Тази зима започва да изглежда по-кошмарна и от миналата. Заразените с коронавирус растат главоломно, изскачат нови притеснителни щамове на болестта, редица държави налагат все по-строги мерки в опит за ограничаване на пандемията.
В България положението не е много по-различно - Националният оперативен щаб предупреждава, че сме на прага на трета вълна, при която рестрикциите да станат изключително сериозни.
И все пак на хоризонта се очертават и добри новини. Ето какви...
Ваксините вече са налични
Опити за създаване на ваксина има още при избухването на епидемията от ТОРС (SARS-CoV-1) в края на 2002 г. Тогава обаче поради разнообразни причини - от финансови затруднения до стихването на заразата - не се стига до готов препарат. Този факт притесняваше много специалисти по света, които се съмняваха дали въобще е възможно да стигнем до ваксина срещу SARS-CoV-2.
Сега вече не само е ясно, че ваксината е напълно възможна, но и разполагаме с набор от препарати, които показват добра ефективност срещу коронавируса. Част от новите ваксини използват иРНК технология на действие, за която се смята, че тепърва ще бъде прилагана в борбата с рака и злокачествените туморни образования.
Ваксинацията ще забави разпространението на вируса
Първоначалните данни от последните фази на тестване на ваксините показваха само, че те защитават пациента, на когото е поставена имунизацията. Експерти като американския имунолог д-р Антъни Фаучи изказваха опасения, че ваксинираният човек би могъл да разпространява заразата и по този начин не се прекъсват веригите на заразяване.
Компаниите Pfizer/ BioNTech и AstraZeneca обаче са убедени, че имунизацията ще забави разпространението на COVID-19 и че имунизираните пациенти предпазват както себе си, така и околните. От AstraZeneca например съобщават, че при над 70 на сто от доброволците вирусът бива унищожен още в носоглътката, което не им позволява да заразят околните.
Забавяне в хода на вируса вече се наблюдава и по емпиричен път в Израел, където до началото на февруари е ваксинирано малко над половината население.
Преболедуването също осигурява имунитет
Важно е да се отбележи, че нито един медицински специалист не препоръчва прекарването на болестта като разумен начин да се сдобием с имунитет. Въпреки това все повече информация сочи, че пациентите, които са преминали през коронавирус инфекция, имат изграден имунитет на клетъчно ниво, който поне за известно време ги предпазва от повторно заразяване.
Проучване на великобританската компания Biobank, цитирано от "Би Би Си", показва, че над 88 процента от преболедувалите имат наличие на антитела шест месеца след положителния си тест. На клетъчно ниво се предполага, че едва един на всеки пет пациенти не изгражда защита срещу вируса.
Това е изключително добра новина, защото преболедувалите също забавят разпространението на вируса, точно както го правят и ваксинираните пациенти.
Мутациите могат да бъдат победени
Вирусите мутират непрекъснато и коронавирусът не прави изключение от правилото. Учените се притесняват обаче, че някои от мутациите е възможно да създават повече главоболия от други - да са по-заразни или да водят до по-тежко боледуване. За британския варианти например има подозрения, че е по-заразен, което лесно може да доведе до претоварване на здравната система.
Тук добрата вест е, че всяка от вече одобрените ваксини е ефикасна срещу познатите ни щамове, макар и да не показва малко по-ниска успеваемост. По мнение на д-р Сюзан Хопкинс от Националната здравна служба на Великобритания и 60 на сто ефикасност са напълно достатъчни, за да спънат масовото заразяване с коронавирус.
От немската компания BioNTech, която работи с гиганта Pfizer, уточняват пред "Си Ен Ен", че тяхната иРНК ваксина може да бъде променена буквално за седмица, за да отговарят на новите щамове, които се разпространяват. Същата положителна вест най-вероятно се отнася и за другите фирми, които работят с РНК технологии.
До масова ваксинация пандемията може да бъде държана под контрол
Тази добра вест ни напомнят от Националния оперативен щаб на почти всеки свой брифинг. Истината е пандемия като тази от коронавирус може да бъде контролирана, за да се сведе до минимум броят на жертвите и да функционира спокойно здравната система и това може да се случва със сравнително лесни за изпълнение мерки.
Ползата от маските и физическата и социална дистанция вече са категорично доказани, а това са лесни за изпълнение и следване препоръки, които съвсем реално се отразяват на ежедневните статистики за брой заразени.
Да, войната с коронавируса все още не е приключила, но може би навлизаме в най-решителната ѝ фаза, която ще ни отведе до победа.