Един работен ден стандартно трае 8 часа. Това е забележителен отрязък от време, в който комфортът и функционалността на заобикалящата ни среда играят фина, незабележима, но много важна роля в работния процес.
Рядко си задаваме въпроси дали офисът ни е достатъчно удобен, дали ни вдъхновява към нови идеи и дали ни помага в работата, или е точно обратното.
Офисният интериор (а и хоумофисният) всъщност е невероятно важен.
Първо, защото, както казахме, там прекарваме огромна част от деня си. И второ, защото дори и леки промени в подредбата на мебелите и аксесоарите може да донесе огромни промени. Потвърждава го и Мила Владиславова, която има опит от вече над 10 години като интериорен дизайнер и ръководи собствено студио за интериорен дизайн.
Разбира се, както и при дизайна на дома, така и при този на офисните пространства ситуацията е динамична и има тенденции, които се променят спрямо нуждите на служителите, но и спрямо основните трендове в стила. А офис, който за един екип е прекрасен и функционален, за друг би бил неудобен и непрактичен.
Владиславова е категорична обаче, че служителите реагират най-добре на пространства, които им се струват близки. Затова и комбинацията, която понякога определяме като "скандинавска" и "минималистична", а именно бяло-дървесно и сиво, продължава да е толкова популярна в офисните интериори.
По мнение на интериорната дизайнерка наблюдаваме и друг окуражителен тренд - все повече големи работодатели залагат на по-смели визии и на интериори, които изглеждат атрактивно и привличат потенциални служители.
"Може да се каже, че и самата функция на офиса добива все по-социален елемент, тъй като след пандемията доста хора свикнаха да работят вкъщи, а големите компании предлагат и хибриден модел на работа от вкъщи и офиса", обяснява ни Владиславова.
Точно затова както тя, така и колегите ѝ в бранша залагат все повече на пространства, които позволяват модифициране на различните зони спрямо тяхната функция, като например възможност да се разместват бюра и да се подреждат по различен начин.
И, да, растенията вече са почти задължителен елемент в един модерен офис, убедена е интериорната дизайнерка.
"Вярва се, че зеленината допринася за създаването на приятелска и спокойна работна атмосфера", казва Владиславова.
За благосъстоянието на служителите допринасят и ергономичните мебели, стоящите бюра, зоните за релакс и достъпът до естествена дневна светлина. А някои офиси вече включват и фитнес съоръжения или пространства за медитация, като в същото време се проектират и все повече споделени зони за общуване между служителите.
"Силно е застъпена идеята за възможността за социализиране, но освен това се набляга и на необходимостта от почивка и даже от работни места на открито", посочва още специалистката.
Едно е сигурно - при проектирането на истински удобния офис функционалността е на първо място.
Това означава, че дизайнът на офиса е направен така, че да поддържа специфичните дейности и задачи, изпълнявани от служителите.
"Комфортният офис трябва да осигури инфраструктура, която позволява ефективност и плавен работен процес. Ергономичността също е част от доброто планиране на офис пространствата", уточнява още Владиславова.
Важно за цялостното усещане на служителите за удобство е и подходящо осветление, вентилация и акустика. В същото време удобните и поддържани работни места помагат и за намаляване на физическото напрежение и увеличаване на производителността.
Владиславова посочва още, че създаването на зони, които улесняват работата в екип и взаимодействието между служителите са ключови за ефективен работен ден.
Тук тя включва откритите пространства, но и заседателни зали и зони за почивка, предназначени да насърчават комуникацията и споделянето на идеи.
"Балансирането на пространствата за колаборация със зони, които осигуряват поверителност и възможност за усамотяване също е важно. Включването на звукоизолация, частни зали за срещи или тихи зони може да подпомогне целенасочената работа и поверителни дискусии", споделя дизайнерката.
"В края на деня е важно офисът да отразява културата, ценностите и идентичността на компанията, а внимателното използване на цветове, материали и декор може да създаде визуално привлекателна и вдъхновяваща среда", убедена е Владиславова.
Друга тенденция, която със сигурност е тук, за да остане, е работата от вкъщи. Хоумофисът, отбелязва тя, навлезе живота ни с пълна сила. Владиславова признава, че почти няма случай, в който да проектира жилище без едно или две работни места, предвидени в него.
"При подредбата на домашния офис преди всичко се съобразяваме с техниката като екрани и принтери, които трябва да организираме около себе си", разяснява интериорната дизайнерка.
Ако работим дълго пред монитор, мебелите с добро качество, удобни за често и продължително ползване, са задължителни. И не на последно място, кътчето, от което работим от дома си, трябва да е обзаведено така, че да ни е приятно да сме там и да ни създава настроение през деня.
По мнение на Владиславова отделният кабинет не е задължителен за ефективен хоумофис. Тя смята, че е по-важно човек да огледа добре пространството, с което разполага, и да набележи място, което има достатъчно място за малко бюро и стол, както и достатъчно слънчева светлина.
В ограничената градска среда това може да не е съвсем лесна задача, признава дизайнерката, но на помощ могат да влязат компактни модели за бюро и сгъваеми и подвижни варианти, които дават възможност за премодифициране на пространството при нужда.
Владиславова съветва при оформянето на зона за работа от вкъщи да помислим за поставянето на преграда, която психологически да ни помогне да се отделим и да останем насаме, ако пространството го позволява. Можем да потърсим и модел бюро в комбинация с етажерка, която да ни помогне да "отвоюваме" малко допълнителна площ.
Добрият офис стол е задължителен и в никакъв случай не бива да бъде подценяван, като съветът на Владиславова е да търсим стол, който осигурява добра опора за гърба и врата, по възможност с подлакътници и опция за лесно регулиране на височината.
"Не забравяйте, че работното място трябва да ви вдъхновява. Сложете зелено растение, снимка от любим спомен или житейска мъдрост в рамка, която да ви кара да се чувствате добре", припомня тя. И тук количеството светлина е от огромно значение, докато огледалата са хитър трик за визуално увеличаване на пространството.
Последно, но не и по важност, за Владиславова е организирането на алтернативна зона за релакс, като тя препоръчва това да е терасата, защото понякога само едно излизане на балкона създава усещане за тотална смяна на мястото и носи нов прилив на сили и вдъхновение.
А какво да кажем например за люлка в офиса или хоумофиса? Дизайнерката е твърдо "За".
---
"Твоето БЪДЕЩЕ" се реализира в партньорство с ProCredit Bank, Cargotec, Experian, Cetin, LIDL, Първа инвестиционна банка, UNIQA Software Service, Flutter, Kaufland, Credissimo, Entain.