Българската народна банка приключи процеса по одобрение дизайна на евромонетите.
Това съобщават от БНБ, като допълват, че това е поредната важна стъпка на България към влизането ѝ в Еврозоната.
Оттам уточняват още, че до голяма степен дизайнът преповтаря този на настоящите монети на българския лев.
На монетите от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 евроцента ще е Мадарският конник.
На монетата от 1 евро ще е Свети Иван Рилски, а на тази от 2 евро - Паисий Хилендарски. На лицевите страни на монетите пък ще са общите символи на еврото като общоевропейска валута, показват разпространените от БНБ изображения.
Монетата от 2 евро също така ще има и надпис "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ".
Държавите-членки на Еврозоната вече са одобрили дизайна на българските евромонети.
Изсичането на необходимото количество монети ще започне след приемането на еврото като официална валута на България. Припомняме, че в момента България, заедно с Румъния, е в така наречената "чакалня на Еврозоната" и очаква окончателно "Да" за приемането на еврото.
Дизайнът на всички български евромонети можете да видите горе в галерията. А как изглеждат монетите от други държави в Еврозоната?
На монетата от 2 евроцента от съседна Гърция е изсечена принцеса Европа, отвлечена от Зевс, преобразен в бик. На 1 евро пък е Атинската сова, символ на мъдростта и философията на Древна Гърция.
Италианската монета от 1 евро е с Витрувианския човек на Леонардо да Винчи, докато на 2 евро е портрет на Данте Алигиери, рисуван от Рафаел. На по-ниските номинали са Колизеумът в Рим, кулата Моле Антонелиана и други.
Финландия, точно като България, избира евромонетите ѝ да повтарят дизайна на финландската марка, а Естония организира широко отразяван обществен конкурс, при който жителите ѝ да изберат измежду 10 предложения за дизайн на еврото.
Хърватия, която влезе в Еврозоната на 1 януари 2023 г., също подбира вида на монетите си след конкурс, в който хърватите гласуват за предпочитания от тях дизайн.
На хърватските 10, 20 и 50 евроцента е изсечен физикът и изобретател Никола Тесла.
На монетата от 2 евро виждаме карта на Хърватия, а на 1 евро - бялка, символ на държавата. И на двете монети има и изсечен шахматен фон, който да напомня знамето на Хърватия.
За най-ценни от нумизматична гледна точка на свой ред се приемат евромонетите с грешки в изсичането, най-често причинени от грешки в матриците.
Някои от тези редки и необичайни екземпляри могат да достигнат до 200 хил. евро в търговете на нумизматите.