Едно време това е било поредното бедняшко ястие в Италия.
Сега то се смята за късметлийско и присъства на много от новогодишните трапези на Ботуша.
Това е котекино - поредната италианска рецепта, събрала в себе си толкова много история и символика и превърнала се в легенда.
Най-общо казано котекино представлява свинска наденица с леща.
Произхожда от региона на Емилия-Романя, откъдето произхождат и пармезанът, балсамовият оцет, рагуто "Болонезе", талиателите и още редица кулинарни изкушения. За наденицата едно време са се използвали остатъците след клането на прасето и малко от дреболиите на животното.
Докато скъпите стекове са отивали на трапезата на аристократите, бедните италианци са приготвяли наденици от обрезките и вътрешностите.
След това, за да е още по-засищащо, са комбинирали месото с гарнитура от картофи или леща, но впоследствие лещата се е наложила и се е превърнала в символ на изобилието.
Започнало да се приема, че скромната леща всъщност носи късмет и богатство и колкото са много зрънцата ѝ, толкова ще са и парите в дома.
На котекино обръща внимание писателят Пелегрино Артузи в средата на XVIII век.
Тогава ястието се споменава и в няколко кулинарни книги в района на Модена и Ферара. В друга кулинарна книга се уточнява, че дори и високата аристокрация на Милано и Флоренция започва да намира котекино за вкусно и питателно ястие.
С напредване на времето свинското месо поевтинява и рецептата за наденицата леко се изменя.
Тя започва да се приготвя от една трета чисто червено месо, една трета прошарено месо и една трета сланина. Това прави надениците по-плътни и още по-вкусни, макар че се появяват и някои спорове какви точно подправки се използват в рецептата.
В град Венето например слагат малко канела и индийско орехче, докато в съседни градове намират подобни аромати за кощунство спрямо котекино.
А ето и рецептата за Новогодишно котекино според La Cucina Italiana:
Необходими продукти:
- 3-4 качествени свински наденици
- Половин чаша леща, за предпочитане - зелен сорт
- Един стрък целина - нарязан на ситно
- Един среден морков - нарязан на ситно
- 2 средни домата - нарязани на ситно
- 2 чаши зеленчуков бульон
- Чесън, зехтин, сол, пипер, риган и/ или босилек
Начин на приготвяне:
Лещата се накисва в студена вода за поне осем часа.
След това в много дълбок тиган или тенджера с огнеупорно дъно се загрява малко зехтин и се запържват няколко скилидки чесън, скълцани на ситно. Прибавят се морковът и целината и се разбърква.
След като зеленчуците се запържат добре, се добавят и лещата, доматите и зеленчуковият бульон. Подправя се на вкус със сол, пипер и свежи подправки.
Котлонът се намалява и лещата се готви около 40 минути. След като лещата е готова, се изсипва в дълбока чиния, в която ястието ще се сервира.
Надениците се дупчат на няколко места с вилица, за да не се пръснат, и се запичат във фурна или на скара. Оригинално са се приготвяли на жар или варени в казан, но в домашни условия се налагат импровизации.
След като се запекат, се поставят върху лещата и котекино се сервира топло.