Младите българи от поколението "бумеранг"

В България живее едно изгубено поколение. Хора, чиито мечти са толкова меркантилни, че в най-добрия случай ги обричат на съдбата на вечно незадоволени консуматори.

Те не правят нищо, не учат, не работят, дори не мързелуват. Младежи, чиито живот е напълно изпразнен от съдържание и цели. Вегетиращо поколение, чиято бъдеща реализация варира от продавачка в магазин, мечтаеща за дрехи на Армани, до общ работник, който иска да кара последния модел Ауди.

Повечето от тях живеят при родителите си. Мнозинството искат да емигрират. Някои дори са се пробвали, но опитът им да спечелят пари като общи работници в чужбина е завършил с разочарование.

Това поколение от хора под 30-годишна възраст е бъдещето на съвременна България.

Никой не знае с точност техния брой. По данни на институт "Отворено общество", близо 30% от младежите на възраст между 16 и 29 години нито учат, нито работят. Според изследване на Министерството на младежта и спорта обаче, това важи за 67% от хората във възрастовата група 15-29 години. А в ефира на Нова телевизия икономистът Лъчезар Богданов от "Индъстри Уоч" коментира, че "в България заетостта във възрастовата група между 15 и 24 години е около 23%, тоест малко под една четвърт от младежите на тази възраст работят".

Всяка от тези цифри отрежда на страната незавидното първо място в Европейския съюз по дял на нищонеправещите млади хора.

По-голямата част от тези младежи живеят в малките градове и селата. Те са напълно инертни в обществото. Повечето от тях нямат никакъв интерес към политиката и изборите в България.

Изключение правят симпатизантите на ДПС, много от които са икономически пасивни, но политически активни.

Според проучване на Европейската комисия, повече от половината от младите хора до 29 годишна възраст в България живеят при родителите си.

Тези заключения се потвърждават и от проучването, поръчано от Министерството на младежта и спорта.

Икономическите последствия от това явление са многобройни.

Тези млади хора по никакъв начин не допринасят за развитието на икономиката и увеличаването на националното богатство. Нещо повече, няма изгледи и в бъдеще техният принос да стане съществен за развитието на България.

Те са като търтеи, които теглят цялото общество надолу.

Те нямат спестявания и не правят такива. А това означава, че когато остареят, грижата за тях ще легне на социалните системи, т.е. на плещите на работещото малцинство.

Бедните млади безработни не участват не само на пазара на труда. Феноменът на тяхното съществуване води до ограничено търсене на имоти, до свито вътрешно потребление и до по-ниска раждаемост, като изключим ромския етнос.

А в търсене на доходи тези младежи лесно стават жертви на организираната престъпност, продавайки труда, телата или гласовете си.

Какви са причините за формиране на това изгубено поколение, чието съществуване обрича на провал бъдещето на България?

Най-лесно е да обвиним манталитета, липсата на добро възпитание, културните влияния или циганите, тъй като феноменът на вегетиращите младежи засяга широко ромския етнос.

И ще сгрешим. Виновна е бедността.

Подобен феномен, наречен "поколение бумеранг", беше идентифициран в САЩ, по време на Голямата рецесия през 2007-2010 година.

Проблемът стана изключително сериозен и в ЕС след финансовата криза. А в България, като най-бедната страна-членка на съюза, младежката безработица има най-негативни измерения.

Истината е, че икономиката не успява да създава достатъчно работни места, за да могат завършващите образованието си младежи да си намерят работа.

Това принуждава много млади хора да не се трудят по специалността, за която са учили. В резултат голяма част от висшистите заемат позиции за хора със средно образование, а тези със средно се наемат като общи работници. За по-ниско образованите просто няма работа.

Емиграцията също не е решение, тъй като страните от Европейския съюз изпитват в по-малка или по-голяма степен същите проблеми.

За да си намериш дори зле платена работа на Запад трябва да имаш добри познати или умения, най-малкото от които е владеене на чужд език.

А в ЕС за работните места, неизискващи квалификация, се борят не само българи, но и други източноевропейци, както и граждани от бившите европейски колонии.

На пръв поглед инвестицията в по-висока квалификация и образование в България не изглежда голяма. Но за тези млади хора тя е огромна. Те не получават заплати, а доходите на техните семейства в повечето случаи едва стигат за покриване на първичните нужди, като храна и отопление.

На този фон образованието е лукс.

Как България може да се справи с този проблем?

С реформи и по-бърз икономически растеж. Колкото по-гъвкав е пазарът на труда и колкото повече нови работни места създава икономиката, толкова по-малко ще се отлага постъпването на младите хора на първата им работа.

Лъчезар Богданов отчита, че докато делът на заетостта сред младежите в Европа е средно около 35%, то в някои северни или северозападни страни е около 50%.

"Тайната е, че има огромен пазар, който е подходящ и адаптиран за младите хора. В Холандия 50% от младежите работят почасово".

Холандците не са по-трудолюбиви от останалите европейци. Просто държавата е създала пазар на труда, който позволява наемане на повече млади хора, макар и при по-малка социална сигурност. А възможността да се трудят и да работят едновременно им дава по-добри перспективи за бъдещето, тяхното и на страната като цяло.

В най-северните членки на ЕС по-малко от 5% от хората на възраст до 29 години живеят при родителите си.

И за да е ясно, че не става въпрос за някакъв национален феномен, в България между 2003 и 2007 година делът на младежите, които се страхуват или нямат възможност да напуснат семейното огнище, пада за първи път в новата история на страната под 50%.

През тези години българската икономика, преките инвестиции и заетостта бележеха бърз растеж.

За периода брутният вътрешен продукт на страната почти се удвои. През 2008 година заетостта надхвърли 50%, като броят на заетите лица достигна рекордните 3,36 млн. души, по данни на НСИ. Безработицата пък падна до 5,6%, като делът на безработните младежи на възраст от 15 до 24 г. намаля до 12.7% спрямо близо 30% в края на 2013 година.

Тук трябва да е ясно, че НСИ не отчита като безработни хората, които не участват на пазара на труда.

Но от данните е видно, че през 2008 година, при растяща заетост, броят на нищоправещите млади хора в България е бил в пъти по-малък.

Субсидираната заетост не е решение на проблема с изгубеното поколение.

Според анализ на Института за пазарна икономика създаването на 100 работни места в публичния сектор означава средно 20 безработни и унищожаването на около 70 бъдещи работни позиции в частния сектор.

Нищоправещите младежи се нуждаят от перспективи и възможности за развитие, а при спряла икономика няма как да получат нито едното, нито другото.

Колкото и тривиално да звучи: единственият път за спасение на изгубеното поколение българи са реформи.

Реформи в образованието, пазара на труда и дори в съдебната система, тъй като липсата на ефективно правораздаване в страната е основна пречка за инвестициите в икономиката.

#1 Govedo13 09.02.2015 в 08:31:23

Хубава статия, но защо никой не казва че това са само цигани?

#4 янаки 09.02.2015 в 11:36:21

Това, че циганите са мнозинството от тези младежи, какво означава? Че всичко е наред и не съществува проблем с младите хора ли? Че тези от българския етнос всички са учащи се, или се подготвят за някакъв занаят или професия, или работят, ако са навършили, както се каза, 16 години? Ако коментиращите твърдят, че е така, явно говорим за две различни Българии и статията е подвеждаща за тяхната България.

#9 blowfish 09.02.2015 в 15:00:02

Най-жалкото е, че дори и да се хванат работят здраво, пак ще си останат работещи бедни. Просто в България няма никаква пропорция между заплащането на по-неквалифицирания труд и жизнените нужди на един индивид, отвъд физическото му оцеляване. Скандално е в 21-ви век, в ЕС, човек работещ на пълен работен ден каквато и да е работа, да не може да си позволи да бъде независим от родителите си. Сметнете при 500 лева, ако трябва да се плаща наем и сметки, какво остава. Просто няма как всички да бъдат юристи, програмисти или лекари. Нискоквалифицирания труд също трябва да се заплаща адекватно, защото в противен случай потъва цялото общество и се получават описаните в статията аномалии.

#11 Архангел 09.02.2015 в 15:34:21

Лошото е и че не се ебат! Не става дума за правене на деца, а за просто ебане! Дотам са им блокирали мозъците и инстинктите!

#12 Архангел 09.02.2015 в 15:37:55

"Така и не разбрах какво е лошото на професията продавачка, освен може би, че някой с комунистическо мислене плюе по нея. " Лошото е, че това е работа с много нисък входен праг-всеки срещнат може да я върши. А претенциите на продавачките са огромни, като някакви принцеси в изгнание! Да не говорим, че да учиш 12 години, че и висше за да станеш накрая продавачка...трябва да си много тъп(а) и да нямаш грам самоуважение! И хептен да нямаш акъл щом си учил нешо без да имаш идея дали има работни места по нея специалност и какви заплати се вземат там, дали ще може да се издържаш! За мен Продавач=Лузър!

#13 Архангел 09.02.2015 в 15:43:53

"учителите прости, секретарките прости, инженерите прости, лекарите прости, адвокатите прости, само аз съм най-хубавия и най-умния, то се подразбира. И в статията се вижда много добре. " Че кой влиза сега за учител бе? Който не става за нищо и не са го приели дори икономика! Секретарка как се става? Със знаене и можене или с дълги крака и курвалък! Ай бегай! Виж с какъв бал са влезли бъдещите лекари в Пловдив-бал 8 (осем) единици под максималния! това означава 4 по химия и 4 по биология! Какъв лекар ще ми става такъв с 4 по биология? При това тест, не тема!

#14 Дракон с кисело зеле 09.02.2015 в 15:48:11

Сметнете при 500 лева, ако трябва да се плаща наем и сметки, какво остава. --- Отрицателна сума. А повечето продавачки и толкова не взимат, което е и единственият проблем на тази професия, всъщност - човек работи нещо наистина съсипващо здравето, всеки ден се среща с поне двайсетина тотални... продължения на гръбнака, а накрая парите, които взима не стигат за нищо. А и тази работа си има своите специфики и не всеки може да я върши, макар че не изисква образование - а я вършат и образовани хора, които нямат друг избор. Мой познат, магистър по приложна математика, работеше като касиер в супермаркет. Майка ми, с магистърска степен по физика, като не можа да си намери работа като учителка, се хвана да продава в книжарница. И така нататък. Архангел, умри.

#16 Шамито 09.02.2015 в 15:52:43

Хватка за статия и да се правиш на умен.Цитираш дадени данни по дадена тема и накрая призоваваш за реформи.Ами какво разбираш под предложението за реформи?Няма значение–ние умните призоваваме а Вие простите действайте.Коментарите оставам на Вас,че ако почна аз ще ме вземат за политически трол.Честно,много ме боли за това Хари Потър поколение.Задайте си въпрос –ние ли бъркаме или социалната система е сбъркана?Отзивите на този въпрос ще определят личността от коя страна на барикадата е.С уважение.

#17 Архангел 09.02.2015 в 16:04:56

"Мой познат, магистър по приложна математика, " Явно толкова е учил! Всички завършили факултета по математика и информатика излизат програмисти и започват работа още втори курс на поне 1000 лева. Освен ако познатия ти не е завършил в Шумен или в някой вуз по икономика!

#18 Дракон с кисело зеле 09.02.2015 в 16:19:14

Явно толкова е учил! Всички завършили факултета по математика и информатика излизат програмисти и започват работа още втори курс на поне 1000 лева. --- Глупости.

#19 John Smith 09.02.2015 в 16:53:28

Някой може ли да конкретизира магическата дума 'реформа"? Щот 25 год. се с тва се оправдаваме?>

#22 Xaoc 09.02.2015 в 17:26:52

Архангел, ти май си от онези многознайковци, които се водят за висша аристокрация. Какво работи ти, не-лузъра? Директор на водопад? Строителен работник във Франкфурт, наравно с Хасан, Ахмед и Муса? Няма значение! Професията продавач реално е много повече от това, което повечето хора приемат, особено ако работиш за себе си, защото ако умееш да продаваш, печалбите определено се вдигат и парите не са никак малки. Цивилизованата дума е "търговец" и аз също съм нещо такова и не се оплаквам от заплащането си. А търговците експерти взимат петцифрени суми на края на месеца. Но както и да е, няма срамна работа, но има срамно ниско заплащане в някои фирми и груба експлоатация от управители, които си нямат и понятие от мениджмънт. Пряк свидетел съм на фалита на не една и две фирми точно заради прости мениджъри. А в България в 90% от случаите на такива позиции се поставят не можещи, а "наши" хора. Архангел, децата не само, че се ебат, а се ебат от много по-ранна възраст и много по-често, отколкото можеш да си представиш. Лично познавам няколко такива индивида и само от историите и снимковите им материали мога да хвана трипер или сифилис. Децата се развиват с неконтролируема скорост и честно казано нямам представа какво ще се роди от това поколение, но знам че пропастта между най-успелите и онези в дъното на социалната пирамида ще нараства. Имам познати под 25, с по 4 езика, професия и заплати по и над 2К и то без да са програмисти, имам и познати над 30г., работещи за жълти стотинки и живеещи с родителите си. Това ще бъде поколение на контрастите - свръхразвити и свръхизостанали млади хора се вливат в пазара на труда. Важи само закона на джунглата!

#23 Xaoc 09.02.2015 в 17:36:38

А относно ФМИ - ако само заради престиж влизаш там просто не влизай. Имах един съученик, който изкара ФМИ до 2ри курс, после се премести в Оксфорд, сега работи пак в БГ са над 5К на месец. Един друг приятел завърши КСТ в МЕИ само за да се убеди, че наистина е искал да усвои чистата математика и логика, за да си подобри програмирането. Говорим за ООП, архитектури и т.н., където заплатите са космически. Така, че не ми давайте ФМИ за пример, защото да го завършиш и да работиш в Кауфланд, значи има нещо наистина сбъркано. Ами поне отиди в Телерик, мини курсовете и след 1г. почваш на 1.5К. Не мисля, че е зле като за начало. Дори тъп продавач като мен мина JavaScript за 3 месеца. Явно не е чак толкова сложно.

#24 miki rurk 09.02.2015 в 17:40:06

ти там има май на кого да даваш акъл, гледай си домочадието и овцете и се радвай на най вълнуващият живот

#25 Архангел 09.02.2015 в 17:43:02

"Виждам, че и за ФМИ се носят легенди. Вие честно ли не знаете, че математик и програмист не е едно и също? " Не е разбира се, но програмистите имат 3/4 математически и 1/4 софтуерни дисциплини. Разликата специалност от специалност е козметична. И пак казвам-не като едни "програмисти" във Великотърновския дето се чудеха защо нямало работа за тях

Новините

Най-четените