Директорът на ФБР Джеймс Коми за пръв път хвърли светлина върху стойността на сделката между държавната агенция и хакерите, които успяха да пробият защитата на iPhone 5c, принадлежащ на един от терористите от Сан Бернардино.
На въпрос каква е била цената на хакерската услуга, Коми предпочете да отговори иносказателно:
"Със сигурност е повече, отколкото ще заработя до края на мандата ми - а това са седем години и четири месеца", обяви директорът на ФБР по време на конференция по проблемите на сигурността в Лондон.
Журналистите от Reuters са направили сметката: годишната заплата на Джеймс Коми към януари 2015 г. възлиза на 183 000 долара.
Това означава, че стойността на "договора" с подизпълнителите-хакери възлиза на най-малко 1,3 млн. долара.
Кой е получателят на сумата и каква технология е използвал, за да "отключи" iPhone-a - продължава да се пази в тайна.
ФБР успя да проникне в системата на устройството след дълъг и шумен спор с Apple, които отказаха да отговорят на искането за сътрудничество на службите за сигурност.
След успеха на хакерите следователите оттеглиха съдебния си иск срещу Apple, в който изискваха от технологичната компания да създаде софтуер за блокиране на защитните механизми на iPhone, така че да отворят "вратичка" за пробив на държавните служби.
"По мое мнение, си струваше, защото това е инструмент, който ще ни помогне с iPhone 5c под операционната система iOS9", каза Коми по време на събитието.
Въпреки всичко - до момента все още не е ясно с какво проникването в телефона на терориста Сайед Фарук е помогнало на разследването за атаките през декември 2015 г. в Сан Бернардино, при които бяха убити 14 души. ФБР отказва да съобщи дали е получило нова информация от данните в iPhone-а.
Джеймс Коми отрече слуховете, че Бюрото търси подизпълнители с цел да пробие защитата на по-новите модели на iPhone - 6 и 6S.
"Този проблем има огромно отражение върху правоприлагането. Това, че сме закупили софтуер за iPhone 5c с iOS9, е несъразмерно с него. Няма начин държавните служби да си позволят да плащат суми, каквито ни се наложи да инвестираме в това разследване", каза той.
Коми заяви, че се надява да се постигне разумно решение, така че службите за сигурност да не прибягват до услугите на хакери и да не се налага да харчат огромни средства, за да напредват в разследванията си.