В последните години всичко скандинавско е на мода - кино, книги, интериорен дизайн, хюга... Полека лека започваме да влизаме в главите на тези малко странни, тихи, спокойни и не особено общителни хора и да установяваме, че те всъщност съвсем не живеят толкова зле.
Шведите например имат задължителен и повсеместен обичай за кафе паузи. Той е свещен и се спазва в почти всички компании.
Един или два пъти дневно всички спират работа, събират се, пият кафе, хапват сладкиш и бъбрят.
На пръв поглед - нищо особено. За шведите обаче обичаят фика е институция и социален феномен.
"Фика" е нещо като българското "на кафе". Означава да пиеш кафе и идва от старата шведска дума за кафе kaffi, но обърната - fi-ka. През вековете кафето е било забранявано няколко пъти в страната, и затова тези, които са го обичали, са измислили тайната дума за среща на кафе.
Но не става дума просто за прием на кофеин. Фика е ритуал, при който хората се събират, говорят си - за работа или лични неща, дори се запознават с други или започват нови бизнес или романтични връзки.
И ако при нас "на кафе" е основно част от личния живот, в Швеция то е неизменна и напълно естествена част и от работния. Масово в офисите има почивка от 10 до 30 минути, в която не е прието да се работи. Тогава всички се събират в стаята за срещи и пият кафе, като напитката, естествено, не е задължителна - важна е почивката и събирането с останалите.
Фика обикновено върви и със сладкиш - често канелени кифлички, шоколадови топки или бисквити. И с бъбрене.
Шефът няма да оцени отказа на служителя да не спре работата си заради фика. Защото в офиса това е времето за обсъждане на работата, за размяна на мнения и опит, както и за сприятеляване с колегите.
Резултатът, вярват шведите, е по-добра производителност на труда и по-добро себеусещане за служителите.
На обичая се гледа и като на начин за равнопоставяне на наетите, тъй като е нормално при фика хора на различни позиции и различни нива да си говорят свободно, събрани около кафето.
"Повечето хора в Швеция имат фика по няколко пъти на ден, независимо дали е през уикенда и през работната седмица. Целта е да прекарваш време с хора, да похапваш нещо вкусно и да пиеш хубаво кафе. Това е като да ходиш на кръчма в другите страни", обяснява пред "Би Би Си" Матс Йохансон, основател на веригата за кафенета "Да Матео".
Или като британския следобеден чай, но по-просто, с по-малко церемониалности и не толкова натруфено.
Води ли това обаче наистина до по-добра производителност?
Макар със сигурност да не се дължи само на паузите за кафе, Швеция, по последни данни на Евростат, е на 7-мо място в Европа по производителност на труда, доста над средното за континента. Точно след нея е Франция - страната с традицията на дългите обеди. Първа е Ирландия.
Някои от най-добрите идеи и решения идват по време на фика, обясняват и от IKEA на сайта си.
Това е така и защото шведският стил на мениджмънт е различен от този в доста други страни - той е "плосък" и не прекалено йерархичен.
"А когато имаш "плоска" структура е важно да слушаш другите. И при фика бъбренето между началниците и служителите се насърчава. Това е чудесен начин да разбереш гледната точка на всички за управлението на компанията", казва Андреас Астром от Търговската камара в Стокхолм.
Фика се практикува и извън работното място - с приятели, близки, в кафенета, в парка или вкъщи. Това е начин на живот, умение да спреш за малко, да починеш и да се разсееш. Затова под "на кафе" се разбира и да си сам, да седнеш в кафене или вкъщи с чаша топла напитка и хубав сладкиш, и просто да им се насладиш за 10 минути.
Ако човек държи точно на частта с кафето - в Швеция пият филтър, силно. Често на фика се изпиват по 2-3 чаши. Дори е изчислено, че средно шведите прекарват 9,5 дни годишно във фика.
Това донякъде обяснява защо скандинавците са на челните места в света по консумация на кафе - далеч пред нации като Италия и Бразилия.