Purple Rain като научна фантастика? Едноименният албум на Boston като телефонен указател? OK Computer под формата на техническа документация?
Така явно си ги представя арт директорът и дизайнер от музикалната индустрия Кристоф Гоуанс. Неговият проект The Record Books е интересен нов поглед към класически албуми от последния половин век.
Всяка книга върви със своеобразна „анотация", която най-често е комично далеч от оригиналния запис. Така например Bad е описан като спиращ дъха трилър, в който частен детектив преследва убиец - поредно страховито творение на плодовития писател Майкъл Джексън. Fifith Dimension пък се оказва отхвърлено изследване на група млади физици, известни като The Beirut/Yale Relative Dimension Study. Гоуанс ни показва и 4-страничната брошура Momring Glory, разпространявана от религиозното братство Oasis.
Авторът на The Record Books намигва към дизайна на кориците на евтините криминалета и романи от 80-те и началото на 90-те с техните нискокачествени колажи, компютърни анимации и черни фонове (със съжаление трябва да отбележим, че повечето излизащи в България книги днес са даже по-грозни - бел.ред). Някои други пък изглеждат като апокрифи, правени на пишеща машина. Гоуанс не пропуска и да придаде на кориците си състарен вид, сякаш ги гледаме в някоя антикварна книжарница.
Първата му корица била окултна интерпретация на Blood Sugar Sex Magik на RHCP. Той се вдъхновил от друг дизайнер, Little Pixel, който преработил някои известни корици в стила на книгите от 60-те. Кристоф Гоуанс обаче отишъл още по-далеч и наистина започнал да си представя албумите като стари томчета.
Дизайнерът, който си признава, че слуша всичко от Abba до Франк Запа, си има фаворит в серията - Horses на Пати Смит, който заживява живота на стара детска енциклопедия. „Това е най-шокиращата комбинация, но наистина ми звучи нормално човек с името Пати Смит да пише за коне", коментира той.