В небезизвестната книга "Елементът" от раздела с образование и популярна психология, британският автор Кен Робинсън е оставил една надъхваща мисъл за човешките умения, която често се споделя в социалните мрежи.
"Всеки е постигнал високи резултати и личностно удовлетворение, след като е открил нещото, което може да прави добре и което разпалва страстите му. Тези моменти на просветление променят живота, дават посока, цел и ги извисяват по начин, който не може да се сравни с нищо друго", пише британският автор и лектор.
Звучи красиво и мотивиращо, когато го прочетете, нали?
Но колко от вас са се замисляли над смисъла в тези думи? Колко от вас са изследвали личните си умения с детективски хъс и каква част от вас са уверени, че способностите им безпроблемно могат да се задействат в професионална среда?
Стъпите ли в зоната с т.нар. естествени таланти и индивидуални възможности е лесно да се усетите като в местност на плаващи пясъци. От една страна самоопределянето изглежда елементарна и инстинктивна задача, но от друга - може да е подвеждащо и да ви изпрати към професии, където ще се чувствате като риба на сухо.
Колкото и съблазнителна да е заплатата в края на месеца, вътрешно всеки иска да се развива в професия, където се чувства полезен и оценен. Не е приятно да си най-неспособният в стаята, колегите и шефовете да избягват да ти поверят важни проекти и всеки ден да отиваш на работа с тревогата, че грешките ти днес може би ще прелеят чашата и ще бъдеш уволнен.
На тази плоскост думите на сър Кен Робинсън вече не звучат имагинерно. От съществено значение е да знаем какви са уменията ни и кои са областите, където те са нужни. От тук започва пътят към професионалната реализация и задоволството да работиш не само за парите.
"В най-генералния смисъл на думата, ще ти плащат в зависимост от това колко сложни проблеми можеш да решаваш. Затова нагласата не трябва да е към лесен живот и лесна работа. Нагласата трябва да е: как да се екипирам по-добре, за да решавам сложни проблеми", казва Андрей Илиев, предприемач в сферата на образованието и съосновател на академията за кариерно развитие Leader Academy.
Опирайки се на своя опит, той дава някои ценни насоки как да намерим онези качества, които ще ни направят незаменими на работното място.
Таланти, тестове и добродетели
Уменията ни за работа не са китка от абстрактни характеристики, които да хванем от въздуха и да си припишем. Те трябва да бъдат извадени от нас, измерени, отчетени и класифицирани по обективни критерии.
Необходим е безпристрастен показател, който на теория да опише потенциала и сферите, които ви се отдават. И този неутрален способ са наборът от десетки тестове.
Наблягаме на думата десетки, тоест - повече от един, понеже е нужно не само да изведете определен брой белези от характера си, а и да проверите къде отговорите ви се повтарят. Там, където има допирни точки в изводите, е истината за вашите силни страни и слабости.
Андрей препоръчва част от методите за самоопределяне, които използват в Leader Academy при профилирането на техните клиенти - Clifton Strengthsfinder, Via Character Strengths Profile и теста за множествена интелигентност на Хауърд Гарднър.
И трите могат да се намерят в Google и да се попълнят вкъщи. А резултатите на всеки от тях ще ви даде различен ъгъл от комплексната картина на способностите ви.
Clifton Strengthsfinder посочва талантите, онези области и умения, които са вродени по подразбиране в човек. Попълването му струва 67 евро, но за сметка на това ще ви се предостави пълен доклад за силните ви страни и работните места, където евентуално бихте могли да ги проявите.
Безплатна алтернатива на този онлайн самоанализ е тестът за множествена интелигентност на Хауърд Гарднър. При него отново се измерват природните таланти, но насоките, които се дават, са по-общи.
Според теорията на Гарднър човешката интелигентност се разклонява в 9 категории: натуралистична, музикална, логико-математическа, екзистенциална, интерперсонална, телесно-кинетична, вербално-лингвистична, интраперсонална и пространствено-визуална.
А отговаряйки на въпросите, ще разберете коя изброените области доминира при вас. Дали имате талант да общувате с непознати и да създавате контакти, имате ли вродени музикален слух и чувство за ритъм, умеете ли да боравите с думите или сте по-добри на територията на цифрите.
За да завършите самоопознаването си вкъщи, попълнете и третия тест - Via Character Strengths Profile. Той за разлика от предишните два оценява т.нар. меки умения, или лични добродетели, които могат да цъфнат като майска роза в точната среда.
Методологията му е безплатна, стига да си направите регистрация на сайта, но информацията, която ще ви даде, не е задълбочена. Уменията са подредени в низходящ ред, придружени с възможно най-генералното описание на уловените от теста качества.
Ако искате да отворите пълния доклад от онлайн въпросника, ще трябва да си платите.
Относно последната съществена част за професионалната ви продуктивност - индивидуалните страсти и интереси, съветът на Андрей е да се оглеждате около себе си и да отсявате това, което провокира любопитството ви и ви носи удоволствие.
"В общи линии креативността се появява най-добре тогава, когато си в (...) "зоната". Зоната е точно това съчетание между твоите силни страни и нещата, които обичаш. Тогава, естествено, ти ще се чувстваш в "свои води" и можеш да проявиш креативност. Иначе каква креативност ще проявиш, ако се занимаваш с нещо, което ти е чуждо и просто не е твоето?", казва Илиев.
От теория към практика
Направили сте тестовете, видели сте допирните точки в тях, имате генерално впечатление за плюсовете и минусите си... Следващата стъпка е да прокарате това знание през още една цедка - тази на практиката.
В разговора ни Андрей дебело подчертава, че резултатите от тестовете са прогнозни, което ще рече, че обобщенията от тях са възможни само на теория. Потенциално тестовете показват дали даден човек би бил добър търговец. Потенциално, те твърдят, че някой има талант да обучава.
Но за да сте напълно сигурни, че резюметата ви са верни, най-добре проверете уменията си в реална работна ситуация.
"Тестовете, за които говорим, са надеждни и рафинирани през годините, но тук трябва да уточним, че те са само прогноза. Прогнозата може да се случи, но може и да не се случи. За да определите доколко качествата ви ще се разгърнат, е необходимо да се поставите пред действителен казус, по който да се работи", обяснява Илиев.
Стажантските програми са отличен филтър за целта.
Колкото повече работните места посещавате, без да се ангажирате с дългосрочни договори, толкова по-конкретно ще става разбирането ви за професията, в която сте добри.
Предизвикателствата сега и преди
В затварянето на темата с работните умения Андрей Илиев обръща внимание и на бариерите, заради които вероятно сте отворили до този текст. Много хора изпитват трудности да посочат коя кариера им е на сърце, извършването на коя дейност ги мотивира сутрин да станат от леглото.
Няма имунизирано поколение от тази дилема. От опита си като кариерен консултант Андрей е видял как поколенията Z, милениал и тези преди тях се лутат в избирането на точната професия.
Общото съвременно препятствие пред тях се оказва изобилието от информация и предизвикателството да преценят кое от прочетеното е качествено, заслужаващо доверие, и кое - не.
Днес е изпитание да си служиш правилно с намереното в Google. Хората често се губят между различни мнения, теории и концепции. Объркват се в морето от твърдения и в крайна сметка или се стига до тотална дезинформация, или се уморяват и се отказват от търсенето.
Наследствен остава и проблемът с влиянието на модата в професиите, убежденията на социалния кръг и натиска от родителите, които виждат в децата си втори шанс за реализация на неизпълнените им мечти.
"Когато младежите идват в нашия формат, ние се опитваме да подбираме такива, които горе-долу са наясно какво искат, но при всяко положение се тръгва оттам да се премахне всичко онова, което не е тяхно. Тоест, да се махнат онези очаквания, които са на мама и на тате. Те незадължително са лоши, но са ограничаващи модели, които ако не се решиш да ги осветиш, си обречен да ги повториш", твърди той.
Неслучайно в Leader Academy Илиев поставя началото на първата национална кампания "100-те изгряващи звезди на България", чиято цел е подкрепи 100 младежи от поколението Z именно в кариерното им развитие. Всеки от тях ще получи пълна едногодишна стипендия в програмата на Leader Academy, достъп до стажове и възможност да стартира собствен бизнес.
Когато говори за предизвикателствата пред професионалното ориентиране, Андрей припомня библейската притча за талантите и наказанието, което получаваш, когато ги заровиш.
"Не бива да заравяш талантите си. Намери това, което ти се отдава, ползвай колкото се може повече и по-качествените според мен психологически тестове и идентифицирай своето нещо", посочва специалистът.
Подчертава, че тестовете няма да начертаят пътя на човек занапред в големи подробности, нито пък ще разкрият всичко важно наведнъж.
"Но това, което могат да направят, е дадат посока, така че да те ориентират кое наистина е твоето поприще, а не разклонение на очакванията от родителите и социума", завършва Андрей Илиев.
---
"Твоето БЪДЕЩЕ" се реализира в партньорство с ProCredit Bank, Cargotec, Experian, Cetin, LIDL, Първа инвестиционна банка, UNIQA Software Service, Flutter, Kaufland, Credissimo, Entain.