Всяка година ражда своите запомнящи се музикални класики, но да се върнем половин век назад означава да се потопим в едни специални времена.
От една страна е трудно за вярване, че са изминали цели 50 години от възникването на тези легендарни произведения.
От друга, светът наистина вече е различен, музиката също. Рокът отдавна не е властелин на музикалната индустрия, поне в комерсиално отношение.
Някога обаче той окупира челните позиции в класациите и ражда музика, която до голяма степен си остава ненадмината.
Кои са изпълнителите, създали безсмъртни албуми преди 50 години?
Такива като Led Zeppelin, The Who и Дейвид Боуи пренасят успеха си от 60-те в новото десетилетие по безапелационен начин.
Същевременно, изгряващи звезди като Aerosmith, Kiss, и Lynyrd Skynyrd започват да изграждат своята собствена велика история.
Ричи Блекмор и Алис Купър поставят началото на нови глави в своите богати кариери, а една австралийска група, наречена AC/DC, прави първите си стъпки към върха.
Много са албумите от 1975 г., които заслужават внимание, но по-долу са шест от най-ярките, които резонират страшно силно чак до днес:
AC/DC - High Voltage
Тук се изисква уточнение за малко объркващата хронология на първите издания на бандата.
Като все още непознати и нешлифовани австралийски рокаджии, Ангъс Йънг и компания издават дебютния си албум High Voltage през 1975 г. - но единствено в Австралия и Нова Зеландия.
Още същата година групата издава и втори албум T.N.T. с някои огромни хитове в него като титулната песен T.N.T. и It's a Long Way to the Top (If You Wanna Rock 'n' Roll).
През следващата година AC/DC вече излизат извън Австралия и Нова Зеландия с първия си световен албум, който комбинира предишните два и също е озаглавен High Voltage.
Последвалите десетилетия на шеметни успехи са добре известни на рок феновете, а днес познаваме AC/DC като един от символите на жанра.
Боб Дилън - Blood on the Tracks
Не е типичният рок албум, макар че в онези години великият Дилън вече е развил рок влиянията си.
Днес Blood on the Tracks е считан за един от най-силните албуми на легендата и съдържа емблематични за него песни като Tangled Up in Blue и Shelter From the Storm.
Когато излиза, изданието не получава високи оценки от критиката, но с изминаването на годините става ясно, че в него Дилън е събрал едни от най-добрите си песни.
Текстовете отразяват проблемите в неговия личен живот в средата на 70-те и отчуждаването от тогавашната му съпруга Сара - макар че самият Дилън отрича това да е вдъхновението.
Важното е, че създаденото от изпълнителя остава все така актуално и значимо, а поредното доказателство за това е новият биографичен филм A Complete Unknown, разказващ за ранната му кариера.
Led Zeppelin - Physical Graffiti
Шестият албум на Led Zeppelin понякога остава недооценен, когато се осмисля и категоризира творчеството на една от най-зашеметяващите рок групи.
Но Physical Graffiti е сред връхните точки в рок музиката през 70-те с песни като Kashmir, Houses of the Holy, Trampled Under Foot и още доста други.
Четиримата фамозни музиканти разгръщат различните си влияния в този двоен албум и се показват като майстори на хард и прогресив рока, на блуса, но и на баладите и на акустичното фолк звучене с истински шедьоври като Bron-Yr-Aur и Ten Years Gone.
Pink Floyd - Wish You Were Here
The Dark Side of the Moon често е сочен за абсолютния връх на Pink Floyd, но две години по-късно групата издава не по-малко велик наследник.
Епичната Shine On You Crazy Diamond доминира албума и общата дължина на двете части на песента е близо половин час.
В нея се очертава и основната идея за угасналите мечти и житейските разочарования. Албумът е посветен на първоначалния творчески лидер на Pink Floyd Сид Барет, който тогава вече е напуснал групата заради тоталния срив в психичното му здраве.
Неговото влияние обаче продължава да блести като диамант в творчеството на състава, вече воден от Роджър Уотърс и Дейвид Гилмор.
Всяка от композициите в Wish You Were Here е бисер, но разбира се, фокусът е върху неустоимата титулна песен - известна дори на хората, които не са добре запознати с творчеството на Floyd.
Queen - A Night at the Opera
Това е много повече от просто албума, който съдържа Bohemian Rhapsody.
A Night at the Opera е може би най-мащабно записаният албум от своята ера и с него фамозният квартет се разгръща неимоверно с разнообразните си влияния и жанрови залитания.
Дори да оставим настрана една от най-великите песни, писани някога, A Night at the Opera е пълен с хитови композиции като You're My Best Friend, 39 и Love of My Life.
Освен хитовете, албумът съдържа и култови епоси за изтънчените ценители на Queen като The Prophet's Song и Death on Two Legs, които доказват, че това е една от връхните точки в кариерата на групата.
Както и че Queen е формация без аналог в музикалната история.
Aerosmith - Toys in the Attic
Мнозина познават Aerosmith покрай техния ренесанс през 80-те и 90-те, но Стивън Тайлър и компания изгряват години по-рано с Toys in the Attic.
Това е техният трети албум и той си остава сред най-успешните, а може би и най-качественият в богатата им дискография.
Водещият сингъл от него Sweet Emotion е знаковата песен за седемдесетарската ера на Aerosmith (заедно с по-ранната Dream On).
Toys in the Attic съдържа и оригиналната версия на Walk This Way - песента, която по-късно е преправена в колаборация с рапърите от Run-D.M.C., за да върне Aerosmith в мейнстрийма и да тласне групата към нова златна ера.