С всеки изминал ден възможностите пред кулинарията и сладкарството се разрастват, а търсенето на нови и непознати досега вкусове развихря въображението на готвачи и сладкари във все по-любопитни посоки. Новости в кулинарията се налагат и заради нарастващата нужда от опазването на природата, хуманното отношение към животните, както и прогнозите за ръст на населението на Земята.
Вече сте чували за най-различни блюда с насекоми, гризачи на грил, ястия от влечуги и какви ли не причудливи и екзотични кулинарни идеи. В България още през далечната 2002 г. на книжния пазар се появява рецептурник „Пълзяща кухня. Здравословно хранене с насекоми", където в 30 рецепти са включени продукти с всякакъв вид пълзящи и летящи буболечки.
ООН прогнозира, че светът ще трябва да удвои производството на храни, за да изхрани глобалното население до 2050 г. и отдавна насърчава отглеждането на насекоми като устойчив източник на протеини, алтернативен на традиционния добитък.
Над 1900 вида насекоми се консумират от хората по целия свят, но насекомите все още не са достигнали масово до западната кухня.
Въпреки това по данни на ООН е широко прието, че насекомите осигуряват хранителни вещества, сравними с месото и рибата.
Едно от сравнително новите кулинарни предложения в тази посока е сладоледът, направен с мляко от буболечки (т.нар. EntoMilk). Идеята се ражда в Южна Африка и е факт от лятото на 2019 г. благодарение на Gourmet Grubb. Компанията произвежда луксозен сладолед, като използва млечна алтернатива, направена чрез смесване на ларвите на тропическо насекомо, известно като черна твърда муха.
Gourmet Grubb, която има магазин в Кейптаун, има за цел да промени представите на хората за консумацията на буболечки, като ги включи във вкусни сладкарски изделия, на които никой не може да устои.
„Искахме да променим начина, по който насекомите се разглеждат, произвеждат и използват в хранително-вкусовата промишленост", казва пред CNN Лия Беса, която е съосновател на стартиралата през 2017 г. компания. Магистърската й степен е свързана с това как да се използват насекомите като алтернативен хранителен източник. След като завършва, Беса се заема с разработка на „млечни" продукти на базата на насекоми.
В магазина се предлагат различни ястия - например макаронени изделия от насекоми, крокети от нахут с черни ларви и хумус от червеи, които се предлагат към сладоледа с мляко от буболечки. Беса допълва, че въпреки очаквания отказ от страна на клиентите, се оказало, че те са отворени да опитат. Най-вече защото всички обичат сладко и сладолед.
Сладоледът на Gourmet Grubb има три естествени съставки: мед, какао и EntoMilk. Ароматите му включват шоколад, фъстъчено масло и коледни подправки. Млякото пък има "леко земен оттенък" и придава на сладоледа "богат, кремообразен вкус", разкрива Беса. Освен това EntoMilk е с пет пъти по-високо съдържание на протеини от традиционните млека.
„Бъдете сигурни, че няма да видите разпознаваеми части от насекоми в сладоледа. Единствената разлика с традиционния сладолед е, че не използваме млечни продукти в него", добавя Беса.
А вкусът дори допада на някои непредубедени клиенти повече, отколкото този на традиционния сладолед. Насекомите за сладоледа на Gourmet Grubb се отглеждат във ферма и се почистват и стерилизират преди да бъдат използвани.
Не само вкусът е добър, но предимство е и хранителната му стойност. Насекомите имат високо съдържание на мазнини, протеини и минерали. В черната твърда муха има протеини и мазнини, колкото в говеждото месо, както и минерали като цинк, желязо и калций, много по-високи от тези на говеждото. EntoMilk не съдържа лактоза и глутен и за разлика от млякото няма въглехидрати или захари. Млякото от буболечки е строго секретен патентован продукт на компанията. Разкриват само, че е направено от черните ларви на мухите.
Идеята се ражда и заради все по-големия натиск за хуманно отношение към животните и опазване на околната среда. Според Gourmet Grubb производството на ЕntoMilk е по-ефективно в използването на вода и енергия от всички млечни продукти или други алтернативи на млякото. Насекомите се нуждаят от много малко вода, фураж и пространство, за да растат, разкрива Беса. Освен това произвеждат малко или никакви парникови газове в сравнение с традиционните животни.
Тъй като насекомите могат да се отглеждат на закрито в малки, контролирани среди, те могат да се отглеждат в градски райони, с което се избягва транспортирането на млякото до града.
Освен това са и по-малко изложени на риск от въздействие от външни климатични модели, които биха повлияли на добитък и култури. Създават и много малко отпадъци и не искат много храна. Ларвите на черната твърда муха могат да се хранят с широк спектър от органична материя. Например обработеното зърно, останало от варенето на бира, се използва за тяхна храна.
Понастоящем продуктът се предлага само в Южна Африка, но основателите се надяват един ден да се разширят и в други страни. Очаква се обаче глобалният пазар на ядливи насекоми да достигне 1,2 милиарда долара до 2023 г.
Но Gourmet Grubb не е единственият търговец на сладолед от насекоми в света. Магазините на Scoop в Ню Йорк, Лондон и Сидни, Австралия са изпробвали концепцията и преди.