Без голмайстор и без лидер, Бразилия събуди кошмара от погрома с 1:7

Това трябваше да е турнирът, в който Неймар повежда Бразилия към титлата и достига величествен статут. Отпадане още на четвъртфинал няма как да не се приеме като провал в цялата страна Снимка: Getty Images

Е, този мач не завърши 7:1, но поне в няколко периода имаше същите отличителни белези.

Бразилия отново беше изхвърлена от Световното първенство, отново беше разкрита на контраатаки, отново не успя да реагира адекватно след допускане на ранен гол, отново се сгромоляса срещу съперник, който умее да използва шансовете си.

Преди 4 г. опустошителната Германия отне мечтата на цялата бразилска нация, сега "селесао" отпадна от брилянтната през първото полувреме Белгия, а това означава ново сбогуване с надеждите за световна титла, този път още на четвъртфинал.

В случая даже не важи оправданието с отсъствието на Неймар, който пропусна краха срещу германците на миналото първенство, но вчера изигра още един съдбоносен мач в своята кариера, в който не отговори на очакванията.

Белгия победи просто защото беше по-добрият отбор тактически, физически, психически и на повечето позиции от терена блестеше с по-висока индивидуална класа.

Роберто Мартинес надхитри Тите, залагайки на Фелайни в халфовата линия, Лукаку на фланга и Де Бройне в центъра на атаката, освободен от изтощителни дефанзивни задачи.

Бразилците лесно губеха топката, а опонентите им точно това и чакаха, за да задвижат марковите си контраатаки, при една от които падна решителното попадение за 2:0.

А през второто полувреме, когато бразилците можеха да направят нужния обрат, те се провалиха пред гола и отново показаха, че от Роналдо насам нямат безпощаден централен нападател, който да ги превърне в завършен отбор. Габриел Жезус се мъчеше през цялото първенство и го приключи като един от футболистите, разочаровали най-много. Говорейки за разочарования, липсата на наказания Каземиро осакати твърде много състава, а заместникът му Фернандиньо изигра кошмарен мач не само заради автогола си.

Вярно е, че след почивката "селесао" не получи чиста дузпа за нарушението на Компани срещу Жезус. И всъщност на отпадане от този звезден състав на Белгия не би трябвало да се гледа като на нещо чак толкова срамно и неприемливо.

Но мрачните равносметки за представянето на Бразилия са неизбежни, особено като се има предвид, че "кариоките" се препъват на четвърто поредно Световно първенство и през този период са стигали максимум до полуфинал. А на Мондиал 2018 ще се запомнят най-вече с преиграването на Неймар и с неспособността му да се превърне в лидер на тима и основна звезда на шампионата.

В Русия трябваше да се случи изкуплението на този отбор за краха срещу Германия през 2014-а, когато бразилците бяха разгромени както никоя друга страна домакин на Световно първенство.

Този път трябваше да видим по-умна, пресметлива, структурирана Бразилия, по-"европейска" в стила си на игра, по-зряла тактически.

Вместо това Бразилия ще търси себе си още четири дълги години, с цел да изглежда в Катар така безпощадно, така организирано и мълниеносно, както Белгия изглежда в момента.