"Ямас!"
Лятото е време за ледено узо, добре замътено от леда в него, и за дълги лежерни обеди и вечери, в които преобладават леките мезета и свежите разядки, сякаш създадени за анасонови напитки.
Гърците са го измислили, като с това имаме предвид - измислили са с какво си върви узото.
Те имат безброй рецепти за разядки, мезета, салати и дипове, с които да си пийват любимото питие и да се наслаждават на топлия сезон, по възможност някъде около морския бряг.
И дори не говорим за сложни и пипкави рецепти. Гръцките предястия са лесни за приготвяне, леки за похапване и имат само един недостатък - изчезват бързо и сякаш неусетно. Всеки на масата си топва, гребва, маже на гръцка пита, след което отпива от напитката си и установява, че животът може да е и много, ама много хубав.
А ето и пет рецепти за гръцки разядки точно като за лятото:
Дзадзики
Не, дзадзикито не е "гръцка Снежанка", защото има една основна разлика - то се сервира добре подкиселено с оцет или лимонов сок в зависимост от региона и не се използва копър, а джоджен или мента.
За дзадзики ви трябват:
- 2 кофички цедено кисело мляко (общо килограм)
- 2 по-малки и свежи краставици
- Няколко скилидки чесън
- Зехтин
- 3 супени лъжици оцет или прясно изцеден лимонов сок
- Сол, бял пипер, пресен джоджен или мента на много ситно
Начин на приготвяне:
При дзадзики краставиците задължително се стържат на едро ренде, след което се отцеждат от излишната вода. В голяма купа те се смесват с цеденото кисело мляко, чесъна и подправките, добавя се и оцетът/лимоновият сок и се разбърква добре.
Всичко се разбърква много добре и се оставя в хладилника за няколко часа преди сервиране. Дзадзикито се поднася с още малко зехтин отгоре, може да се украси и с краставици на кубчета и още джоджен/мента.
Може да се разреди леко с обикновено кисело мляко и да се консумира и като дип.
Мелиджаносалата
Отново познат за нас вкус, който ние обогатяваме с печени чушки и малко домат и наричаме "кьопоолу".
Мелиджаносалатата обаче разчита единствено на богатия вкус на патладжана, който е един от най-многоликите летни зеленчуци. Тази разядка е и засищаща, така че внимавайте с нея и с количеството ѝ.
За мезето ни трябват:
- 2 големи патладжана, по възможност - по-сладък сорт
- Половин глава чесън на изчистени скилидки
- 3 супени лъжици прясно изцеден лимонов сок
- Накълцан пресен магданоз
- Сол, пипер и зехтин
Начин на приготвяне:
Загряваме фурната на 180-200 градуса, надупчваме патладжаните с вилица и ги поставяме върху хартия за печене. Държим ги около 50-60 минути или до пълно омекване, обелваме и слагаме в гевгир, за да се отцеди.
В голяма купа изсипваме патладжана, пасираните скилидки чесън, лимоновия сок и подправките и мачкаме добре с вилица. Целта не е напълно гладка консистенция, а да се усещат малки парченца патладжан в разядката.
Сервираме поръсено с още малко зехтин и магданоз и задължително с хляб или гръцка пита.
Панцаросалата
Нищо не внася колорит на трапезата така, както една яркорозова салата, която е леко необичайна за българския вкус, но пък страшно апетитна.
За нея си набавяме:
- 2 глави червено цвекло
- 1 кутия сирене фета - около 250 грама
- 1 кофичка цедено кисело мляко - 500 грама
- 100 грама накълцани орехи
- 3-4 скилидки чесън, накълцани
- Сол, пипер, супена лъжица оцет, зехтин
Начин на приготвяне:
Измиваме добре главите червено цвекло, поставяме ги в тенджера с вода, която да ги покрие, и варим за около час - час и половина до омекване. Вадим цвеклото, белим го и го режем на не много големи кубчета.
В салатена купа смесваме цвеклото и фетата на кубчета и разбъркваме. Смесваме цеденото кисело мляко с орехите, чесъна, оцета, зехтина и подправките и заливаме салатата. Разбъркваме и оставяме в хладилника за няколко часа.
Сервираме много добре охладено.
Скордаля
Скордаля е ястие, което може да се сервира като разядка или като дип, но много гърци си го хапват и като сос към рибни и морски дарове. Всякак е вкусен, независимо дали е намазан на филийка, сервиран със зеленчуци за топене или с ципура например.
Приготвя се от:
- 500 грама жълти картофи
- 150 грама накълцани орехи и/или бадеми
- Поне 6-7 скилидки чесън
- Четвърт чаена чаша прясно изцеден лимонов сок
- Сол, пипер, зехтин и малко перца от пресен лук за украса
Начин на приготвяне:
Белим картофите, режем ги на едри кубчета и ги изплакваме много добре от нишестето. Варим в подсолена вода до пълното им размекване. Намачкваме картофите и ги оставяме леко да изстинат.
Междувременно приготвяме ядковата паста като в блендер смиламе ядките, лимоновия сок и чесъна.
Накрая смесваме пюрето от картофи, пастата от ядки, зехтин и подправки и разбъркваме енергично. Охлаждаме добре в хладилник за няколко часа и сервираме с украса от накълцани перца зелен лук и още малко зехтин.
Фава/Дип от фава
Фава е сорт жълт сушен грах, който е на особена почит в Гърция и все по-често се намира дори и в близкия супермаркет у нас. Ще го намерите при варивата, където е и булгурът например.
Най-често от него се приготвят пюрета и дипове като ето този много разпространен дип.
Необходими продукти:
- 500 грама фава
- Една голяма глава жълт лук, нарязан на четвъртини
- Четвърт чаена чаша прясно изцеден лимонов сок
- Сол, пипер, зехтин
- Каперси за сервиране
Начин на приготвяне:
Фавата се измива много добре под силно течаща вода, след това се вари в около един литър подсолена вода. Периодично се отпенва и се вари до пълно омекване, обикновено в рамките на 10-15 минути.
След това фавата се слага в гевгир, изплава се и се връща в тенджерата. Отново се налива литър вода и се прибавят четвъртинките лук. Вари се още около 10 минути, за да се изпари цялата вода, след което се пасира.
Смесва се с лимоновия сок, зехтина и подправките и се охлажда. Сервира се, обилно поръсена с каперси и още зехтин.