Специалистите гинеколози ли са тези лекари, които трябва да преглеждат транс жените?
Този въпрос се завъртя през последната седмица в редица френски медии, след като лекар от град По в южната част на страната отказа да прегледа 26-годишна транссексуална жена, насрочила си час в кабинета му.
Доктор Виктор Ашариан се оказа изправен пред вълна от гневни коментари от представители на ЛГБТ+ общността във Франция заради решението си да откаже преглед на транс пациентка, дошла в кабинета му с приятеля си.
Двойката дошла в кабинета на гинеколога, като след кратко чакане той им обяснил, че няма да ги приеме за преглед, тъй като преглеждал само "истински жени".
След случая половинката на транс жената решава да напише негативно ревю в Google за кабинета, обвинявайки лекаря в трансфобия.
"Това беше първият преглед за моята транс партньорка. Лекарят отказа да я лекува, а секретарката му ни изгони хладно. Не препоръчвам", гласи оставеното от младия мъж ревю на гинекологичния кабинет на д-р Ашариан.
Гинекологът решава да отговори на критичното ревю с остър и категоричен коментар:
"Господине, аз съм гинеколог и се грижа за истински жени. Нямам компетенции да лекувам МЪЖЕ, колкото и да са си обръснали брадите и да са казали на секретарката ми, че са станали жени. Моята гинекологична маса не е пригодена за преглед на мъже. Има специализирани служби, които са много компетентни да се грижат за мъже като вас. Благодаря ви, че уведомихте транс хората никога да не посещават ми."
Именно тази реакция предизвиква и вълната от гняв в транс и ЛГБТ+ средите на Франция, а историята попадна в новинарския поток на страната.
Общности на транс хора в страната обявиха, че това е форма на репресия спрямо тях и ярка проява на трансфобия и дискриминация. Специализираната неправителствена организация "SOS Хомофобия" обяви, че ще заведе дело за дискриминация срещу гинеколога.
"Ние осъждаме трансфобските и дискриминационни коментари на гинеколога Виктор Ашариан от По. Трансфобията е реалност със сериозни последици, особено при достъпа до здравеопазване. Тя засяга цяла Франция", се казва в публикуваната в петък позиция на "SOS Хомофобия".
Всичко това принуждава лекарят да изкаже също своята позиция по темата.
В интервю пред телевизия BFMTV д-р Ашариан отрече да е хомофоб или трансфоб и се извини публично на всички, които са се засегнали от коментара му.
По думите му основната причина да откаже преглед на транс жената е липсата на познания как да третира транс жена в преход след операция за смяна на пола. Пред Euronews той разказва как се е развил злополучният преглед.
"Казах ѝ, че не съм компетентен, но мога да ги насоча към служби, които могат да се погрижат по-добре за тях. Но след като казах това, нещата се влошиха", разказва д-р Ашариан.
По думите му пациентката се е разгневила и е започнала да крещи, че той е трансфоб, докато е напускала кабинета му. След това се е развикала и на секретарката му и започнала да я обижда.
"Мислех, че съм честен, когато казах, че това не е моя специалност. Не знам как да ги лекувам и нямам нищо против да ме наричат невежа", добави той.
Гинекологът признава, че е написал отговора на ревюто, движен от емоции заради коментарите спрямо него и кабинета му.
"Реагирах спонтанно, воден от гняв. Почувствах, че съм несправедливо нападнат. Реагирах с много неумели думи, които може би са обидили някого. Добре осъзнавам това, на няколко пъти изразих вече съжалението си", коментира Ашариан.
Въпреки това той е категоричен - мотивите му да не приеме транс пациентката са основателни и показва важен проблем за медицинските специалисти.
"Само защото е кухина, не означава, че това е класическа вагина", обяснява той и отново посочва, че няма необходимите познания за това как се третират транс пациентки.
Лекарят твърди, че този човек е първата транс жена, която е виждал в 30-годишната си практика.
Според доклад на организацията Doctors of the World, изготвен в сътрудничество с Испанската федерация на лесбийките, гейовете, транссексуалните и бисексуалните мнозинството от лекарите посочват, че липсата на знания ги затруднява при лечението на транссексуални хора.
Същевременно с това цели 50% от транссексуалните хора признават, че са отменяли или забавяли медицинските си прегледи, водени от желание да избегнат дискриминация.
"Брутално е да се отрича правото на здравни грижи. Това е универсално право, каквото всички граждани имат", коментира пред Euronews Мар Камброле, президент на Федерацията "Транс платформа" в Испания
Беатрис Денес, съпредседател на асоциацията "Транс здраве - Франция", коментира пред френски медии, че все още компетентните, грижовни и откликващи лекари в страната са рядкост. Тя допълва, че заради отношението на медиците в страната е получавала множество имейли от отчаяни транс хора.
През 2020 г. във Франция около 3300 души са били признати от схемата за здравно осигуряване като имащи дългосрочно състояние за "полова дисфория". Това е десет пъти повече отколкото през 2013 г., става ясно от доклад на Министерството на здравеопазването на Франция, представен през януари 2022 г.
"Тъй като има все повече и повече транссексуални пациенти, отговорност на здравните власти в страната е да ги вземат предвид, за да могат да се справят с този проблем", коментира Пернил Равн, член на Европейското общество по гинекология.
"Няма препоръка транс жените да посещават редовни гинекологични прегледи, освен ако няма хирургичен проблем, свързан с операцията, тъй като те нямат матка или шийка на матката", допълва още тя.
Според Равн обаче каза, че транс жените могат да имат проблеми, свързани с претърпяната операция за смяна на пола, което изисква някакъв вид гинекологична оценка. Затова и тя е на мнение, че е важно да има специалисти с познания в тази област.
Според д-р Виктор Ашариан по начало тази отговорност трябва да пада върху болниците, извършили операцията по смяна на пола, които трябва да проследяват състоянието на пациентите си, за да не се стига дотам те да се скитат в търсене на адекватни здравни грижи.