Осем служители на Института по криминалистика към Федералната служба за сигурност - руското контраразузнаване, известно с иницалите си ФСБ (Федеральная служба безопасности) са участвали в покушението срещу опозиционера Алексей Навални и опита той да бъде отровен с бойното отровно вещество "Новичок".
Това става ясно от мащабно съвместно изследване на руската англоезична медия Insider, британската мрежа за разследваща журналистика Belingcat, американската телевизия CNN и германското списание Der Spiegel.
Медиите публикуват самоличностите и снимките на осемте служители, след като са установили, че те действително са взели участие в опита за убийството на Навални.
Разследващите журналисти са успели да установят самоличността на участниците в покушението благодарение на "обемни" метаданни от телефонни разговори, които са съпоставени с офлайн бази данни и данни от източници с открит достъп.
Така медиите посочват и имената на участниците в заговора. Това са директорът на института Станислав Макшаков, Олег Таякин (старши офицер в групата по отравянето на Навални, който координира действията на останалите), Алексей Александров, Иван Осипов, Константин Кудрявцев, Алексей Кривошчеков, Михаил Швец, Владимир Паняев.
Според разследването агентите на ФСБ са започнали да следят всяко действие на Навални, след като през 2017 г. обявява плановете си да участва в президентските избори. Оттогава той е бил наблюдаван постоянно, а агентите са го следвали при почти всичките му пътувания от кампанията, без обаче да се засичат пряко с него, поне до 2020 г.
Тези служители на ФСБ са го следили до повече от 30 дестинации с припокриващи се полети. Възможно е за пръв път да са се опитали да го отровят през юли тази година, когато Навални пътува до Калининград за романтична почивка със съпругата си Юлия.
Малко преди това Швец и Паняев заминават също за Калининград. Според разказа на служители на хотела, който семейство Навални избира за почивката си, цивилни лица се явили в хотела, за ра разпитват относно гостите. Двамата служители на ФСБ са говорили са с управата на хотела, а след това са били заведени до стаята, приготвена за опозиционера и жена му. Какво са правили не е известно, но след кратко време са си тръгнали.
На 6 юли, малко след началото на ваканцията на семейството, на Юлия ѝ става лошо по време на разходка.
"Ходех по улицата, чувствах се съвсем нормално. И внезапно ми стана зле. След това още по-зле. А после толкова зле, както никога дотогава. Алексей ме пита: Какво те боли? Как да ти помогна? Но мен нищо не ме болеше и не разбирах какво ми става. Донесе ми вода и се прибрах в стаята. По пътя приседнах на пейка и едва успях да се изправя след това. На сутринта нищо ми нямаше", разказва впоследствие Юлия Навалная, цитирана от CNN.
Месец след това Алексей Навални лети за Сибир като част от кампанията, агитираща за подкрепа за опозиционни кандидати на изборите за Държавната дума.
При обратния полет още малко след излитането за Москва на активиста му става лошо, а впоследствие изпада в кома. Самолетът кацна аварийно в Омск, където Навални беше лекуван в болница, преди да бъде откаран за лечение в Германия.
Според Bellingcat трима служители на ФСБ са пътували от Москва до Новосибирск заедно с Навални - Александров, Осипов и Паняев. След това те са го последвали и до Томск. Точното им придвижване не е установено от разследващите, като причината за това е, че те не са ползвали специално взети за това телефони. Въпреки това обаче Александров на два пъти включил своя телефон по време на пътуването, което е дало частична информация за пътя им.
Там поне още петима агенти са ги подкрепили по време на мисията. Част от тях са останали в Омск, докато Навални лежеше в болницата. Според британският вестник Times руските агенти са провели втори опит за убийство на Навални преди да бъде транспортиран в Берлин, като изданието се позовава на свои източници от западни разузнавателни служби.
В интервю пред ТВ Дождь главният редактор на The Insider оспорва вчерашната версия на Таймс, че в болницата Омск е правен втори опит да бъде отровен Навални. Insider разполага с данни къде са се намирали служителите на ФСС на съответните дати.
След изпращането му в Германия, лекарите там потвърдиха, че Навални е бил отровен с новичок, същото смъртоносно нервнопаралитично вещество, използвано от двама руски убийци срещу Сергей и Юлия Скрипал. Отравянето в английския град Солсбъри е дело на руското военно разузнаване (ГРУ), обяви британското правителство.
Самият Навални коментира в интервю за испанския вестник El Pais, че опитът за покушение над него е държавна операция и "държавен тероризъм".
"Цял отдел на ФСС, ръководен от големи началници в продължение на две години, разработва операция, в която на няколко пъти са правени опити да бъдем убити - аз и членове на семейството ми, чрез химическо оръжие, разработено в държавни лаборатории. Естествено, такава операция от такъв мащаб и с такава продължителност няма как да не е ръководена от шефа на ФСС Александър Бортников. А той няма да се осмели да действа без заповед на Путин. Отворете речника и прочетете какво е "държавен тероризъм" - незаконно убийство на граждани без съд и присъда", казва още Навални.
"Путин иска да е цар на Русия. Не му харесват опозиционерите. И смята, че организацията ни е заплаха заедно с всеки, който изобличава корупцията. Мисли, че, ако бе убие, се свърши с организацията ми. Трудно е да се разбере какво точно мисли. Отравянето ми е е първото и няма да е последното."
Той посочи и вероятният момент, в който е бил отровен - вечерта преди да отлети от Томск обратно за Москва е пил коктейл в ресторанта на хотела. Питието обаче било толкова "безвкусно", че той отпил само няколко глътки и го оставил, преди да си легне около полунощ.
Данните показват, че в следващите 40 минути след това агентите на ФСБ на терен са комуникирали помежду си усилено, като не могат обаче да се видят съобщенията.
Разследването показва, че операцията е ръководена от Московският научно-изследователски институт № 2, известен и като Институт по криминалистика на ФСБ, който някои наричат "фабриката за отрови на КГБ".
Начело на института е високопоставеният военен учен полк. Станислав Макшаков. Преди това Макшаков е работил в химически институт в затворения град Шихани-1. Тук съветските учени са разработили ново поколение смъртоносни нервнопаралитични вещества, включително новичок.
Останалите членове на предполагаемия отряд за отравяне на Навални са с различно минало. Някои са имали медицински степени, други са били експерти по химическо оръжие и специални операции. Пътували са, използвайки истинска и фалшива самоличност, в зависимост от задачата, установява разследването.
За операциите руските шпиони изглежда са използвали евтини телефони за временна употреба, но понякога са използвали и обикновени телефони, които реално са позволили проследяването на комуникацията и цялата система да бъдат проследени.
Руските власти категорично отричат да са участвали в отравянето на опозиционера. Страната също така не провежда разследване за отравянето, въпреки че симптоми за това има предостатъчно.
Нещо повече, президентът Владимир Путин заяви, че ако някой "едва не е умрял", това не е повод да бъде започнато разследване и Русия като начало иска медицински данни от Берлин.
Междувременно външният министър на страната Сергей Лавров определи обвиненията за руско участие в отравянето на Навални като "пълни глупости" и намекна, че той е бил отровен на борда на самолета за Германия, тъй като преди това нямало никаква показания за подобно нещо.