Автогол и окървавен Мбапе в първия мач на Франция

Автогол и окървавен Мбапе в първия мач на Франция Снимка: Getty Images

Фаворитът на Евро 2024 Франция започна участието си на първенството с пестелива победа с 1:0 над Австрия.

Автогол на Максимилиан Вьобер през първата част се оказа единственото попадение, а звездният тим на "петлите" определено не показа максимума от възможностите си и не впечатли особено.

Килиан Мбапе очаквано беше водещата фигура за Франция и причини автогола, но после пропусна чисто положение, а към края беше и заменен, след като получи тежък удар.

В 8-ата минута Франция стигна до първото си положение, но изстрелът на Мбапе беше спасен от вратаря Пентц.

После австрийците стабилизираха доста играта си и създадоха проблеми на звездния си опонент.

Отборът на Ралф Рангник стоеше стабилно в защита и в 36-ата минута даже стигна до чисто положение за откриване на резултата, но Баумгартнер не успя да прехвърли Майк Менян, който изби с крак.

Малко след това Австрия се пропука в задни позиции и получи гол.

Мбапе проби отдясно и центрира, а Вьобер беше застанал зле и с глава насочи топката в собствената си врата.

10 минути след подновяването на играта Мбапе пропусна златен шанс сам срещу вратаря. После пък изстрел на Маркус Тюрам беше спасен.

С напредване на времето обаче Франция заиграваше все по-предпазливо и се задоволи с едничкия си гол преднина.

При един опит на Мбапе да играе с глава, той беше ударен с рамо от противников играч и носът му беше разбит. Кръвта продължаваше да се стича от носа му и се стигна до принудителна смяна на суперзвездата.

Все пак до края тимът на Дидие Дешан нямаше проблеми да удържи преднината си.

Франция и Нидерландия стартираха с по 3 т. в тази група "D" преди да се изправят един срещу друг в следващия кръг на 21 юни.