Мъжете отново развяват размери

Лесно е да сбъркаме мъжете с главни роли във филмите това лято със свръхактивни фитнес маниаци.

Актьорът и модел Джейсън Момоа е добавил 13 кг (мускули, да!) към своята готова за подиума фигура, за да възроди на екрана Конан Варварина.

Крис Еванс е изтърпял месеци на мъчителни тренировки, за да натрупа мускули за "Captain America: The First Avenger".

Дори Райън Рейнълдс попада в тази категория, минавайки през радикална трансформация на гръдния си кош за "Зеления фенер".

Публиката жадува за огромни по размери въплъщения на мъжка сила

Те едва ли са единствените, които отдават предпочитание на коремните преси пред брехтовата актьорска техника в близък план. Кинопазарът буквално експлодира през април с излизането на "Fast Five", стремителен екшън на тема обир, демонстриращ мускулатурата на Вин Дизел и Дуейн "Скалата" Джонсън, вилнеещи из Рио де Жанейро.

Седмица по-късно боксофисът бе разтърсен от адаптацията по комикса "Тор" с Крис Хемсуърт в ролята на бога на гръмотевицата от Асгард с бицепси с размера на консерви с шунка.

Вълната от бодибилдъри просто отразява духа на времето

Всяко поколение има идолите, които заслужава, както гласи общоприетата теза - като емблематичните актьори често се превръщат в аватари на колективното въображение.

Благодарение на перфектното си телосложение и зализана коса, звездата от "Приключенията на Супермен" Джордж Рийвс се превръща в телевизионното въплъщение на американския идеализъм от ерата на Студената война.

В другия край на спектъра, преливащи от стероиди и излишък на тестостерон, Арнолд Шварценегер и Силвестър Сталоун стават емблеми на екстремната натура на 80-те години. (Губернаторът на Калифорния наскоро се превърна отново в символ на екстремното - но този път по причини, несвързани с размерите на квадрицепсите му.)

Не много отдавна супергероите бяха облечени в костюми на Prada в размери, много по-малки от XXXL. Тоби Магуайър и Робърт Дауни-младши първоначално не бяха известни като екшън звезди - и въпреки това успяха да прехвърлят своя мрачен имидж в планини от долари.

Мускулите се превръщат в киносимвол на борбата за добра кауза

Но през 2011 г., във време на глобална икономическа несигурност, когато САЩ са се забъркали в цели три войни, махалото очевидно се е изметнало в другата посока. Сегашните елитни мъжкари са знак за културна промяна: "силата е равна на правдата". "Има голяма мода на такива герои в момента", коментира филмовият историк Дейвид Томсън, автор на "Нов биографичен речник на киното".

"Американците са много несигурни за адски много неща. И изгарят от желание да гледат мъже с огромно его и тяло, най-силните мъже в света - вероятно това е реакция именно на това."

Както смята сценаристът на "Captain America" Стивън Макфийли, "Има нулева толерантност към хора в костюми, имитиращи мускулесто телосложение - хората усещат разликата. Искаме да сме сигурни, че нашите актьори биха били в състояние да сритват задници."

Реалността е, че в Холивуд просто цари суша от талантливи екшън герои

Филмовата индустрия не е решила просто ей така, че размерите имат значение. По думите на продуцента на Fast Five Нийл Мориц, настоящата вълна от преливащи от мускули звезди излизат на преден план едва след като броят на актьорите, които наистина биха могли да играят, докато примерно стрелят с картечница и тичат през джунглата, драстично е спаднал.

"Холивуд винаги е търсил мачовци, които да играят в мащабни екшъни", обобщава Мориц. "Проблемът е, че те не са сред хората, отделящи време за изучаване на изпълнителско майсторство и ставащи велики актьори.

Но пък сега имаме актьори като Вин Дизел и Скалата - мъже, които имат невероятна харизма и могат да тичат, да скачат и да се бият - и като публика ние със сигурност вярваме на нещата, които те правят."

Радващият се на всеобщо признание ирландец Майкъл Фасбиндер може да говори и от двете страни на барикадата. Той натрупва мускули, за да играе спартански войник в екшън епоса от 2007 г. "300" - структуроопределящ за мачо киното - и след това преминава към далеч по-скромна фигура, за да играе Магнито, супер-мутант, чийто разум е истинското му оръжие, в излизащия това лято "X-Men: First Class".

Фасбиндер обяснява, че на екрана размерите никога не се развяват без основание. "Нещата винаги зависят от самия герой", казва той. "В „300" тези мъже носеха медни щитове и се биеха в продължение на около осем часа. Докато Магнито може да манипулира метала. Той просто няма нужда от такива мускули."

Някой, който наистина запълва добре кадъра

И все пак други герои разчитат на изваяната си мъжественост. Режисьорът Кенет Брана е пробвал за ролята на Тор стотици кандидати, преди да се спре на Хемсуърт, който качва толкова мускулна маса за тази роля, че в началото просто не може да се побере в костюма си.

Обсъждайки какво е търсил за главния си герой, Брана описва тенденцията, която е дала на мачовците временно преимущество пред "емо-момчетата".

"Искахме старомоден образ в главната роля", коментира режисьорът. "Добре изглеждащ мъж, който бихте се радвали да видите да мисли. С мощно присъствие като на дъб. Някой, който наистина запълва добре кадъра."

#1 solaar 08.06.2011 в 15:33:17

Ние пък понеже нямаме свестно кино си избрахме един такъв мачо с мускули за премиер и му се радваме вече 2ра година.

#2 Чинчифон 08.06.2011 в 15:36:02

Капитализмът няма нужда от умни или от образовани мъже.Дори футболистите,които играят за посредствени отбори,получават заплати,с пъти по-големи от заплатата на университетски професор по математика.А нашата държава стана най-бедната в Европа.

#3 Miss Ivano 08.06.2011 в 16:06:31

настроението е различно след отразените мъже- спасяващи света

#5 sake 08.06.2011 в 16:47:02

Ами ,гледайте си ...

#6 apropos 08.06.2011 в 18:16:07

Чинчифон ти си...... 2 Чинчифон

#7 apropos 08.06.2011 в 18:29:02

Чинчифон Точно при капитализмът умните и образованите печелят. Комунистите се страхуваха от умните. Капитализма толерира приложните знания. Каква е ползата от професор по математика който може да докаже някаква напр. Теоремата на ... Ойлер ... или на Фробениус без да има никаква реална полза от това?

#10 Ateista 09.06.2011 в 04:37:46

Apropos!

#11 xtrm 09.06.2011 в 12:30:08

apropos | 08.06.2011 18:29 Чинчифон Точно при капитализмът умните и образованите печелят. Комунистите се страхуваха от умните. Капитализма толерира приложните знания. Каква е ползата от професор по математика който може да докаже някаква напр. Теоремата на ... Ойлер ... или на Фробениус без да има никаква реална полза от това? ----------------------------------------- За съжаление, това което казваш е вярно, но само ако се гледа повърхностно на нещата. Ако вникнем по-дълбоко в темата за това коя система какви хора желае да "притежава" ще стигнем до неизбежния извод, че тъй възлюбения и обожествяван капитализъм, примесен с псевдо демокрация още повече не "харесва" мислещи хора. Трябва да се прави разлика между "образован" и "мислещ". Сегашната система си обучава зомбита, които се профилират в определена сфера, заучавайки всичко, което им се дава като знания и информация и се превръщат в коне с капаци. За съжаление има много малко хора, които имат разчупен начин на мислене и реалистични представи за света около нас, за това кое е добро и кое лошо, кое вярно и кое манипулация и т.н. Истината е една - за да съществува този капитализъм (дивия капитализъм), придружен с политическата система на глобализиращият се свят, то следва земята да бъде заселена предимно с хора с ограничен начин на мислене и насочен най-вече към безразборно и безмислено консуматорство на продукти и услуги, които реално не са им нужни... Вземайки това предвид, може да се направи извода, че ако хората бяха наистина "мислещи", ситуацията в световен мащаб щеше да е съвсем различна. Хората са коне с капаци (за съжаление май това важи на-много за тези, които са най-образовани)!!! И за финал ще ви цитирам нещо от преди векове, което се оказва доста актуално и днес: "Коя е тази ужасна епоха, в която идиоти водят слепци?" - Шекспир

#12 Ивайло Кърцов 09.06.2011 в 15:25:32

Хората се делят на три вида: овце, кучета и прасета. Не на умни, глупави или коне с капаци и т.н. Всеки човек развява размери. Това е в основата на общесвтото. Красивите се харесват, а умните ги запомнят. Сами избирайте

Новините

Най-четените