Победи за Англия, Япония и Дания на женския мондиал

Отборите на Англия, Япония и Дания стартираха с чисти победи на Световното първенство по футбол за жени, което се провежда в Австралия и Нова Зеландия.

Англичанките, които през миналата година станаха европейски шампионки, се справиха с 1:0 срещу пълните дебютантки Хаити. Япония също взе успех над състав, който играе за първи път, но от Африка. Дания пък пречупи състава на Китай също с 1:0 с гол в добавеното време.

Бившият световен шампион по футбол при жените Япония нямаше никакъв проблем с тима на Замбия и го победи с категоричното 5:0 в първата си среща от дамския Мондиал. На стадион Уайкато японките буквално развинтиха дебютантките от Африка с футбол, наподобяващ този на тима на Барселона с постоянни пасове и движение.

Хината Миязава вкара два гола за японките, а през второто полувреме едно попадение добави Мина Танака, на която бяха отменени други два от системата за видеоповторения (ВАР) заради засади.

Крилото Джун Ендо добави четвъртия гол в 71-ата минута, а резервата Рико Уеки оформи крайния резултат от дузпа в добавеното време, след като вратарката на Замбия Катрин Мусонда получи два жълти картона и беше отстранена от съдията.

Япония - световен шампион по футбол за жени през 2011-а и сребърни медалистки от 2015-а, можеха да се поздравят с много по-убедителна победа. Вратарката на Замбия спаси два сигурни гола в първите 25 минути, а удар на Мина Танака се отби в страничната греда преди края на първата част.

Освен че създадоха много положения и доминираха през цялото време, японките изолираха и напълно голмайсторката и на Замбия Барбара Банда, която дори не успя да отправи и един удар през целия мач.

С днешната победа японките се изравняват по точки с Испания, която също постигна победа в първия си мач над Коста Рика. Но водят по голова разлика, тъй като успехът на Ла Фурия беше с 3:0.

Англия стартира с победа в група D като се наложи Джорджа Стенуей да изпълни два пъти дузпа в 29-ата минута, за да осигури успеха с 1:0. Вторият опит на Стенуей се наложи, тъй като вратарката на хаитянките Кърли Тойс се придвижи напред от голлинията и спаси изстрела на състезателката на Байерн (Мюнхен).

Стенуей смени посоката на изпълнение при втория си опит и зарадва настроената в полза на Англия публика на стадиона в Бризбейн. Англичанките, които са смятани за фаворитки и за световната титла, получиха осмата поредна дузпа, дадена на първенството до момента.

Преди да бъде отсъден този наказателен удар заради игра с ръка, англичанките имаха претенция и за още един, когато Клоуи Кели беше съборена в наказателното поле от Даяна Пиер-Луи. Но съдиите в стаята за ВАР казаха, че англичанката трябва да става и да продължава да играе.

Отборът на Дания също тръгна с 1:0 в същата група D, побеждавайки Китай. Единственото попадение вкара Амали Вангсгорд в 1-ата минута на добавеното време. На 28-и юли във вторите срещи в тази група Дания ще играе с Англия, а Китай срещу Хаити на стадиона в Сидни.

Датчанките превъзхождаха азиатките в голяма част от мача и въпреки енергичната съпротива, отправиха 12 изстрела към вратата, пазена от Сю Хъан. Тя отрази изстрелите на Катрин Кул, Карен Холмгард от далече и на Николин Сьоренсен с глава, за да запази надеждите на своите за точка почти до края на срещата.