрита отправка към факта, че Каримова е основен играч в клептократична и склонна към изтезания на несъгласните диктатура?
Или че той изпитва угризения на съвестта за това, че си партнира пред микрофона с жена, спечелила милиони, ограбвайки собствения си народ? Твърде много неща остават неизказани и до края.
Забравиха да напишат, че тя е и доктор на политическите науки !!! http://www.youtube.com/watch?v=z5a305c-N9g