През 90-те и началото на новия век беше съвсем обичайно да се разхождаме с телефон тип "тухличка" в джоба - устройство, което служеше за обаждания, кратки текстови съобщения, някоя и друга архаична игра.
След това дойдоха смартфоните и мнозина от нас не могат да си представят да ги заменят за нещо с аналогови копчета. Въпреки това процентът хора, които се радват, че притежават дъмфон (dumbphone = глупав телефон) в последните години расте неимоверно.
Един от тези потребители е британката Робин Уест, която е горда, че е преминала на дъмфон.
Пред "Би Би Си" тя разказва, че е взела решението преди две години в търсене на нов телефон. Докато разглеждала из магазина за техника втора ръка, ѝ направило впечатление колко евтини са старите телефони без екстри и решила да спести немалка сума пари.
Подчертава, че за минута не е съжалила за решението си.
Въпреки че връстниците ѝ я гледат меко казано странно, Робин вижда само плюсове в това да има дъмфон. Един от най-важните е, че заради липсата на интернет и други съвременни функции сметката ѝ за телефон е изключително малка.
Освен това Уест забелязва, че откакто е с дъмфон, е по-продуктивна, защото не се разсейва като рови в социалните мрежи, и се е научила да е по-общителна с околните. "Не смятам, че старият ми телефон ме ограничава, напротив - мисля, че съм доста проактивна, откакто съм с него", посочва още тя.
По данни на Google търсенето на такива телефони е скочило с 89 на сто от 2019 до 2021 г.
А според проучване на потребителските нагласи от Counterpoint, през 2019 г. са били продадени 400 млн. дъмфона, докато през 2021 г. броят им е достигнал 1 млрд. в световен мащаб. И затова си има причини, различни от финансовите.
Преди пет години Пржемек Олейничък, психолог от Полша, заменя смартфона си за легендарната Nokia 3310. Първоначално го прави, защото му е омръзнало батерията на умния му телефон да пада за около един ден, но постепенно открива все повече причини да си остане с дъмфона.
Забелязва, че вече не изпитва непреодолима нужда да лайква нечии постове или да споделя всеки аспект от живота си и затова се чувства по-спокоен за личното си пространство. Психологът обяснява и че е отвикнал да разчита само на телефона си за източник на информация, която понякога дори не му трябва.
Сега, когато излиза от вкъщи, проверява предварително маршрутите и разписанията на градския транспорт и не му се налага да ходи по улиците с поглед, забоден в смартфона.
Той подчертава и още един плюс на дъмфоните освен батерията - по-здрави са и това не налага чак такова пазене, каквото смартфоните изискват.
Старите телефони напълно изключват вероятността производителят да ъпдейтне софтуера така, че нарочно да забави функционирането на устройството - нещо, от което се оплакаха собствениците на някои от най-известните брандове смартфони.
А компаниите вече отвръщат на нарастващото търсене на дъмфони. Още през 2017 г. излиза нова версия на иконичната Nokia 3310, този път с цветен дисплей и възможност за две SIM карти. Финландската фирма изкарва и още няколко чисто нови модела не-умни телефони, два от които са сгъваеми - Nokia 8110 и Nokia 2720.
В надпреварата за сърцата на феновете на дъмфоните се включва и шведската компания Doro. Първоначално нейната цел е да създава телефони, предназначени за по-възрастните потребители, които се затрудняват с новите технологии.
Сега от Doro се хвалят пред Digital World, че аудиторията им става все по-млада. Същото споделят и от CAT и позабравените Alcatel.
Колкото до Робин Уест - тя е категорична, че в скоро време няма да се върне към смартфоните.
"Всички ме питат кога ще си взема нов телефон. Отговарям им, че няма да е нито тази седмица, нито в близките месеци", допълва Уест пред "Би Би Си".