Тази среща е сякаш водена от компас през различните теми. И наистина, на масата пред нас има компас - подарък, за който ще стане дума по-късно.
Този разговор е със стажанти на двайсет-двайсет и няколко години, които обаче проявяват разбиране, внимание и мъдрост, присъщи за много по-зрели хора. И още по-важно - говорят с такова вдъхновение, че ме заразяват с енергията си още в първите минути на срещата ни.
Ваня Георгиева и Светослав Ангелов са част от стажантската програма на Lidl това лято и макар и в различни сфери, за двамата стажът има огромно значение.
За Ваня, която учи във Великобритания, той дава време, в което да реши дали да се върне в България, а за Светослав - да добие практически опит в сферата на информационните технологии, която за него е не само учебна материя с финансови перспективи, а истинска страст.
Общата платформа на Webcafe.bg и Money.bg за кариерни съвети, която свързва талантите с бизнеса.
Още със запознанството ни се усеща тяхната "групова динамика", макар стажът да е започнал преди по-малко от три седмици. За това време обаче те са изградили не просто колегиални, но и приятелски отношения - както помежду си, така и с останалите стажанти и професионалисти в компанията.
"Наскоро имах рожден ден и колегите ми от "Техническо снабдяване" ми подариха компас - символ на вярната посока", разказва Светослав. Ваня допълва, че стажантите са го изненадали с торта.
Макар и едва завършил първи курс във Факултета по математика и информатика, за Светослав работата по изграждане на единна система за заявки към отдел "Техническо снабдяване" не е първи досег с професионалната среда в Lidl. Още като ученик той се включва в практикантската програма на компанията и решава да прекара и това лято, трупайки опит там.
"Изучавам информационни системи, следователно се предполага, че имам поне базови познания как да изградя и да поддържам такава информационна система", казва той.
Първи стажантски стъпки
Ваня попада в стажантската програма, благодарение на... майка си. Именно тя проверява различни възможности за стажове, които Ваня би харесала на база образованието и целите си, и предложението на Lidl в сферата на employer branding-a се оказва точно това.
"Бях много доволна от начина, по който хората, ангажирани с моето интервю, се отнесоха към мен. Човешкият фактор беше на преден план", споделя тя.
Ваня живее във Великобритания от пет години. След като е учила политика и международни отношения в Абърдийн, се насочва към сферата на медиите и комуникациите в университета Strathclyde в Глазгоу. Заминава да учи в чужбина, защото много ѝ се иска да види различна култура, да вземе положителните примери и да ги приложи в България, връщайки се след това.
"При мен стажът ще изиграе много важна роля в този преход към моето връщане в България, защото имам голямата амбиция и желание да се развивам тук", разказва тя.
Стажът съвпада и с времето, в което трябва да предаде магистърската си теза, така че за нея това лято е преломен момент на големи решения. И въпреки това говори за тях с усмивката на човек, който вече знае, че ще се справи.
"Интересно е да отбележим, че човек, който не живее в България, е по-голям родолюбец от хора, които живеят тук", казва Светослав за Ваня.
Самата тя споделя, че във Великобритания общува с много малко българи, но се старае да разказва на всички чужденци за страната ни. "Смятам, че хора като мен и като студентите, които са решили да си останат в България, могат да допринесат много за това страната ни да бъде едно наистина по-хубаво място за всички ни", казва стажантката.
За Светослав въпросът "България или чужбина" също е бил на дневен ред, когато е избирал дали да учи тук, или да се насочи към Германия. Името и постиженията на Факултета по математика и информатика към СУ обаче са достатъчно привлекателни, за да го накарат да остане.
"Изключително много фирми и в България, и навсякъде по света, са с български програмисти, затова и се носи славата на Факултета по математика и информатика, откъдето те са излезли", казва той.
За него компютърните науки са страст, която започва с филма "Матрицата". Привлича го "именно идеята за един "хакер", който стои пред компютър и прави толкова много неща в рамките на толкова малко време - изглежда идеалистично, невъзможно е, но на мен ми харесва", разказва Светослав.
Макар че е още в началото на образованието си, вече е натрупал базови познания, които да му помогнат в Lidl, а същевременно стажът обогатява уменията му за изграждане на системи - нещо, което го интересува особено в контекста на любимата му тема - киберсигурността.
Ваня се занимава с практикантите в компанията и изготвя дълбочинно интервю, което да проведе с избрани практиканти, а в края на стажа си трябва да създаде профил на практиканта с предложения за оптимизация. И за двамата периодът обаче носи нещо повече от професионален опит.
"Приятен обяд!"
"Не искам просто работа, работа, работа - искам и хора, на които мога да се доверя за лични неща. С тях мога да водя различни разговори на каквито и да са теми. Това търся: контакт с хора, общуване, социализиране", казва Светослав.
"Човешкият аспект е нещо, което за мен е на първо място, тъй като прекарваш по-голямата част от ежедневието си с тези хора, повече отколкото със семейството си и с приятелите извън работа, и е много важно да се чувстваш добре на работното място, да бъдеш приет, да можеш да бъдеш себе си", споделя и Ваня, за която от първия ден приятелската атмосфера носи усещането, че не е стажантка, а част от екипа.
Допълва, че когато стажантите излязат в обедна почивка, няма служител, който да ги види, без да им пожелае "Приятен обяд!". "Това са малки неща, които ти правят впечатление и те карат да се чувстваш добре, предизвикват положителен заряд", подчертава тя.
Хора с кауза
Ако искаш да разбереш наистина нещо за един човек, попитай го как прекарва свободното си време. Отговорът говори много и за Ваня, и за Светослав.
В тийнейджърските си години Ваня страда от анорексия. Успява да се възстанови и превръща темата за хранителните разстройства в своя кауза.
"Стигнах до доста критично положение. Минах през болници, психиатрии, психолози, но се възстанових и съм по-здрава отвсякога, и си обещах да помагам на хората, като споделям своя опит", казва тя.
Ваня допълва, че не само в България, но и в други държави темата не е добре позната, затова се надява да превърне каузата си в благотворителна организация, която да помага на хората с хранителни разстройства да намерят подкрепа от професионалисти. "Това е голямата бъдеща цел, която знам, че ще постигна, но ще отнеме време да се случи", казва тя.
Каузата на Светослав е свързана с киберсигурността - голяма част от времето му минава в учене и програмиране, в четене на изключително много материали по темата.
Вдъхновение извън ученето му носи спортът. Запалил се е по муай-тай, защото не просто подобрява физическата форма, но води до дисциплина.
"Дисциплината се прилага навсякъде - не само в спорта, но и в ученето, във всеки аспект на нашия живот", казва Светослав и звучи като човек, който е навършил 20 много отдавна, а не преди седмици. А подареният от колегите му компас, който стои пред нас през целия ни разговор, подсказва, че знае как да следва правилната посока.
--
"Твоето БЪДЕЩЕ" се реализира в партньорство с ProCredit Bank, Cargotec, Experian, Cetin, LIDL, Първа инвестиционна банка, UNIQA Software Service, Flutter, Kaufland, Credissimo, Entain.