Към днешна дата в България вече има 6 отлични голф игрища, на които всеки може да се научи да играе, да тренира и да се забавлява. Нито класата на игрищата обаче, нито професионализмът на голф инструкторите могат да се съизмерят с предразсъдъците, които все още битуват у нас. Засега срещу тях бронебойни патрони все още няма открити.
Ето най-разпространените заблуди, свързани с голфа, които, както сами можете да се убедите, не са нищо повече освен заблуди.
1. Голфът е "мързелив" спорт
Да, със сигурност не изисква физическото натоварване и издръжливост, необходими да речем при футбола, но разстоянието, което всеки голфър изминава при игра на 18 дупки, е между 8 и 9 километра - средно толкова навърта и един футболист за 90-минутен мач (разбира се, ако не се казват Джи Сун Парк - тогава умножавайте по две).
Освен това в голфа изминатото разстояние е обратно пропорционално на уменията - колкото по-добри ставате, толкова по-малко обикаляте игрището в безнадеждно търсене на топката си.
2. Голфът е много скъп спорт
Наскоро вкъщи си направихме много яки подаръци - по два клъба на човек и по една ръкавица. Поръчахме си ги по интернет и заедно с доставката ни излязоха общо около 130 български лева. В същото време познавам хора, на които само един от клъбовете в чантата струва 10 пъти повече.
Тоест - всеки може да избира. За начало дори не ви трябва да си купувате екипировка, тъй като всички голф клубове у нас я предоставят под наем. Не се опитвам да ви убедя, че голфът е най-евтиният спорт, но смея да твърдя, че като разход на пари и време е напълно съизмерим със ските или сноуборда, например. Ето малко числа:
Пакет от 6 тренировки с учител и безплатна екипировка в Голф клуб „Св. София" струват 125 лв. (особено тази година, тези групи за обучение се запълват бързо). Таксата за игра на 18 дупки през седмицата е 60 лв. Голф екипировката - пълен сет клъбове, плюс обувки и подходящо облекло струва от 500 до над 5 000 лв.
Началното обучение по ски - 5 дни на Витоша с учител и екипировка, ще ви излязат около 200 лв. Еднодневната лифт карта струва от 35 до 55 лв. Ски-екипировката - в това число ски, щеки, ски обувки, дрехи, може да струва от 1000 до над 5000 лева.
3. Голфът е само за чичковци на 50+
Преди време може и да е било така. Има общества, в които и досега пенсионерите се събират за разтуха не в кварталната кръчма, а в най-близкото голф игрище. Има и стотици вицове за голфа, чиито лирически герои са пенсионери.
В големия спорт обаче тенденцията е съвсем друга. През последнитя 10 години този спорт направи истински бум сред младите по цял свят - най-вече в Азия, но дори и в доста по-близки до нас страни като Турция и Чехия. И това неизбежно се отрази и на професионалните вериги, където победители в големите турнири напоследък много често са под 25, а понякога дори под 20 г.
Вижте какво прави италианецът Матео Манасеро - 18 г. (най-младият победител в Европейската верига), северноирландецът Рори Макиилрой - 22 г. - шести в световната ранглиста, номер 3 в света германецът Мартин Каймер (27 г.), победителят в U. S . Masters - Шарл Шварцел (27 г.).
4. Голфът е предимно за мъже
Разбира се, броят на мъжете, играещи голф, все още надхвърля този на дамите, размахващи клъб, но тенденциите са към постоянно стопяване на тази разлика. Голф играят жени като Кондолиза Райс и Мелинда Гейтс, както и 60% от дамите, заемащи ръководни позиции в САЩ и Азия.
Ако въпреки това все още не сте убедени колко е забавно около грийна, потърсете снимка на готвещата се за пътинг Натали Гълбис, позиращата за календар Анна Роусън или руската звезда Мария Верченова - три от най-добрите жени професионалисти в голфа през последните години.
5. Голфът е скучен
Достатъчно е да видите как хвърчат клъбове след неуспешен удар, как сдържани наглед мъже позеленяват от гняв или се радват като малки деца, как могат с часове да разговарят за траекторията на един единствен "уникален" удар, и ще се убедите, че в голфа има изключително много адреналин, хъс и емоции.
6. Голф игрищата са затворени общества
Затворени клубове по света има - те са само за членове или поканени от тях гости. Но едва ли са повече от 2 процента от всички голф игрища. У нас всички игрища са широко отворени за всички, които искат да опитат играта.
7. Голфът е еднообразен
В света няма да намерите сигурно и две напълно еднакви дупки, да не говорим за еднакви игрища. Дори ако говорим за игрищата у нас, разнообразието е уникално - три от тях са на морето - около Каварна, две близо до София, едно в полите на Пирин. Но дори и само за трите по Черноморието да става дума, пак са напълно различни като дизайн и релеф и предлагат уникални голф изживявания и смайващи гледки към морето.
8. Голфът вреди на околната среда
Най-добрите и първокласни игрища са тези, в които е запазена естествената флора и фауна, както и естествените гънки на релефа. Вижте снимки от игрището Augusta National (САЩ) - земен рай, на който всяка година се играе един от четирите турнира от Големия шлем в голфа.
9. Голфът е прекалено лесен и в него няма никакво майсторство и тръпка
Струва си да опитате дори и само за да разберете каква огромна заблуда е това. Голфът е съвкупност от десетки детайли - относно позицията на тялото, на левия крак, на десния крак, на малкия пръст на лявата ръка...
Един добър удар е истинска хармония. А всеки лош удар усилва желанието да тренираш докато успееш от 100 топки да пратиш поне 90 в желаната линия и посока.
10. На едно голф игрище няма какво друго да правите, освен цял ден да удряте топки на тренировъчната площадка (драйвинг рейндж) или да изиграете игрището
Съвсем не е така - на повечето игрища има още цял куп качествени забавления - СПА центрове, басейни, тенис кортове, заведения за хранене, винарни, плажове...
И, разбира се, много мир и спокойствие, тучна зеленина, изумителни гледки и условия за истинско разтоварване на психиката и тялото.
Най-богатите хора играят голф. Богатите тенис. Бедните футбол. Извод - колкото си по-беден - толкова са ти по-големи топките.
Сигурно статията е реклама, но мога да потвърдя думите. Действително много добър спорт. Истинско удоволствие е.